Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przydatne narzedzia i gadzety do domowego serwisu?

kawaipapierosy 03 Jul 2011 08:33 3654 11
e-mierniki
    kawaipapierosy
    Level 22  
    Jak dotąd posiadam tylko to co przydało mi się przy moich małych naprawach komputerów, laptopów i komórek.

śrubkręty, od normalnych po malutkie(do komórek)
    pensety, łapki i jakkolwiek to się nazywa
    zestaw do lutowania
    tester na PCI do odczytywania błędów przy włączaniu kompa
    tester na miniPCI-E do odczytwania błędów przy włączaniu lapka
    tester zasilacza
    konwerter dysków SATA i IDE na USB
    zestaw do otwierania komórek(pry)
    multimeter DT3266L
    alkohol izopropylowy
    różne rodzaje taśm
    zestaw do czyszczenia i polerowania ze starej pasty
    rózne rodzaje past termoprzewodzacych
    no i.... części zapasowe

Co używacie i polecacie? Co jest przydatne?
  • e-mierniki
    fiend_
    Level 43  
    Multimetr, najlepiej jeszcze z możliwością pomiaru temperatur. Przydatne do dokładnego pomiaru napięć zasilacza i innych urządzeń elektrycznych no i realnych temperatur. Programy bardzo często mijają się z rzeczywistością. U mnie np. zasilacz generował 12.6v na linii 12v. po sprawdzeniu miernikiem okazało się, że napięcia trzyma w granicach 12.18-12.21v.
    daavid117
    Level 42  
    Programator kości BIOS, płyty z bootowalnymi systemami, programami diagnostycznymi (Memtest86, MHDD), sprawna stacja dyskietek i kilka sztuk dyskietek 3,5 cala, programy umożliwiające odzyskiwanie haseł do kont użytkowników (;)), przynajmniej jeden dobry, markowy i mocny zasilacz ATX.
  • e-mierniki
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Wiadro białej pasty termoprzowdzącej i kanister benzyny ekstrakcyjnej.

Starych termo-glutów się nie poleruje, benzyna rozpuszcza każdy wynalazek. Układ wychodzi czysty jak z fabryki.
    kawaipapierosy
    Level 22  
    fiend_ wrote:
    Multimetr, najlepiej jeszcze z możliwością pomiaru temperatur. Przydatne do dokładnego pomiaru napięć zasilacza i innych urządzeń elektrycznych no i realnych temperatur. Programy bardzo często mijają się z rzeczywistością. U mnie np. zasilacz generował 12.6v na linii 12v. po sprawdzeniu miernikiem okazało się, że napięcia trzyma w granicach 12.18-12.21v.

Zapomniałem o nim. Kupiłem go ale jakoś nigdy nie potrzebowałem go używać i nawet nie wiem czy wiedziałbym jak. Niestety nie ma odczytu temperatury.
    Masz jakiś link polecający taki multimetr?

Quote:
    Programator kości BIOS, płyty z bootowalnymi systemami, programami diagnostycznymi (Memtest86, MHDD), sprawna stacja dyskietek i kilka sztuk dyskietek 3,5 cala, programy umożliwiające odzyskiwanie haseł do kont użytkowników (Wink), przynajmniej jeden dobry, markowy i mocny zasilacz ATX.

Programator... A gdzie takie cudo kupić i jak używać?
    Płyty mam, chyba wszystkie na świecie. Niezbędnik!
    FDDD oczywiście, leży i się kurzy.
    Programy od odzyskiwania haseł... hmm?
    Mam jedynie program do usuwania haseł windowsa, ale chyba masz na myśli coś więcej, napisz.
    Mam swojego 700W OCZ'a, bardzo lubie i ufam tej firmie.

Quote:
    Wiadro białej pasty termoprzowdzącej i kanister benzyny ekstrakcyjnej.
    Starych termo-glutów się nie poleruje, benzyna rozpuszcza każdy wynalazek. Układ wychodzi czysty jak z fabryki.

Wiadro pasty...? rozuymiem, że jakiejś zwykłej, tak?
    Mam z 5 różnych past, wszystkie markowe i zawsze smaruje nimi, no ale nie powiem... za darmo to one nie są.
    Więc rozumiem, że ty używasz jej na pożądku dziennym?
    benzyna ekstrakcyjna? co to i gdzie to dostać?

