Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja napiecia trafo na uzwojeniu pierwotnym

lwojtowicz 17 Nov 2004 12:41 3016 7
    lwojtowicz
    Level 2  
    Jak coś takiego zrobic? Jakiś schemat. Wiem, że wyglada to podobie jak ściemniacz do żarowek.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Retron
    Level 19  
    Witam.
    Potrzeba troszke informacyj :D
    Czy masz na mysli regulowany zasilacz? Napiecia stalego, czy przemiennego? Jakie prady cie interesuja?
    Eeeee.... Na pierwotnym? Z tego co mi wiadomo, to mozna jedynie sterowac wypelnieniem (szerokoscia) amplitudy (moze sie myle -> poprawcie).
    Napisz jeszcze do czego to ma byc zastosowane...
    Pozdrawiam.
    lwojtowicz
    Level 2  
    Ma to byc do prostownika samochodowego. Kolega chce zeby mu to zrobic. Jego ojcu ostatnio naprawiałem taki tylko nie mogłem odzczytac wszystkich elementow a uwalony byl mostek. Chce miec mozliwosc wyduszenia z tego duzych pradow jak szybko bedzie trzeba podladowac akumlator. Bylo to zrobione na triaku BT136 600E, 2 rezystory 2 kondensatory i chyba jakiś diak ale nie mogłem nic z niego odczytac. Na wjsciu bylo zabezpieczenie ok 600mV. Trafo mam dosyc potężne jest to starego typu ale mysle ze ma ok 400VA.
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Myślę, że mogę Ci pomóc, robiłem takie coś do prostownika 2,5kW i to chodzi do dzisiaj, jako że przeznaczeniem było to do silnika, to na wyjściu tego układu, musi być mała żarówka, jako obciążenie, transformator to sprawa indukcyjności i dlatego bez tej żarówki nie chciało się regulować, ale bardzo dawno temu robiłem też takie prostowniki z wykorzystaniem zwykłych ściemniaczy domowych i tez to chodzi.
    Pozdrawiam
    ludas
    Level 13  
    Witam! Janek11389 próbowałeś użyć tego układu do sterowania transformatora, bo wydaje mi się że jest on przeznaczony raczej do silników. Mam coś takiego zmontowane i przy próbach sterowania trafem napięcie praktycznie się nie zmieniało.

//tu jest układzik podobny do twojego z opisem:
    http://www.elektroda.net/dla_domu/regulator_avt_silnika.html
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Po wyżej napisałem ze układ jest do sterowania silnika, ale ja go wykorzystałem do sterowania prostownikiem 2,5kW, i tak jak jest to faktycznie nie chodzi, musisz pierwotne uzwojenie obciążyć małą żarówką i w tedy chodzi.
    Pozdrawiam
    ludas
    Level 13  
    Dzięki, teraz wszystko jasne.
    Po modyfikacji układ gra i buczy :spoko: