Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio samochodowe Dalco na kasety rozładowywuje akumulator, dlaczego?

artko334 01 Lip 2011 16:10 4412 24
  • #1 01 Lip 2011 16:10
    artko334
    Poziom 19  

Witam.
    Mam w samochodzie podłączone pół roczne radio samochodowe firmy Dalco, taki współczesny złom kasetowy o magicznej mocy AŻ!! :arrow: 10W!
    Wszystko jest dobrze poza tym, że radio na w pełni naładowanym akumulatorze gra niespełna godzinę... Potem auta nie da się nawet odpalić.
    Po przełączeniu radia w tryb czuwania (wyświetlana jest tylko godzina) akumulator trzyma nie wiele dłużej, po odłączeniu radia akumulator nie rozładowywuje się. Nawet gdy włączy się zapłon, dmuchawę, ogrzewanie i tak nie wyczerpie się. Co trzeba zrobić aby nie było takich problemów? Wywalić to radio i wstawić inne? Czy moze da się Coś z nim zrobić? Technicznie to jest ono bardzo zaawansowane... płytka drukowana o rozmiarach 5cmx15cm+około 2 m kabla łączącego płytke z wyświetlaczem i marnej jakości odtwarzacz kasetowy...
    Za pomoc z góry dziękuję, klikam ,,Pomógł"..

0 24
  • Pomocny post
    #2 01 Lip 2011 16:27
    Ture11
    Poziom 34  

Witaj. Podstawą będzie tu pomiar poboru prądu przez radio... Powinien wynosić około 45 Amper :-) Więc odpada sprawa awarii radia, chyba, że radio nie ma bezpiecznika? Raczej stawiałbym na coś w podłączeniu do instalacji, że jakiś upływ jest. Jak stary jest akumulator? Naprawdę, ciężko rozładować akku radiem kasetowym, ale jeśli akumulator jest już na skraju życia, to owszem, jest to prawdopodobne...

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze: Jak bardzo nagrzewa się to radio w st-by?

Dodano po 1 [minuty]:

Albo nie; wpisz w Google "DALCO rozładowuje akumulator" :-)

0
  • #3 01 Lip 2011 18:41
    artko334
    Poziom 19  

Akumulator ma trochę latek, radio grzeje się całkiem całkiem w StandBy, bezpiecznika nie ma.

Dodano po 8 [minuty]:

Ture11 napisał:

Dodano po 1 [minuty]:

Albo nie; wpisz w Google "DALCO rozładowuje akumulator"

Wpisałem, nie znalazłem nic ciekawego..

0
  • Pomocny post
    #4 01 Lip 2011 19:35
    Ture11
    Poziom 34  

Cóż, podałem złą frazę. Kilka wyników daje wpisanie "DALCO rozładowuje aku". Znalazłem podobny problem, autor pisze o złym podłączeniu kabelka żółtego do instalacji.
    Hmmm, wypadałoby, gdybyś podłączył radio pod zasilacz stabilizowany 13,7V (tylko NIE pod prostownik do ładowania akumulatorów!), i wtedy sprawdzał, bo szkoda akumulatora, a pomiarów nie zrobisz.... Trzeba sprawdzić pobór prądu po podłączeniu tylko 3 przewodów, czyli domyślnie czerwony i żółty do plusa i czarny do minusa. Może być w radiu jakieś przebicie do masy, więc potencjał obudowy radia może różnić się od tego na czarnym kablu - to już zły znak... Ogólnie to ciężko będzie zdiagnozować usterkę, bo jak coś pobiera taki prąd, to nie ma siły - musi się spalić.. A tu radio nadal działa - to znacz, że ciepło musi być dobrze odprowadzone... To daje do myślenia - element obciążający znajduje się na radiatorze przyczepionym do obudowy (ciepłe radio w ST-by)...
    Jak byś robił pomiar prądu multimetrem, to pamiętaj, że najczęściej tanie multimetry mogą uciągnąć do 10A prądu - ale tylko przez kilka sekund; masz więc ryzyko uszkodzenia miernika... Dlatego sugeruje próby na zasilaczu z regulacją prądu wyjściowego!.
    Poza tym może być jakaś upływność prądu do instalacji samochodu - przez wyjście do sterowania anteną automatyczną czy przez czujnik prędkości samochodu - wszystkie próby rób po wyjęciu radia z pojazdu.. No i pamiętaj, że dalsze użytkowanie tego radyjka - pożar gwarantowany...

