Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BSOD, problemy z dyskiem i "wirtualne podkręcanie"

30 Cze 2011 21:27 2850 14
  • Poziom 8  
    Witam.
    Problem z komputerem trwa już pare ładnych miesięcy. Najpierw zaczęło się od boot.mgr is missing - jak mu wypadnie, to mu zabraknie, w okresie ostatniego miesiąca tego problemu nie widać. Znikanie plików z dwóch partycji ( jeden dysk Segate barracuda - 250GB ). W tym tygodniu komputer nie chciał się włączyć - "the file is possibly corrupt. the file header checksum does not match the computed checksum". Restartował się w kółko, po parunastu resetach wkońcu "zakorbił". Podczas grania, przeglądania neta, oglądania filmów - poprostu w każdym momencie, może się przytrafić pewien problem, który polega na tym, iż komputer się resetuje, wywala logo American Megatrends z komunikatem, że podkręcanie procesora nie powiodło się :O. Mam dwie możliwości F1 - to run Bios i F2 to load default values and continue - co zawsze wybieram( Ten problem mam od początku istnienia tej maszyny - jak miałem kartę graficzną Nvidię 8800GT, to były te same problemy, komputer nie działał poprawnie i okazało się iż ta karta nie współpracuje z moją płytą główną (Asus P5KC) i została wymieniona - w ramach grawancji komputronika - na Radeona 4850 512MB Power Color. Problem ten występuje nadal. Dzisiaj rano, komputer zaskoczył mnie Blue Screen'em podczas grania w F1 2010 ( Info w załącznikach ). Miesiąc temu, gdy mój brat korzystał z komputera, też mu wyskoczył BSOD, ale go niestety nie ma - było przywracanie komputera z kopii zapasowej Arcronis True Image. Parę razy musiałem przywracać system z kopii zapasowej, gdyż gubił sterowniki od karty sieciowej - odistalowanie/przeinstalowanie i zainstalowanie na nowo nic nie dawało. Komputer mulił niemiłosiernie. Komputer jest czyszczony regularnie, defragmentacja wszystkich dysków i czyszczenie rejestru ( raz w tygodniu ). Nieznam dnia ani godziny, kiedy któryś z błędów wyskoczy. Czy to w stresie, czy idle, bomba cyka... Najgorsze jest to, że dysk gubi pliki i całe foldery, zginęły mi prace tekstowe w wordzie, zdjęcia, mojemu bratu projekty z Photoshopa i innych programów. Prawdopodobnie boot.mgr is missing też może być przyczyną dysku. Od czasu do czasu któryś z dysków - napewno nie przenośny - lubi sobie "pobuczeć i pochrumkać " . Często wydaje z siebie dziwne wibracje przy zapisie/odczycie - wibracje wprawiają w drgania całe biurko :). Procesor nie był nigdy podkręcany, ramy też. Pozwoliłem sobie na delikatny oc karty graficznej - bardziej zabawa suwakami i obserwacja temp i fpsów w grach niż oc ale mniejsza z tym - GPU clock z 625@655 i Memory 993@1035. Mimo cofnięcia zegarów problem z "nieudanym wirtualnym OC i boot.mgr" się pojawia więc myślę, iż to nie wina oc. System jest na bierząco aktualizowany - Windows Vista 64 Bit Home Premium - oryginał. Sterowniki karty graficznej aktualizowane średnio co miesiąc/dwa - dziś aktualizacja po tym BSOD. Problemy z temperaturami są i były od zawsze. Na CPU stoi Asus Arctic Square - kupiony przy zakupie komputera. Na GPU stock. Po wystawieniu go w weekend z biurka i po podłączeniu go pod TV - testowałem go przy obciążeniu w Dirt 3 - Max detale Full HD, komputer stał na środku pokoju - nie w biurku, jak stoi zawsze i temperatury były niższe o 3-4C niższe więc dużo to nie daje. Z tyłu obudowy jest wsadzony wentylator 80mm. Z przodu - jest możliwość wsadzenia, aczkolwiek to mija się z celem, gdyż będzie zajmował całą wolną przestrzeń, przez którą teraz "przebija się" powietrze - i z boku chłodzenia brak. Obudowa to Modecom Feel 307. Jutro prawdopodobnie dojdzie jeszcze wynik Memtest.

