Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczny napęd do bramy wjazdowej, a wybijająca różnicówka

03 Lip 2011 23:44 4118 9
 • Poziom 10  
  Witam!
  Piszę z takim problem. Zakupiłem dom wyposażony w bramę elektryczną na pilota. Początkowo, napęd bramy (Bennica) był podpięty, kablem z bębna przedłużacza, wętkniętym w gniazdo w garażu. Ta prowizorka mi się nie podobała i poprosiłem elektryka, aby mi coś zaradził. Okazało się że w pobliżu bramy znajduje się przecięty przewód ziemny, od oświetlenia ogrodowego, w którym jak się okazało było napięcie. Przewód został przecięty, gdyż poprzedni właściciel podzielił swoją działkę na dwie części i zlikwidował część oświetlenia ogrodowego. Ten obwód oświetleniowy jest zabezpieczony wyłącznikiem o symbolu C10, a na tablicy zabezpieczeniem b16. Elektryk podłączył mi przewód, brama pięknie hulała, aż do czasu, jak na tej drugiej działce sąsiad zrobił sobie automatyczne nawodnienie. Teraz każdej nocy gdzieś o godz 22.35 wywala mi różnicówka trójfazowa w domu, dopóki nie wyłączę tego wyłącznika C10. Kiedy ziemia wyschnie to brama znów działa i różnicówka nie wybija, przychodzi noc i bum. W pierwszej wersji myślałem, że to która, robiła to nawodnienie, przecięła biegnący u sąsiada mój kabel. Jednak okazało się, że nie. Odkopali miejsca, gdzie zakładali spryskiwacze i tam kabla nie było. Dedukuję, że po stronie sąsiada musi być uszkodzona izolacja mojego przewodu i podejrzenia moje padają na płot i jego fundament. Woda ze zraszaczy spływając po nim w dół dociera do przewodu, który pewnie został uszkodzony jak budowano ten płot. Chyba, że jakieś inne wskazówki o co proszę szanownych forumowiczów.
  Wiem, że mogę pociągnąć nowy przewód i wezwać elektryka, ale chciałbym na początek posprawdzać wszelkie inne ewentualności i uratować położony już przewód.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 35  
  Może trochę nie zrozumiałem tematu, ale nie możesz znaleźć ostatniej lampki przez końcem przewodu i tam odłączyć ten niepotrzebny kabel? Nie wierze, że komuś chciało się prowadzić do każdej lampki oddzielny przewód..
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Specjalista elektryk
  Jedyne, co można koledze zaproponować, to zaprosić elektryka z miernikiem rezystancji izolacji do sprawdzenia feralnego obwodu.
 • Poziom 10  
  Hmm, do Ture11 może rzeczywiście to zagmatwane, ale przewód, który zasila moją bramę już nie zasila oświetlenia ogrodowego, bo ono zostało po podziale działki zlikwidowane i został ten przewód a w nim napięcie, który wykorzystałem do zasilenia bramy.:D
  Do jarecki 86, tak jak napisałem, w pierwszym poście wiem że bez wizyty elektryka się nie obejdzie, ale chciałbym wszystko posprawdzać, żeby było łatwiej szukać tej "igły", czyli miejsca uszkodzenia przewodu.
 • Poziom 22  
  Kolego czy stary przewód od oświetlenia został odłączony całkowicie od instalacji? Jak zostało zrobione podłączenie bramy? tzn czy poprowadzony nowy przewód jest czy przypadkiem podłączony jest do tego starego od oświetlenia i puszka łączeniowa znajduje się gdzieś na zewnątrz?
 • Poziom 10  
  Stary, oczywiście został zdemontowany (przedłużacz na bębnie). Ten przewód który teraz zasila bramę, a był kiedyś przewodem do oświetlenia z jednej strony jest podłączony w budynku a z drugiej przy bramie połączenie jest w puszce.
  Dodam jeszcze, że ten przewód obecnie zasila tylko bramę, i jedną lampę oraz gniazdo do podłączenia lampek choinkowych.
 • Poziom 22  
  Kolego a co to za wyłącznik C10 możesz zdjęcie zrobić bo nie mogę skojarzyć o co chodzi
 • Moderator Energetycy
  Witam.

  C10 to wyłącznik samoczynny, modułowy, montowany na szynę TH 35, zwłoczny o wartości 10A.
  Zastępuje tradycyjne bezpieczniki.
  jarecki 86 napisał:
  Jedyne, co można koledze zaproponować, to zaprosić elektryka z miernikiem rezystancji izolacji do sprawdzenia feralnego obwodu.
 • Poziom 22  
  Moje wnioski jeśli sąsiad nie jest złośliwy i nie ma ustawionego zraszania tak że zrasza ci bramę i puszkę co masz zrobione podłączenie to na pewno masz problem z izolacją przewodu którą sprawdzi elektryk tak jak kolega wyżej napisał. Chyba że wolisz sam się tym zająć to ci zostaje wymienić przewód od domu do bramy.
 • Poziom 10  
  Witam!
  Problem został rozwiązany, przyczyną okazał się zakopany i niezabezpieczony przewód od lampy ogrodowej, która została zdemontowana. Namierzyłem to miejsce poprzez polewanie wodą kolejnych powierzchni ogrodu sąsiada, aczkolwiek wcześniej miałem zawężony obszar polewania, ponieważ automatyczne zraszanie sąsiada jest podzielone na dwie sekcje, a wybicie różnicówki następowało przy działaniu pierwszej sekcji. Kable po starej lampie połączyłem i zabezpieczyłem dławikiem. Po zakopaniu do ziemi wszystko do tej pory działa bez zarzutów. Myślę, że temat można zamknąć, jednocześnie dziękuję wszystkim, którzy się nim zainteresowali i starali pomóc.