Quote:
    Przejaw Lenistwa.
    Arti13

daruj sobie
    daavid117
    Level 42  
    O programach do odzyskiwania haseł raczej nie wolno tu mówić, bo służą one równie dobrze do włamań. Poszukaj w google, na pewno znajdziesz - najczęściej jest to 5 minut roboty, a klient zadowolony płaci za "hackerską" robotę gdy zapomniał hasła ;).

Programatorów BIOS na alledrogo od zatrzęsienia - instalujesz soft, wkładasz kość, podłączasz i wgrywasz odpowiedni BIOS.
    Wiadro pasty termoprzewodzącej jak najbardziej. Większość ludzi posiada procesory, karty, które nie wymagają jakichś Zalman STG i wystarcza im, że procesor się nie przegrzewa. Alternatywą dla wiadra pasty jest 30 tubek jakiejś białej AAB z alledrogo.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Benzynę możesz kupić Ronsola, taką do zapalniczek, w kiosku. Potem możesz kupić w Castoramie albo gdzieś, całą butelkę, ale kup wpierw tego ronsola, bo ma bardzo wygodną buteleczkę. Aha! Oczywiście kupując w Castoramie, na butelce musi być napisane "BENZYNA EKSTRAKCYJNA" nie żaden "rozcieńczalnik ekstrakcyjny" bo to już jest mieszanka czegoś z czymś i to już takie dobre nie jest. Benzyna jako jedyna rozpuści wszystko do postaci płynnej i nie zostawia smug.

Generalnie nawet okna tym myję :) Denaturat też jest świetny i też się bardzo przydaje. Szczególnie do czyszczenia wentylatorów i innego kurzu. Jak będziesz czyścił kompa, który stoi w mieszkaniu palacza, to jak zobaczysz centymetrową warstwę kurzu, który się smaruje na wszystkim, to wiedz jedno - TYLKO DENATURATEM ZEJDZIE :)

Co do pasty. Ja używam różnych past. Do wszystkiego, co nie grzeje się zbyt mocno, daję białąH, tanie i dość dobre - z naciskiem na tanie. Tam gdzie chciałem mieć wydajność, używałem Zalmana STG1, ale okazało się, że wysycha. Teraz zakupiłem IC Diamonda, ale bez wstępnego rozgrzania nie da się tego nałożyć - gluty i twarda jest. Z wydajnością trochę lepiej jak STG1.
    kawaipapierosy
    Level 22  
    Quote:
    O programach do odzyskiwania haseł raczej nie wolno tu mówić, bo służą one równie dobrze do włamań. Poszukaj w google, na pewno znajdziesz - najczęściej jest to 5 minut roboty, a klient zadowolony płaci za "hackerską" robotę gdy zapomniał hasła Wink.

Ok, nigdzie się nie włamuje a raczej ratuje czasem ludziom 4 litery jak zapomnieli hasło.

Quote:
    Programatorów BIOS na alledrogo od zatrzęsienia - instalujesz soft, wkładasz kość, podłączasz i wgrywasz odpowiedni BIOS.

Z racji, że na allegro nie kupuję, a używam ebay'a to poszukam czegoś w stylu "bios programmer". Sorry za lamerstwo, ale nawet nie wiem gdzie dokładnie jest ta kośc biosu, no i przede wszystkim, o ile jest to to o czym myśle to palcami tego nie wyjmę. Co trzeba mieć by ją wyciągnąć?

Quote:
    Wiadro pasty termoprzewodzącej jak najbardziej. Większość ludzi posiada procesory, karty, które nie wymagają jakichś Zalman STG i wystarcza im, że procesor się nie przegrzewa. Alternatywą dla wiadra pasty jest 30 tubek jakiejś białej AAB z alledrogo.

Jak wyżej, poszukam na ebay cos o nazwie "thermal paste" white and cheap.

Quote:
    Ja korzystam z najprostszego miernika, model dt-830b. Kosztował 4.99zł na allegro i służy do pomiaru napięć w komputerze, 12v, 5v, 3.3v- do sprawdzania, czy są w normie. Mnóstwo instrukcji, jak i co mierzyć.

