Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy - zanik napięcia, po podłączeniu urządzenia na 3 fazy.

Patyn 01 Lip 2011 19:17 4686 2
  • #1 01 Lip 2011 19:17
    Patyn
    Poziom 10  

Witam

Posiadam agregat prądotwórczy z silnikiem.
    VANGUARD 16HP, który napędza:

Zespół Prądotwórczy ZO10-3/400-02

Moc maksymalna 1000 VA 4000 VA
    Ilość faz 3 1
    Napięcie (AC) 1x400V 230V
    Częstotliwość 50HZ
    Współczynnik mocy 0,8
    Prędkość obrotowa 3000 obr/min
    Masa ~ 110 kg

Wyprodukowany przez:

Krakowskie Zakłady Maszyn Elektrycznych
    „Karelma”
    ul. Świerczewskiego nr 11
    58-573 Piechowice

Mój problem polega na tym, iż pewnego dnia ww. zespół prostowniczy przestał dawać napięcie.
    Po pomiarach na wyjściu 220V miałem 16,9 V.

Przejrzałem forum i doszedłem do wniosku, iż objawem tak niskiego napięcia może być rozmagnesowanie układu wzbudzenia, więc najpierw odpaliłem silnik i w czasie pracy podłączyłem 4,5 V baterię do przewodów szczotek obiegu wzbudzenia, napięcie wzrosło do 26,9 V.

Po wyłączeniu agregatu i ponownym uruchomieniu , napięcie w miejscu 220 V utrzymywało się dalej 26,9 V (oczywiście już bez baterii).

Zachęcony małym sukcesem, podałem większe napięcie z akumulatora na przewody układu wzbudzenia, aż w końcu podałem napięcie 30 V.
    Po tej operacji napięcie wzrosło do 220 V i tak się utrzymuje do dnia dzisiejszego.

Po podłączeniu urządzenia na 220 V wszystko jest OK działa itd.
    Niestety nie sprawdziłem, co będzie po podłączeniu urządzenia zasilanego 3 fazami.

Jak się okazało po podłączeniu urządzenia na 380V napięcie w miejscu 220 V spada do 30 V.
    Żadne urządzenie zasilane trzema fazami nie daje się uruchomić
    .
    Po odłączeniu urządzenia zasilanego 3 fazami sytuacja wraca do normy i mogę używać normalnie wszystkiego, co jest zasilane napięciem 220 V.

Napięcie na każdej z 3 faz wynosi 220 V, wszystkie fazy jednakowo.

Co może być przyczyną zaniku napięcia w agregacie, po podłączeniu 3 fazowego urządzenia.

Dzisiaj 23.07.2011 r. zauważyłem, że podłączenie trójfazowego urządzenia powoduje rozmagnesowanie układu wzbudzenia
    oraz, że po odłączeniu jednego przewodu z mostka prostowniczego (biały przewód pomiędzy + i -)
    agregat daje napięcie 120 V, po ponownym podłączeniu spada do 10 V.

Czy przyczyną może być jakieś zwarcie, czy raczej uszkodzenie mostka prostowniczego ?

Pozdrawiam.

• #2 28 Lip 2011 21:52
    kkknc
    Poziom 41  

Tak może odłącz kabelki, miernik w dłoń i pomiar wszystko wyjaśni.

• #3 30 Lip 2011 12:57
    Patyn
    Poziom 10  

Witam ponownie

Cytat:
    Tak może odłącz kabelki, miernik w dłoń i pomiar wszystko wyjaśni.

Pewnie bym pomierzył, ale nie wiedziałem jak, a chodziło mi o naprowadzenie :)

Nauczyłem się, pomierzyłem problem rozwiązany.

Przyczyną był uszkodzony mostek prostowniczy Semikron SKD 25/12 wymieniłem na nowy i po sprawie.

Dlaczego nie wymieniłem wcześniej ?

W serwisie akcyjnym najtańszy był za 72 zł, a nie chciałem inwestować w część jak nie miałem pewności czy jest uszkodzona.
    Po wykonaniu pomiarów kupiłem nowy, co ciekawe w sklepie zapłaciłem za niego 15 zł :)

Jakbym wiedział to wcześniej nie bawiłbym się w pomiary tylko od razu go wymienił.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME