Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duża moc świetlówki na małym stateczniku

02 Lip 2011 23:08 8187 12
  • Poziom 18  
    Witam
    Poszukuje długiej świetlówki liniowej na 84 cm akwarium. Najlepiej żeby była cienka bo pod pokrywą ciasno. Upatrzyłem sobie świetlówkę T5 39W o długości 75cm. Jednak nie potrzebuje aż takiej mocy, świetlówka będzie służyła głównie wybarwianiu, będzie ona miała współczynnik oddawania barw RA>90%. Czy taka świetlówka zadziała pod słabszym statecznikiem powiedzmy 18W i będzie ona świecić tylko z 18W natężeniem światła?
  • Poziom 17  
    Jeśli chcesz obniżyć strumień świetlny tej świetlówki, musisz zastosować statecznik z funkcją ściemniania. Niemniej wraz ze spadkiem strumienia zmieni się także w pewnym stopniu temperatura barwowa i współczynnik odwzorowania barw. Jeśli zależy Ci na tych parametrach przy mniejszej mocy, musisz zastosować słabszą świetlówkę. Typoszereg T5 HO zaczyna się od 24W.
  • Poziom 17  
    To nie jest żadna sprawność. Elektronika zasila świetlówki prądem o dużej częstotliwości, w takim przypadku rury T8 osiągają znamionowy strumień świetlny przy mniejszej mocy, niż znamionowa. Dlatego zazwyczaj podane jest dla 18W rury moc około 16W a dla 36W rury około 32W.
  • Poziom 18  
    Ostatnie chyba już pytanie. Mam taki statecznik Osram Multiwatt QT-M 2x26W, obecnie pracują tam 2 świetlówki PL-L 18W, czy skoro statecznik ma duże możliwości podłączenia różnych mocy jest możliwość podłączenia 2 świetlówek o różnej mocy np 25W i 18W?
  • Poziom 17  
    Możesz podłączyć tylko dwie świetlówki o takiej samej mocy.
  • Poziom 18  
    Wybór padł na świetlówkę T8 o mocy 25W długość 75 cm. Ale mam teraz problem ze statecznikiem. Początkowo zamontowałem na elektronice ze świetlówki energooszczędnej Osram 30W. Ale wydaje mi się że nie świeciła pełną mocą (nie raziła w oczy po prostu). Kupiłem statecznik VS widoczny jak na zdjęciu:

Ale nadal to samo. Chyba ten statecznik jest pod T5. Z tego co wiem stateczniki pod T5 o mocy np. 25W mogą obsłużyć świetlówki T8 ale słabsze np. 18W. Nie potrafię znaleźć odpowiedniego statecznika, chyba że ta świetlówka tak słabo świeci (Philips Aquasky 6500K, Ra=92).
    Czy świetlówki typu 4P: PL-L (trzonek 2G11), 2P: PL-C (trzonek G23) traktować należy tak samo jak T5? Mam PL-L 18W i chodzą mi one ładnie na statecznikach z kompaktów (21W) i wyżej wspomnianym Osram Multiwatt.
  • Poziom 18  
    Andy no właśnie chyba wynika ze mogą być różne moce.
    Cytat:
    100 combinations each with two lapms of different wattages
    . Zaryzykuje i spróbuje.

EDIT:

Świecić świeci, ale nadal nie razi. PL-L 18W podłączona wraz z tą T8 25W świeci mocniej. Chyba muszę spróbować ze statecznikiem T8 pod 30W ale prawdziwym a nie z kompakta.

EDIT:
    W porównaniu z liniowymi T8 18W to muszę stwierdzić że one też nie rażą pomimo że mają 2 miesiące. Prawdopodobnie to przez porównanie T8 25W z PL-L które teoretycznie są technologią T5 więc mogą bardziej "razić". Także wnioski pozostawiam sam sobie.
  • Poziom 9  
    Witam, a czy możliwe jest podłączenie do statecznika elektronicznego t8 18w świetlówki t5 24w? czytałem gdzieś ze są to zamienniki?
  • Poziom 18  
    Wydaje mi się ze tylko wtedy kiedy dany statecznik ma takie oznaczenie i jest do tego przystosowany. Przez jakieś 2 miesiące miałem podłączony pod ten statecznik świetlówkę liniowa T8 o mocy 24 W:

Dziś już statecznik nie świeci. Z informacji jakie widnieją na stateczniku TC-L/F, TC-DEL, TC-TEL wynika że jest on pod świetlówki jednotrzonkowe na trzonki 2G11, G24q-2 więc wygląda na to że pewnie ubiłem statecznik. Także przed zakupem proponuje sprawdzić w wyszukiwarce zdjęć google te oznaczenia, bo jest ich naprawdę sporo i mogą namieszać. Czy oznaczenie FQ tyczy się wszystkich świetlówek T5? mam taki statecznik Quictronic QT-Eco który wg oznaczeń powinien obsługiwać zarówno DL, DF (czyli wspomniane wyżej jednotrzonkowe TC-L/F), jak i liniowe T8 (oznaczenie L) oraz FQ czyli chyba T5. Zgadza się? (zdjęcie nie wyraźne ale można odczytać oznaczenia):

Zastanawiam się również czy pod taki statecznik jak poniżej (tylko pod 2 swietlowki, na zdjeciu jest 1) można podłączyć kompakta DL 18W (PL-L, trzonek 2G11) oraz T5 FQ 24W, jeśli z informacji wynika możliwość różnych kombinacji mocowych:

• Poziom 1  
    Statecznik o którym piszesz to zapewne QT-M 2x26 OSRAM jak zauważyłeś w opisie statecznika można podłączyć do niego św. FC 22w z 40w (dwie świetlówki kołowe)