Specyfikacja komputera:
    -CPU - Intel Core 2 Duo E8400 @3GHz + Asus Arctic Square ( pasta zakładana 3 miesiące temu, wnętrze czyszczone )
    -GPU - Radeon 4850 512 MB Power Color
    -Ram - 2x2GB OCZ SLI READY DDR 2 800MHz
    -MOBO - Asus P5KC
    -PSU - Chieftec 500W
    -HDD Segate Barracuda 250GB ( ten, na którym jest system, i partycja z moimi rzeczami - z tego dysku znikają pliki ) - Samsung 200GB i Segate FreeAgent Drive 500GB - przenośny
    -OS - Vista 64 Bit Home Premium/ wcześniej był XP 32 Bit i 64bit - okres problemów z komputerem związany z niekompatybilną kartą graficzną od Nvidii.
    -Antywirus - Korzystałem z Kasperskiego - było to samo, zmieniłem na testową wersję Norton Internet Security 2011.

Komputer został zakupiony 4 lata temu w Marcu - w Kościerskim komputroniku.

Screeny z HWmonitor:
    -Idle + info z CPUz i GPUz -
    -Test Orthrosem + HWmonitor ( 33 minuty - zakończony powodzeniem, zero błędów i ostrzeżeń ) -
    -Po 15 minutach obciążenia (gra) -

Log z debuggera BSOD:
    http://wklej.org/id/555070/

HD Tune - test dysków:
    - Segate 250 GB - odczyt 5GB -

- Segate FreeAgent Drive 500GB -przenośny- zakładka Health -

- Segate 250GB zakładka Health -

- Samsung 200GB - zakładka Health -
    GPU-z:

CPU-z:
    - Mainboard:
    - Memory:
    - SPD:

Nie liczę na to, iż uda się rozwiązać wszystkie problemy. Będę wdzięczny za jakiekolwiek rozwiązania powyższych problemów. Pozdrawiam.

PS Jako iż zrobiłem też temat na pcformat, dodam, że komputer jest czyszczony na bierząco, chłodzenie jest poprawnie zamontowane, dysk przenośny chodzi poprawnie i nie mam zamiaru go zmieniać mimo prawie 400 bad sectorów. Temperatury na GPU są wysokie, gdyż mam ustawione fana na auto. Bios był resetowany jakiś miesiąc temu. Z góry dziękuję za pomoc dot. tego "wirtualnego podkręcania" i problemu z dyskiem Segate 250GB.
  • Spec Overclocking
    Ten Seagate nie nadaje się do użytku. Skoro nie chcesz go zmieniać, to po co pisałeś takiego tasiemca?
  • Poziom 12  
    Sprawa prosta: Wymnień to co ie popsuło.
  • Poziom 38  
    Grafika podkręcona, pamięci źle ustawione - nie pomyślałeś, żeby przed zgłoszeniem problemów zająć się takimi podstawami?
  • Poziom 8  
    Witam. Iron64 jakbyś nie widział, to mam 2 dyski seagate. Przenośnego nie będę zmieniał, gdyż chodzi poprawnie. Pewien człowiek na pcformat powiedział mi, iż dysk seagate250gb ma problem z głowicami. Pisałem tasiemca, gdyż mam problem nie tylko z dyskiem. Nie chcesz? Nie czytaj... Przenośny stoi sobie na komputerze od 2 lat więc nie był ruszany a co dopiero obijany. Graficzna jest podkręcona lekko i tylko testowałem jej efektywność. Brak artefaktów i zwiech. Działa stabilnie. Kolego wlw_wl powiesz o co biega z pamięciami? Nic nie były kręcone. Cpu też nie ruszany. Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Z pamięciami to akurat niewiele, nie są ustawione wg. EPP ale to jedynie wolniej działają, więc to tak przy okazji. Masz poważniejsze problemy na razie do załatwienia.
  • Poziom 8  
    Mógłbyś wytłumaczyć co mam przestawić jeśli chodzi o ważniejszą rzecz jak i o te ramy? Jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o oc. Z góry dzięki.
  • Poziom 38  
    Jak się sypie to na co Ci OC. Wszystko przywróć do domyślnych ustawień - grafikę też.

