Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić z małżonka współwłaściciela pojazdu i czy w ogóle trzeba?

iksylon 03 Lip 2011 23:22 38073 13
  • #1 03 Lip 2011 23:22
    iksylon
    Poziom 8  

Witam ,

Zakupiłam samochód jako jedyny właściciel , chciałabym dopisać męża jako współwłaściciela - i teraz moje pytanie jak to zrobić ?? Darowizna w US ?Umowa kupna sprzedaży połowy auta??
    Czy sam fakt małżeństwa bez intercyzy nie oznacza już współwłasności ?

Posłuchałam panów handlarzy, którzy mi powiedzieli że zniżki otrzymuję po mężu , nawet jeśli nie byłam dopisana jako współwłaściciel ... I chyba to g... prawda.
    Poradźcie proszę :)
    Z góry dziękuje za pomoc

3 13
  • Pomocny post
    #2 03 Lip 2011 23:28
    mariuszspa
    Poziom 20  

Zakupiłem samochód na siebie, zarejestrowałem go na żonę jako właściciela a siebie jako współ. Wszystko w wydziale komunukacji załatwiałem.

9
  • #3 03 Lip 2011 23:32
    iksylon
    Poziom 8  

Czyli nie potrzebuję żadnych umów kupna sprzedaży ani darowizn ?? To super :)
    dziękuje za pomoc , może jeszcze małe pytanko czy za takie dopisanie jest jakaś opłata??

8
  • Pomocny post
    #4 03 Lip 2011 23:35
    mariuszspa
    Poziom 20  

Do rejestracji potrzebujesz umowę kupna pojazdu albo fakture od handlarza. A do wpisania męża nic. O ile pamiętam to standardowa opłata, znaczy nic ponad to co trzeba.

3
  • Pomocny post
    #6 08 Lip 2011 13:48
    nightingale
    Poziom 15  

nie badzcie pewni do konca

przy zakupie auta na siebie i wspolwlasciciela musisz miec na umowie KS wpisane dwie osoby,wtedy bez problemow rejestracja i dowod na dwie osoby w tym jedna jako wspolwlasciciel
    Jezeli masz tylko wpisanego(ną) siebie na umowie KS ,to robisz umowe darowizny na 50% pojazdu i wtedy w Wk wpisuja w dowod
    Przerabialem temat w zeszlym roku,a druki do wypelnienia darowizny dostalem na miejscu w WK
    Ale...
    Punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia pan w WK, wiec sie dokladnie popytaj we wlasciwym urzedzie

Poza tym nie musisz tego robic,chyba,ze chcesz ,zeby wspolmalzonkowi zaczely leciec znizki na pojazd

Minus to
    -obecnosc przy kazdej sprzedazy pojazdu dwoch osob z dowodu

Plus jak np u mnie
    -nie mam czasu na bieganie pod urzedach wiec zalatwia to za mnie zona,ktora jest wpisana jako wspolwlasciciel przy jednym aucie i syn przy drugim
    wazne przy np kwestiach meldunkowych i oplatach parkingowych,gdzie jedna osoba ma inne miejsce zamieszkania jak w moim wypadku

1
  • #7 08 Lip 2011 13:53
    iksylon
    Poziom 8  

Nawet jeżeli chodzi o małżonka??
    Przecież darowizna przy wspólnocie majątkowej to głupota ;)
    Ale jestem skłonna uwierzyć, że tak jest.
    Może wypowie się ktoś jeszcze??

4
  • #8 08 Lip 2011 13:55
    nightingale
    Poziom 15  

dokladnie w lipcu zeszlego roku mialem taka sytuacje gdzie wpisywalem syna jako wspolwlasciciela

a dzieci sa traktowane przez urzedy jako blizsza rodzina niz mąż/żona
    neistety tak jest
    Najlepiej popytaj w danym WK,bo ja juz widzialem rozne kwiatki gadane przez urzednikow

2
  • Pomocny post
    #9 10 Lip 2011 12:35
    Maciej@
    Poziom 10  

Powiem jak to było u mnie...

Kupiłem samochód, na umowie kupna jestem jedynie ja. Przy rejestracji wpisałem jako współwłaściciela moją mamę. Chodziło oczywiście o zniżki ubezpieczeniowe.

Jedyny minus to sprzedaż, jeśli nie będzie mogła być osobiście, muszę posiadać notarialne oświadczenie o zgodzie na sprzedaż . :)

0
  • #10 10 Lip 2011 19:58
    iksylon
    Poziom 8  

Wybrałam się do Wydziału Komunikacji i jeżeli chodzi o małżonka wystarczy napisać u nich oświadczenie i można wpisać jako współwłaściciela.
    Nie trzeba robić darowizny bądź nowej umowy tak jak w przypadku rodzica/dziecka
    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

7
  • #11 10 Lip 2011 22:31
    milejow
    Poziom 42  

Maciej@ napisał:
    Powiem jak to było u mnie...

Kupiłem samochód, na umowie kupna jestem jedynie ja. Przy rejestracji wpisałem jako współwłaściciela moją mamę. Chodziło oczywiście o zniżki ubezpieczeniowe.

Jedyny minus to sprzedaż, jeśli nie będzie mogła być osobiście, muszę posiadać notarialne oświadczenie o zgodzie na sprzedaż . :)

Kupiłem auto od kolegi, którego teść był współwłaścicielem, wszystko załatwiałem z kolegą a współwłaściciel(nawt go na oczy nie widziałem) tylko podał swoje dane i podpisał się na umowie. Opłata w urzędzie skarbowym i rejestracja w wk. żadnych papierów u notariusza

0
  • #12 11 Lip 2011 09:25
    nightingale
    Poziom 15  

nikt nie mowil o zadnym notariuszu
    ale dla mnie jest oczywiste,ze jak kupuje auto zarejestrowane na dwie osoby,to chce albo widziec druga osobe albo jej dokumenty,bo podpis to sobie mozna pieknie podrobic
    druga sprawa ,to za ile kupuje sie auto,bo jak za 500 to umowe mozna spisac pod mostem,ale jak za duuuzo wyzsza kwote to pilnuje sie wszystkiego

w przypadku dziecka ,a tak ja mialem,wymagali odemnie darowizny na 50% auta,wszystko w urzedzie zalatwione

jak widac w przypadku wspolmalzonka jest inaczej

-1
  • #13 29 Lip 2011 07:54
    marbryl1
    Poziom 11  

Dobrze jest miec wspolwlasciciela nie z rodziny unikamy konfiskaty przez komornika

0
  • #14 29 Lip 2011 09:53
    ruskm
    Poziom 13  

kupiliśmy z dziewczyna samochód na fakturze były dwie osoby, ale później po przeliczeniu wszystkiego chcieliśmy tylko na mnie(koszt oc) wiec spisaliśmy umowę darowizny napisana tak jak kupna sprzedaży, tylko pisaliśmy o części pojazdu, i tyle zarejestrowali na jedna osobę bez problemu myślę, ze druga stronę tez to zadziała

1