Dodano po 3 [minuty]:

Ahhh już pamiętam, o co się rozchodziło :-)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2024055&highlight=
    Taki żarcik :-)

0
  • #5 01 Lip 2011 19:51
    artko334
    Poziom 19  

Radyjko nie ma kabla od podtrzymania pamięci, nie ma sterowania anteną automatyczną, nie ma ŻADNEGO radiatora, jest sens je naprawiać?

0
  • Pomocny post
    #6 02 Lip 2011 01:06
    Ture11
    Poziom 34  

Radiator zazwyczaj znajduje się w środku obudowy, nie jest widoczny z zewnątrz. Jeśli nie masz nic ciekawego do roboty, to czemu by nie próbować naprawić? Zawsze trochę doświadczenia, a po Twojej specjalizacji wnioskuje, że masz predyspozycje...

0
  • #7 02 Lip 2011 12:45
    artko334
    Poziom 19  

W środku również nie ma radiatora, w obecnej chwili nie mam dostępu do radia wiec spróbuję rozrysować jak wygląda ono w środku

Dodano po 10 [minuty]:

Rozrysowałem to tak jak umiałem, prosze nie brać pod uwagę wyglądu elementów elektronicznych, rysowałem je abstrakcyjnie :D Po prostu aby wyglądało to na płytkę. Jak widąc radio nie jest zaawansowane technologicznie, jest sens je robic?

0
  • Pomocny post
    #8 02 Lip 2011 12:52
    jannaszek
    Poziom 39  

Nie wyobrażam sobie dalszych diagnoz, bez zmierzenia poboru prądu.
    Coś mi mówi, że akumulator też już "oddycha rękawami"

0
  • #9 02 Lip 2011 12:57
    artko334
    Poziom 19  

Wiem że akumulator już ledwo żyje, ma w końcu prawie 10lat.. Po założeniu innego radia i słuchania na max również po słuchaniu godzinę auta nie da się odpalić, czyli akumulator do wymiany?

0
  • Pomocny post
    #10 02 Lip 2011 13:14
    jannaszek
    Poziom 39  

Zależy jakiej mocy to radio, jeśli 4 x50wat na full, to i zdrowy akumulator padnie po 1.5godz.

Fabrycznie montowane akumulatory, potrafią być sprawne, nawet po 11 latach, no i przy ludzkim traktowaniu go.

Jeśli wykluczysz zbyt duży pobór przez radio, to wymiana uchroni cię przed nieprzyjemnościami, zwłaszcza w zimie.

0
  • #11 04 Lip 2011 13:22
    artko334
    Poziom 19  

Radio na standby pobierało o wiele za dużo.. Bo aż 2A! To chyba za wiele nieprawdaż?
    Do tego zaczęło się wyłączać, wkurzyłem się wyrwałem je z auta i z całej siły walnąłem nim o ziemię, poszło na śmietnik.
    Teraz stoi przede mną pytanie jakie radio na kasety w miarę tanio zakupić zamiast niego. Czy opłaca się zakupić takie radio w idealnym stanie, mało używane, z kieszenią,instrukcją,futerałem na panel, kostką połączeniową, ramką ozdobną i oryginalnym pudełkiem..za 50zł?

Proszę o odpowiedź, daję Pomógł.

0
  • Pomocny post
    #12 04 Lip 2011 13:34
    kkknc
    Poziom 42  

Za tą kasę cudów nie ma co wymagać, jak sprawne to brać. Co ty się na te kasety tak uparłeś? Nie lepiej jakieś MP3?

0
  • #13 04 Lip 2011 13:44
    artko334
    Poziom 19  

Nie nie lepiej mp3 gdyż ja mam około 500kaset a bardzo mało płyt(około 10)...
    Radyjko tak jest sprawne, jest też w perfekcyjnym stanie wizualnym i technicznym, posiada wyjście na zmieniarke itp..
    A chcę też niekiedy posłuchać muzyki z discmena, telefonu etc.. Używam więc adaptera-kasety. A słyszał ktoś kiedyś o adapterze-płycie?
    Czyli brać to radio za 5dych?

Dodano po 19 [sekundy]:

Dodam że radio ma miękką mechanikę, to dobrze czy źle?

0
  • Pomocny post
    #14 04 Lip 2011 13:47
    qstosz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Poszukaj kaseciaka Alpiny.

