Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja amplitudy sygnału 10+ MHz

poorchava 03 Lip 2011 15:13 789 0
  • #1 03 Lip 2011 15:13
    poorchava
    Poziom 18  

Mam następujący problem: muszę zrobić układ regulujący amplitudę sygnału sinusoidalnego o częstotliwości od 5 Hz do ponad 10 MHz. Wymogiem jest cyfrowe sterowanie tą amplitudą. Amplituda wejściowa to 0,5V. Zakres amplitud wyjściowych 0 - 4V. Krok i mniejszy tym lepszy (myślę, że 25 mV jest dobrym założeniem)

Zrobiłem spory research na ten temat chcę poddać moje pomysły pod ocenę szerszego grona.

1. Wykorzystanie scalonego VGA.
    Najprostszy sposób, aczkolwiek takie układy są cholernie drogie. 40zł za kostkę AD to chyba minimum. Aby 10 Mhz wzmocnić powiedzmy 10x przy minimalnym możliwym THD potrzebne są wzmacniacze o paśmie rzędu 400 MHz i SR~0,5 kV/us. To rozwiązanie jest w sumie ostateczną możliwością jak nic innego nie wypali

2. Zmienny dzielnik napięciowy z JFETem a następnie stałe wzmocnienie
    Regulacja amplitudy sygnału 10+ MHz
    (opampy na schemacie to TL084 bo to pierwsze jakie znalazłem w bazie pspica)

Zalety są takie, że łatwiej jest znaleźć zwykły wzmacniacz operacyjny niż VGA na takie pasmo (np AD8014, ~13zł). Minusem jest nieliniowa charakterystyka wzmocnienia w stosunku do napięcie sterującego]

3. Wzmacniacz operacyjny z JFETem z układzie sprzężenia zwrotnego
    To samo co wyżej, ale bez dzielnika napięciowego. JFET włączony zamiast dolnego rezystora z układzie sprzężenia zwrotnego z układem sterującym napięciem bramki jak w przykładzie wyżej. Problem podobny - nieliniowa charakterystyka

4. Wzmacniacz operacyjny z konfiguracji odwracającej, rezystor na wejściu zastąpiony przez fotorezystor, ewentualnie zintegrowany układ fotorezystor-dioda.

Tutaj znikają problemy z odpowiednim linearyzowaniem charakterystyki j-feta. Wyczytałem gdzieś natomiast, że rezystancja fotorezystora jest dość niestabilna przy jednakowym oświetleniu i powodowałoby to wahania amplitudy.

Jakiekolwiek sugestie bardzo pożądane, konstruktywna krytyka również.

Proszę poprawić pisownię - liczne literówki i nie tylko. Co to jest j-fet? Chyba nie o stację radiową chodzi (a jest taka), sądzę, że o JFET?
    [Mirek Z.]

0 0