Zamieść w załączniku zrzuty pamięci (zip).
  • Poziom 8  
    Przywrócone do default, grafika też( chociaż nic poza grafiką nie było ruszane :) ).
    Chodzi Ci o MEMORY.DMP? To waży prawie 600mb, a przy moim łączu to będzie trwało dzień, noc i dzień :D. Moge otworzyć to w WinDebugger i wysłać ci w .txt? Wczoraj "puściłem" Memtest na obie kości. Pierwsza kość 5 passów, druga tak samo.
    Dowód:
    Kość nr 1:
    Kość nr 2:
    Dysk przenośny został zdefragmentowany i zformatowany. Liczba relokowanych sektorów wzrosła do 442.
    Wczoraj rano przy próbie odpalenia komputera pojawił się BSOD:
    http://wklej.org/id/556437/
    Potem komputer nie chciał się odpalić z powodu braku następujących plików : winload.exe, ntoskrn1.exe, winsys.exe. Dobra, komputer uruchomił się, 3 minuty później BSOD numer 2:
    http://wklej.org/id/556436/
    Znowu reset i brakowało mu tych plików: winload.exe, ntoskrn1.exe, CI.dll. Uruchomiłem Bios bo komputer nie chciał zbootować. Przestawiłem bootowanie na 1st HDD bo było Floppy Drive którego nie mam :P.Rozmawiałem wczoraj z zaufanym elektronikiem i powiedział mi, że przyczyną "wirtualnego podkręcania" jest na 100% bateryjka biosu na płycie głównej. Dziś wieczorem takowa zostanie wymieniona na nową. Także prawdopodobnie dzisiaj ( jeśli będzie na stanie, bo nie chcę brać wysyłki ) Seagate 250GB zostanie wymieniony na Western Digital Caviar Green 2TB 64MB 7200rpm SAT2 3,5cala. Podczas reboot'u po drugim "mrocznym niebieskim problemie" chciałem sprawdzić, co wykaże diagnoza pamięci od windowsa. Niestety przy 62% drugiej tury komputer się zwiesił... Wisiał tak ponad godzinę :|. Temperaturki troche spadły, gdyż otworzyłem obudowę z lewej strony. Pomoże mi ktoś dogłębnie zanalizować te "mroczne ekrany", bo wiem narazie tylko tyle, że jeśli mam wadliwe kości pamięci, niedopasowane moduły pamięci, wadliwie działający procesor albo awarię wentylatora lub zasilania, która powoduje przegrzanie. Pojawienie się tego błędu jest szczególnie prawdopodobne w wypadku systemów, w których procesor został przestawiony na pracę z szybkością przekraczającą szybkość nominalną. Jedyne co mi przychodzi do głowy to przegrzewanie. Cóż, może jakiś fachowiec poda mi przyczynę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Twoje logi na nic się zdadzą, bo nie masz ustawionej ścieżki do symboli.

File -> Symbol File Path -> SRV*C:\symbols*http://msdl.microsoft.com/download/symbols
    potem Save Workspace

Odłącz ten dysk przenośny najpierw, potem ten drugi przeskanuj np. MHDD.
  • Poziom 8  
    Dysku Seagate 250GB nie będę skanował, gdyż prawdopodobnie dziś wieczorem zostanie on wymieniony. Logów z minidumpa nie ma - nie wiem czemu, ale zniknęły. Po ściągnięciu symboli do memory dump odczytałem memory dumpa, skopiowałem go do notatnika i spakowałem(załącznik). Pytanie, czy można skanować tym MHDD dysk przenośny i ile Pi razy drzwi to potrwa?
  • Poziom 38  
    BugCheck 7F, {8, 80050031, 6f8, fffff960000b6966}
    UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP (7f)
    Arg1: 0000000000000008, EXCEPTION_DOUBLE_FAULT

Double Fault:
    Podwójny błąd występuje wówczas, gdy zostanie zgłoszony wyjątek podczas próby wywołania obsługi dla poprzedniego wyjątku. Zazwyczaj możliwe jest obsługiwanie kolejno dwóch wyjątków, jednak jest kilka wyjątków, których nie można obsługiwać w ten sposób i w takim wypadku procesor sygnalizuje podwójny błąd. Dwie podstawowe przyczyny tego błędu to uszkodzenie sprzętu i przepełnienie stosu jądra. Problemy ze sprzętem są zazwyczaj związane z procesorem, pamięcią RAM lub magistralą. Przepełnienia stosu jądra są prawie zawsze powodowane przez uszkodzone sterowniki trybu jądra.

http://support.microsoft.com/kb/137539

Zamieść zrzut z pierwszej zakładki CPU-Z (najważniejszy, którego nie dałeś).
  • Poziom 8  
    System jest na nowo wgrany na nowym dysku. Bateria podtrzymująca ustawienia biosu została wymieniona - prawdopodobna przyczyna "wirtualnego podkręcania".

Przepraszam za brak tej zakładki, aczkolwiek nie wiem jak to się stało, że ją pominąłem. Ponawiam pytanie, czy można przeskanować dysk przenośny tym programem MHDD. Kolega mówił, że te bady najlepiej nadpisać zerami, jakieś porady? Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    Wyjmij go z obudowy i podłącz bezpośrednio.
    Zerowanie usunie bezpowrotnie dane.

Procesor ustawiony prawidłowo, można ewentualnie spróbować wyższe napięcie, do 1.275V
    Skoro dysk przenośny jest powalony, to go dołącz , bo inaczej do niczego się nie dojdzie.