Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mała konstrukcja - Latarka piersiowa/barkowa

03 Lip 2011 14:13 1435 11
  • Poziom 9  
    Mała konstrukcja - Latarka piersiowa/barkowa

Witam!

Jestem w trakcie tworzenia małego gadżetu który ułatwi mi życie :D
    3 tyg obozu militarnego i zajęć w dzień i właśnie w nocy.

Jest to urządzenie sterowane małą puszką z przełącznikami przy pasku. Element A
    Puszkę już mam będzie ona połączona z baterią trzymaną w kieszeni ponieważ jest to duża bateria.

Pakiet akumulatorków (8) dający prąd 9V nieraz nawet trochę więcej zależy jak się go dobrze naładuje. Element B

Puszka jak już wcześniej pisałem spełnia funkcje kontrolera jest ona bardzo prosto zbudowana i opiera się tylko na przełącznikach i małych diodach kontrolnych pokazujących co jest włączone itd.

Cała konstrukcja jest tak zbudowana by można ją było naprawić w trudnych warunkach w razie jakiejś usterki co na takich wyjazdach bardzo często mi się zdarza i prowizoryczne rozwiązania są tam na porządku dziennym :)

Dodatkową funkcją kontrolera jest wolny "slot" w postaci żabek do podłączenia kabli od zapalnika elektrycznego do wysadzania petard. Funkcje te rozdziela przełącznik więc wszystko jest tak zrobione by mało sprytny użytkownik nie wysadził ładunku podczas jego zakładania.

Brakujący element to latarka barkowo piersiowa jeszcze nie wiem dokładnie gdzy bym ją umieścił. Element C

Czytałem sporo na forum o latarkach które były tworzone przez użytkowników. Lecz rozwiązania wprowadzone są zbyt skomplikowane by używać ich w takich warunkach gdzie trzeba być bardzo mobilnym, mieć wolne ręce i nieraz leżeć w deszczu przez kilkanaście minut :)

Mój pierwotny pomysł to pociągnięcie przewodów od puszki do barku bądź kołnierza gdzie przy pomocy magnesów będzie przyczepione oświetlenie do munduru.

Lecz tu są kolejne komplikacje a mianowicie dioda luxeon 3W która się grzeje i potrzebuje (chyba bo tego do końca nie rozumiem) przetwornicy.

Radiator na barku dało by rade chyba umieścić tylko kwestia przetwornicy która jest układem i chciałbym ją pominąć.

Ew. może macie inne rozwiązanie oświetleniowe które znajdą rozwiązanie w tym systemie a byłyby tak samo efektywne jak Luxeon bądź lekko gorsze.

Trochę chaotyczny ten opis ale mam nadzieje za da się go rozczytać.

Pozdrawiam
    Paweł
  • Poziom 33  
    123baca napisał:
    Lecz tu są kolejne komplikacje a mianowicie dioda luxeon 3W która się grzeje i potrzebuje (chyba bo tego do końca nie rozumiem) przetwornicy.

Radiator na barku dało by rade chyba umieścić tylko kwestia przetwornicy która jest układem i chciałbym ją pominąć.
    Radiator musi być. Przetwornica nie jest obowiązkowa. LED mocy jak każda dioda LED potrzebuje określonego, stałego prądu. Poszukaj odrobinę to znajdziesz. Przy zasilaniu 9 V i pojedynczej diodzie warto zastosować specjalną przetwornicę, zwaną często driverem LED, która stabilizuje właśnie prąd, zamiast napięcia. Jeżeli nie chcesz jej robić to możesz kupić, musisz tylko zwrócić uwagę na zakres napięć wejściowych i prąd wyjściowy. Zobacz np. tu.

Dodano po 4 [minuty]:

123baca napisał:
    Pakiet akumulatorków (8) dający prąd 9V nieraz nawet trochę więcej zależy jak się go dobrze naładuje. Element B
    Raczej napięcie... Jeżeli 8 to rozumiem, że NiMH / NiCd. W takim wypadku 9V to już raczej rozładowane.
  • Poziom 9  
    No zmieniłem totalnie koncepcje by było bardziej użytkowe i wpakowałem diode z radiatorem do starej czołówki i zamiast wielkiego pakietu akumulatorów odpalam to na baterii 9V w sklepie doradzili mi 2 rezystory po 26 ohm zrobione tak żeby na wyjściu było 3W.

Wszystko działa i na razie, jest to prototyp zeby się oswoić z tak mocną diodą. Kolejny projekt bedzie pewnie już oparty na czymś gdzie bede mógł regulować pobierany przez diode prąd by móc czasami jej docisnąc mocniej lub ograniczyć światło. No i na pewno w lepszym wykonaniu bo tutaj jest totalnie nie profesionalnie.
  • Poziom 33  
    123baca napisał:
    No zmieniłem totalnie koncepcje by było bardziej użytkowe i wpakowałem diode z radiatorem do starej czołówki i zamiast wielkiego pakietu akumulatorów odpalam to na baterii 9V
    Chcesz przez to powiedzieć, że zasilasz LED o mocy 3W baterią typu 6F22? 8-O

123baca napisał:
    w sklepie doradzili mi 2 rezystory po 26 ohm zrobione tak żeby na wyjściu było 3W.
    Chodzi Ci o połączenie szeregowe, równoległe, czy jakąś specjalną technologię tych rezystorów*? :D Mówiłeś w tym sklepie, że chcesz zasilić bateryjką 9V LED mocy?
    * - ostatniej opcji nie brać na poważnie :D

123baca napisał:
    Wszystko działa i na razie, jest to prototyp zeby się oswoić z tak mocną diodą.
    Sprawdzałeś amperomierzem jaki rzeczywisty prąd tam płynie?»
  • Poziom 9  
    Do amperomierza dorwę się za 2 dni wiec sprawdze jak to technicznie wygląda na tej baterii.