A ja mam DT3266L. Ani razu nie użyty, no i nie ma odczyty temperatur, a to by mi się bardzo przyadało.

Quote:
    Benzynę możesz kupić Ronsola,[...]"BENZYNA EKSTRAKCYJNA" nie żaden "rozcieńczalnik ekstrakcyjny"[...]Benzyna jako jedyna rozpuści wszystko do postaci płynnej i nie zostawia smug.[...] Denaturat też jest świetny i też się bardzo przydaje. Szczególnie do czyszczenia wentylatorów i innego kurzu. [...]Tam gdzie chciałem mieć wydajność, używałem Zalmana STG1, ale okazało się, że wysycha.

Nie mieszkam w Polsce, więc pewnie tej konkretnej marki nie znajdę.
    Wikipedia jednak twierdzi, że powinienem szukać tego cuda pod hasłem Eter naftowy (Petroleum ether).
    Denaturat też poszukam, z pomocą wiki już wiem, że to Methylated Spirits (Denatured alcohol).
    O Zalmanie STG1 nie słyszałem, choć posiadam jakąś pochodną, która dostałem od Zalmana przy kupnie coolera na kartę graficzną.
    kawaipapierosy
    Level 22  
    Mam pare płyt na których mogę potestować. Nie obraź się, ale skończ z takimi sentencjami co to za marny amator jestem. Od tego jest google, żeby czerpać info. A jak będę mial taki programator to sam dojdę co i jak. Kto pyta nie błądzi.
    Praktykę mam dośc sporą, a to, że nie miałem do czynienia z przeprogramownaiem biosu inaczej niż zwykły flash nie czyni mnie debilem.
    Poszperałem w necie i wydaje mi się, że to byłby programator, na który mnie stać. Dodatkowo ma wszystko w zestawie. Co o nim sądzicie?
    ^ToM^
    Level 40  
    Wojtek(KeFir) wrote:
    Benzyna jako jedyna rozpuści wszystko do postaci płynnej i nie zostawia smug.

Benzyna czy izopropanol nie rozpuszcza substancji z cukrem albo rozpuszcza b. słabo. Stąd jak się otrzymuje komputer zalany jakimś winem, sokiem, herbatą, colą etc to należy użyć zwykłej, czystej wody. Może być desylat albo czysta kranówka z wodociągu miejskiego (jest uzdatniona i nie pozostawia śladów). Ja osobiście wsadzam taką płytę główną pod kran i całą płuczę ciepłą wodą używając pędzelka z sztywnym włosiem. Można posiłkować się ludwikiem czy purem do mycia naczyń w klinicznych przypadkach. Po umyciu w kranie spłukuję destylowaną (żadne izopropanole czy benzyny) i suszę w ciepłym strumieniu powietrza przez 30-60 min.

Zatem chciałem dodać że prócz ww. przydaje się wiadro czystej i ciepłej wody oraz okrągły Φ10mm pędzel do farb ze skróconym do 7-10mm włosiem.

Natomiast benzyna czy alkohol nadaje się do usuwanie topnika po lutowaniu albo zabrudzeń ze smarów.
    ^ToM^
    Level 40  
    kawaipapierosy wrote:

Kiedyś próbowałem, niestety nic to nie dało i musiałem wymienić klawiaturę, ale to akurat w lapku.

Bo klawiaturę ciężko wymyć z czegokolwiek jak między jej strukturę dostanie się ciecz. Kilka godzin i ścieżki tam zostają wytrawione nieodwracalnie.

kawaipapierosy wrote:

Boże, aż się boję zapytać z czym ty walczyłeś. Ludwik i pur pamiętam jedynie z reklam.

Różne się trafiały kwiatki. W praktyce wszelkiej maści ciecze jakie ludziska spożywają w swoich domach czy lokalach.
    Z tego co pamiętam to najgorsze jest piwo, kawa i cola i wino. Niektóre soki mają tyle cukru, że po odparowaniu wody, zostaje gęsta maź, którą już tylko woda rozpuszcza. Nawet nie ma sensu próbować nic innego.
    Natomiast płyn do mycia naczyń może być dowolny byle bez lanoliny. Są też oczywiście specjalistyczne detergenty, ale mi się zawsze najlepiej działało ludwikiem.