Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC Smart-UPS 700 model: SU70INET - krótki czas podtrzymania...

sunlux 01 Lip 2011 12:41 7290 6
  • #1 01 Lip 2011 12:41
    sunlux

Poziom 20  

Witam.

Zatem w zasilaczu są wymienione akumulatory na nowe Europower 12V/7Ah - dla pewności to już drugi nowy, sprawny komplet akumulatorów w ciągu miesiąca.

Problem polega na tym, że zasilacz podtrzymuje niecałe 5 minut przy obciążeniu go na 31%. Nic nie pomaga kalibracja spod programu PowerChute Business Edition (aktualna wersja zalecona przez konsultanta z APC).

Z pomiarów wynika, że ten zasilacz ładuje akumulatory na napięcie 26,87V mierzone na obu połączonych w szereg akumulatorach (czyli 13,44V na jeden akumulator). Więc ładowanie nie jest najgorsze choć przydałoby się zwiększenie napięcia do 13,65V na jeden akumulator jednak jak kiedyś sprawdzałem nie ma tam takiej ręcznej możliwości.

Przy okazji pytanie czy ktoś wie do czego służy jedyny potencjometr regulacyjny na płycie głównej elektroniki tego zasilaczu : VR1?

Przy kalibracji napięcie na akumulatorach spada do napięcia 24,7V (12,35V na jeden akumulator) i pomału spada do wartości 24,65V po 4 minutach kalibracji. Jednak, właśnie w tym problem, że już po 2 minutach zasilacz zaczyna piszczeć ciągłym dźwiękiem i migać pozostałymi dwoma kreskami pojemności akumulatora. Po około 4 minutach kalibracja wyłącza się mimo, że napięcie na akumulatorach wynosi dopiero 24,65V (12,33V na jeden akumulator), a jak wiadomo normy rozładowania akumulatorów żelowych mówią o typowym rozładowaniu do 10,5V, a maksymalnym 9,5V na taki akumulator 12V.

Więc problem w tym, że zasilacz w momencie potrzymania być może źle wykonuje pomiar napięcia na akumulatorach.

Poniżej screen z opisywanego zasilacza z tą usterką:

Oraz screen z identycznego zasilacza SU700INET, który działa prawidłowo i podtrzymuje około 44 minuty przy podobnym obciążeniu:

Może ktoś już się spotkał z taką usterką tego zasilacza APC Smart-UPS 700 (SU700INET)?

Proszę o porady i pomoc.

0 6
  • Pomocny post
    #2 05 Lip 2011 18:00
    gbob
    Poziom 10  

APC tak ma jak za długo zwleka się ze zmianą AKU. Pomaga w tym autoryzowany serwis (te zasilacze maja jakiś zatrzask/pamięć i sama kalibracja nic nie da)...

0
  • #3 06 Lip 2011 10:17
    sunlux

Poziom 20  

gbob napisał:
    APC tak ma jak za długo zwleka się ze zmianą AKU. Pomaga w tym autoryzowany serwis (te zasilacze maja jakiś zatrzask/pamięć i sama kalibracja nic nie da)...

Dziękuje za zainteresowanie tematem...

Nie spotkałem się jeszcze z takim mechanizmem blokowanie ("zatrzask/pamięć") w tych zasilaczach, szczególnie Smartach. Być może, jak piszesz, jest w nich taki mechanizm - mają przecież bardzo rozbudowaną elektronikę sterowana programowo (praktycznie brak regulacji za pomocą potencjometrów jak to było w starszych modelach oraz innych zasilaczach konkurencji).

Ten zasilacz SU700INET miał wymieniane akumulatory regularnie co 2 lata choć tylko raz była ta informacja od 2002 roku aktualizowana w PowerChute (data wymiany akumulatorów).
    W drugim identycznym zasilaczu SU700INET z identyczną datą produkcji z 1999 roku, który działa prawidłowo, akumulatory były wymieniane 2 razy i nigdy nie była aktualizowana data wymiany akumulatorów pod PowerChute (dopiero w tym roku).