Dokładnie na takiej baterii to odpalam. Ew. jak znajde dobre rozwiązanie to może podłącze ją do tego pakietu nimh-ów tylko za duza jest i bo ma 4200 mAh.

Dioda tez nie jest firmowa luxeona wiec jest gorszej jakosci.

A co do rezystorów to są normalnie połączone ze dzialają jak jeden większy poprostu.
  • Poziom 33  
    123baca napisał:
    Dokładnie na takiej baterii to odpalam. Ew. jak znajde dobre rozwiązanie to może podłącze ją do tego pakietu nimh-ów tylko za duza jest i bo ma 4200 mAh.
    Nie bardzo rozumiem...

123baca napisał:
    Dioda tez nie jest firmowa luxeona wiec jest gorszej jakosci.
    Masz jakieś dane odnośnie tej diody? (link, skąd masz, datasheet)

123baca napisał:
    A co do rezystorów to są normalnie połączone ze dzialają jak jeden większy poprostu.
    Większy rozumiem jako o większej rezystancji, czyli połączenie szeregowe.
  • Poziom 9  
    Jest za duza pod względem gabarytów. I ciężko chodzić z latarką gdzie bateria waży prawie pół kilo.

Danych nt. diody nie mam ale może znajde podobną na allegro to wrzuce.

Szeregowo to one nie są podłączone by były by jeden za drugim :) a są złączone oba nóżkami ze sobą. Wiec sa równolegle. Koleś w sklepie mi tak dobrał i kazał tak połączyć więc tak zrobiłem.

http://allegro.pl/dioda-mocy-led-3w-star-czerwona-700-ma-i1658740662.html

Taka tylko biała zimna, i mojej prąd wynosi 760mA
  • Poziom 33  
    123baca napisał:
    Jest za duza pod względem gabarytów. I ciężko chodzić z latarką gdzie bateria waży prawie pół kilo.
    Głównie chodziło mi o argument "bo ma [...]mAh". Ale jeśli tak to ok.

123baca napisał:
    [...]
    Taka tylko biała zimna, i mojej prąd wynosi 760mA
    Dziwna wartośc...

Dziewięciowoltówka na długo Ci nie starczy, nie mówiąc już o pełnym wykorzystaniu diody. Jeżeli pakiet 8 aku. jest za duży możesz zredukować ich ilość do 4. Zasilanie diody z 9,6V to stracenie większości energii na rezystorze. Gdybyś zastosował tą przetwornicę do której dałem linka na początku mógłbyś mieć nawet regulację jasności, a tańszego układu raczej nie znajdziesz. Ewentualnie stabilizator liniowy (przykład - link; w uproszczeniu: działa jak rezystor, którego rezystancja tak się zmienia, aby prąd się nie zmieniał przy zmianie napięcia*; <nie zamotałem za bardzo? :D>)

* - właściwie przetwornica działa podobnie, tyle, że zwykle ma większą sprawność
  • Poziom 9  
    No przy kolejnej latarce pewnie wykorzystam przetwornice, bo pierwotnie w planach była latarka z głównym źródłem światła plus tzw. tryb boost który dodaje na chwile większa możliwość świecenia kosztem żywotności baterii.

na podstawce diody mocy są jeszcze 2 miejsca więc można tam dodać dodatkowe 2 o mniejszej mocy.

Teraz jadąc na 3 tyg z domu zobacze ile wytrzymuje na baterii 9V i ew. w polowych warunkach postaram się ją jakoś podłączyć do pakietu jeżeli żywotność będzie tragiczna.
  • Poziom 33  
    123baca napisał:
    na podstawce diody mocy są jeszcze 2 miejsca więc można tam dodać dodatkowe 2 o mniejszej mocy.
    A to ciekawe. Gdzie ty tam widzisz miejsce na diody mniejszej mocy? :D

Co do reszty to się przekonasz. :P
  • Poziom 9  
    No wlasnie nie wiem czy dobrze rozumiem tą płytke pod diodą. Sa tam jeszcze takie złotawie miejsca oznaczone + i - i pomyślałem ze do nich można przymocować dodatkowe diody i dać im osobne zasilanie.
  • Poziom 33  
    Ojoj. Coś czuję, że przylutowałeś przewody w to miejsce, gdzie jest przylutowana dioda. Tak się nie powinno robić, bo dioda może stracić kontakt z radiatorem. Te pola służą właśnie do podłączenia zasilania diody.