Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Latarnia morska - silniczek

dafix 02 Lip 2011 10:59 1490 7
  • #1 02 Lip 2011 10:59
    dafix
    Poziom 9  

Witajcie,
    posiadam taki silniczek:
    https://obrazki.elektroda.pl/8_1176051182.jpg
    chciałbym aby miał mniejsze obroty, jak mogę to zrobić? i czy wogóle się da?
    Pozdrawiam i z góry Dziękuję za odpowiedź

0 7
  • Pomocny post
    #2 02 Lip 2011 11:28
    jannaszek
    Poziom 39  

Poprzez zmniejszenie napięcia zasilania.
    Do takiej latarni, jednak trzeba raczej zastosować .

Moderowany przez Błażej:

Cytat:
    redukcję przekładniową
    a nie przekładnię redukcyjną? :D

0
  • Pomocny post
    #3 02 Lip 2011 11:36
    pawlos105
    Poziom 17  

Wytnij kilka kółek z kartonu dwa większe i jedno mniejsze sklej superglue tak aby małe było po środku to przyklej do latarni zrób tak samo tylko kilka razy mniejsze i to przyklej do silniczka nałóż gumkę recepturkę [można dostać w aptece] to wszystko zamontuj na malej desce aby było od siebie w odległości około 1 cm i się ciesz samodzielnie wykonana latarnią

0
  • #4 02 Lip 2011 11:44
    dafix
    Poziom 9  

Tutaj jest problem pawelos105 wszystko jest wielkości silniczka.
    Wydaje mi się że troszkę spowolniłem jego pracę. Zastosowałem zwój drutu, lecz jeszcze to za mało.

0
  • Pomocny post
    #5 02 Lip 2011 11:46
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Po co ma kleić i kombinować? Mało to starych magnetofonów i innych mechanizmów?
    Kilka kółek pasowych, kawałek laminatu by zrobić obudowę, kilka pasków (gumka recepturka to dobra jest awaryjnie) i można robić przekładnie jakie się chce...
    Zresztą jak sobie rozbierzesz jakieś mechanizmy magnetofonowe, cd, magnetowidowe, czy jakiekolwiek inne, to nazbierasz gratów.

0
  • Pomocny post
    #6 02 Lip 2011 12:41
    jannaszek
    Poziom 39  

Faktycznie, z tą nazwą przegiąłem.:D
    Jest też możliwość sterowania PWM, ale nie wiem czy to zadziała, aby tak wolno kręcił?

0
  • #7 03 Lip 2011 11:20
    McRancor

jannaszek napisał:
    PWM, ale nie wiem czy to zadziała, aby tak wolno kręcił?

Bezpośrednio na wale nic nie zadziała tak jak tego chcesz - silniczek który ma kilka-kilkanaście tys. RPM mocy znamionowej nie da rady pracować poprawnie aż tak wolno.

Serwo modelarskie klasy mikro, pozbawione elektroniki wydaje mi się być tutaj najprostrzym rozwiązaniem. Jeśli szkoda Ci kilkunastu złotych możesz zrobić to sam, tak jak radzi Błażej, ale stopień przełożenia będzie musiał być bardzo duży.

Bez przekładni się nie da.

0
  • #8 04 Lip 2011 19:40
    Błażej

Zależy jak bardzo dokładne to ma być. Jeśli ma to obracać reflektor w modelu latarni, to zrobiłbym to ciernie - duże koło obracające światełko, małe kółko na osi silniczka, a ten niech nie kręci się zbyt szybko. Możesz go puścić przez rezystor (ale o określonej mocy) albo przez jakiś prosty regulator. Silniczek lekko dociskany do dużego koła. W takim modelu jakaś specjalna precyzja nie jest przecież wymagana.

0