Aktywność na forum elektrody odnośnie zasilaczy awaryjnych, szczególnie firmy APC jest bardzo mała i jeśli już nawet ktoś coś wie to zostawia te wiadomości dla siebie (takie odnoszę wrażenie). Ale przyznaje, że udało mi się znaleźć na forum elektrody kilka postów z ubiegłych lat szczególnie w temacie sterowania tego zasilacza SU700I komendami Smart.

Więc wygląda na to, że zasilacz zapisał sobie informację o słabej jakości akumulatorów (ich efektywności). Zmieniłem tą wartość na identyczną jaka jest w tym sprawnym identycznym SU700I (jest jednak 2 lata starszy...).

I od razu zasilacz pokazał, że wytrzyma na tych akumulatorach 47 minut a nie 5 minut jak do tej pory. Właśnie robię programową kalibrację akumulatorów spod PowerChute i wygląda, że wszystko jest OK.

0
  • Pomocny post
    #4 06 Lip 2011 16:38
    gbob
    Poziom 10  

Wpisywanie daty jest tylko dla informacji użytkownika i to tego świadomego, który wie że istnieje takie okienko/zakładka. A taka sytuacja zdarza się, że UPS-y stojące obok siebie zachowują się ciut inaczej... Zasilacze te uczą się krzywej rozładowania akumulatorów. Przy markowych AKU krzywe są także "lepsze" i wymieniając na jakieś Chińczyki trzeba się liczyć ze zmianą w rejestrach "bitów".
    W Back UPS-ach ten problem z tego co wiem nie istnieje (właśnie ze względu na swoją prostotę)...
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • Pomocny post
    #6 07 Paź 2011 15:55
    andkra123
    Poziom 1  

Witam wszystkich.

Miałem dokładnie bardzo podobny przypadek.
    Generalnie, jeżeli nie zbagatelizuje się komunikatów o wymianie AKU i w porę się je wymieni będzie OK, wystarczy zrobić kalibrację. Wcześniej wymieniłem już wiele AKU bez najmniejszych problemów.
    Ja przeciągnąłem sprawę o 3 tygodnie i po wymianie uzyskałem zawrotny czas ok. 2 min. Kalibracja nie pomagała, drobne wahnięcie zasilania i serwerek się zamykał.

Kolega w poście powyżej bardzo ładnie opisał metodę rozwiązania problemu. Dziękuję.

Trochę poszperałem w sieci i gdzieś znalazłem inną metodę.
    Sprawdziłem ją na dwóch takich UPS-ach, jest sporo prostsza:
    1. Ściągamy sobie strony APCFIX-a , co prawda w wersji demo, ale wystarczy.
    2. Podłączamy kabelek do COM-a
    3. Odpalamy APCFIX
    4. W opcjach zaznaczamy drugą pozycję Smart UPS 3Gen. Battery Const. Auto FIX
    5. Wybieramy odpowiedniego COM-a
    6. Program łączy się z UPS-em i sam ustawia parametry Smart Constats
    7. Wyłączamy program, odłączamy kabelek i ładujemy.
    8. Po naładowaniu, myślę, że co najmniej 24 godz. można przeprowadzić kalibrację.
    9. PowerChute plus w wersji dla NT można pobrać z ftp-a APC
    :arrow: Pod XP działa.

Pozdrawiam.

0
  • #7 21 Paź 2011 10:11
    sunlux

Poziom 20  

Temat rozwiązany - opisany przeze mnie i inne osoby powyżej.

Nawet na końcu sam pracownik z pomocy technicznej APC opisał mi powyższą procedurę.
    Zapewne jest to jeden z ukrytych sposobów w jaki serwisy naprawiające zasilacze APC chcą zarabiać na klientach nie posiadających tej "wiedzy tajemnej".

0