0
  • #15 04 Lip 2011 13:53
    artko334
    Poziom 19  

Alpina jest strasznie droga a ja poszukuję czegoś do 50zł..
    Nie zależy mi na kosmicznej jakości dźwięków, do tego z głośników zamontowanych w desce rozdzielczej wiele nie wyciągnę, więc nada się ten Kenwood? Słyszałem że to dobra firma.

0
  • Pomocny post
    #16 04 Lip 2011 13:58
    qstosz

Kenwood też może być ;)

Może powalcz o Alpine 7292 ms.

0
  • #17 04 Lip 2011 14:07
    artko334
    Poziom 19  

Dobra teraz już za późno kupiłem Kenwooda, ale to podobno dobra firma wiec może się nie zawiodę, grać ono będzie w Fiat Cinquecento :D.
    Dziękuję za porady, odezwę sie jak radio dotrze i napiszę czy działa :)

Dodano po 53 [sekundy]:

Alpine kosztuje najtańsze jakie widziałem 300zł, a sprzetu Hi-Fi w CC nie potrzeba.

Dodano po 5 [minuty]:

Z tego co się dowiedziałem ten Kenwood był używany przez... Uwaga Uwaga! 15minut!
    Sprzedający kupił nowe auto z zamontowanym tym radiem, wyjął je i wsadził na płyty. Po kilku latach znalazł je w szafie, sprawdził czy działa i wystawił na allegro, daje na nie 12miesięcy gwarancji! Chyba się opłaca?

0
  • Pomocny post
    #18 04 Lip 2011 14:33
    qstosz

Powinno być wszystko ok.

0
  • #19 04 Lip 2011 14:35
    artko334
    Poziom 19  

Mam nadzieję ;) Napiszę wkrótce jak otrzymam radio czy wszystko działa, dziękuję za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #20 05 Lip 2011 00:08
    kkknc
    Poziom 42  

artko334 napisał:

Dodam że radio ma miękką mechanikę, to dobrze czy źle?

Obsługa wygodniejsza naprawa trudniejsza ,ale za te pieniądze kupisz kolejne a nikt nie naprawi nawet pierdoły.
    Taśmy też dłużej chodzą dzięki mniejszym naprężeniom.

1
  • #21 05 Lip 2011 11:29
    artko334
    Poziom 19  

A co w ogóle znaczy ta miękka mechanika? Co to za różnica radio z miękką mechaniką a radio z twardą mechaniką?

0
  • Pomocny post
    #22 05 Lip 2011 16:26
    kkknc
    Poziom 42  

Twarda tzn. że wszelakie operacje robisz ręcznie siłą swoich mięśni przez dźwignie zamontowane w magnetofonie. Natomiast miękka mechanika to taka w której te operacje wykonują za ciebie serwo-mechanizmy. Czyli naciskając klawisz PLAY w miękkim sterowaniu zwierasz tylko mikro-styk a reszta idzie elektrycznie. W twardym trzeba użyć trochę siły żeby poprzesówać te dźwigienki.
    Spróbuj w google lub na Wikipedia hasła Full logic

0
  • #23 05 Lip 2011 19:31
    artko334
    Poziom 19  

Kenwood przyszedł, co do jego nowości to wizualnie mam zastrzeżenia, np ramka ozdobna przyklejona klejem z pistoletu i w połowie nie podświetlony wyświetlacz, poza tym żadnych zastrzeżeń, jak na razie ładnie gra... Miękka mechanika to rozumiem to wyrzucanie kasety naciśnięciem lekko przycisku? I w celu włożenia tylko lekkie jej pchnięcie i sama się zasysa głębiej?

0
  • Pomocny post
    #24 05 Lip 2011 20:30
    kkknc
    Poziom 42  

Dokładnie tak. Na dobrą sprawę co wymagać za 50zł, ale z drugiej strony człowieku mógłby opisać dokładnie wady sprzętu przed wystawieniem na sprzedaż.

0
  • #25 05 Lip 2011 20:50
    artko334
    Poziom 19  

Fakt, wiem, przedmiot nie został dokładnie opisany. Było napisane że jest w perfekcyjnym stanie technicznym i wizualnym, to 1 OK, drugie.. mam pewne zastrzeżenia.. Ale gra dobrze czyli jest ok :D Temat uważam za zamkniety, opłacało się wydać to 50zł. Pozdrawiam

0