Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po co wykonuje się uziemienie punktu neutralnego transformatora?

Krzysiek919191 04 Lip 2011 10:16 10921 5
  • #1 04 Lip 2011 10:16
    Krzysiek919191
    Poziom 2  

Witam wszystkich jestem nowy na tym forum mam 2 pytania odnośnie :
    Uziemienia przewodu N w transformatorze po co się go uziemnia co nam to daje i co by się stało jak by tego uziomu nie było?
    Jak powstaje Cos fi od czego zależy jego wielkość i dlaczego wpływa on na straty energii?
    Liczę na fachową dogłębną oraz zrozumiałą odpowiedz. Z góry dziękuje za pomoc.

Może jednak skorzysta kolega z wyszukiwarki lub notatek z wykładów...
    Temat zamykam.
    [Akrzy]

0 5
  • Mierniki instalacji Metrel
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #3 04 Lip 2011 10:49
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Kolega pyta jako laik, czy początkujący elektryk?

0
  • #4 04 Lip 2011 11:52
    Krzysiek919191
    Poziom 2  

1. Dziękuje koledze (matekogon) materiał który mi posłałeś jest bardzo pomocny chodz nie wyjaśnia wszystkiego i rodzi kolejne pytania. A jeśli chodzi o pytanie od jarecki 86 to jestem absolwentem ZSZ Elektryk i pewne braki są po prostu takich szczegółowych wyjaśnień nie omawiano tylko ogólnie np. wiem co to jest Cos fi jak się go kompensuje ale no chciałbym dowiedzieć się więcej, a w google ciężko szukać sensownej odpowiedzi skoro na różnych stronach pisze inaczej.

0
  • Pomocny post
    #5 04 Lip 2011 12:35
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Cytat:
    Jak powstaje Cos fi od czego zależy jego wielkość i dlaczego wpływa on na straty energii?

Cosinus fi określa współczynnik mocy kąta przesunięcia fazowego między wektorami prądu i napięcia. Brak przesunięcia oznacza cos 1 i do takich sytuacji należy dążyć.
    Elementami, które powodują przesunięcia fazowe są pojemności (kompensujemy je indukcyjnością) i indukcyjności (tę z kolei kompensujemy pojemnością). Przykładowo, do nienaładowanego kondensatora płynie prąd, którego wartość maleje proporcjonalnie do wzrostu napięcia na okładzinach kondensatora. Taka sytuacja oznacza, że taki odbiornik nie pobiera energii czynnej - moc lata sobie w tę i we w tę, czyli w jednym cyklu zostaje pobrana, a w kolejnym oddana do sieci. Jest to energia bierna, która powoduje straty w liniach, chociażby z tego tytułu, że elektrownia musi przecież tę energię wytworzyć i przesłać. Duże ilości składowej biernej powodują dodatkowo grzanie się przewodów elektrycznych w instalacjach i liniach przesyłowych.

1
  • #6 04 Lip 2011 18:14
    12robert12
    Poziom 28  

Uziemianie punktu wspólnego transformatora ma m.in. za zadanie:
    '
    1) ochronę obwodów uzwojenia wtórnego przed "przedostaniem" się napięcia z uzwojenia pierwotnego. Może być uziemiony bezpośrednio, przez rezystancję, iskiernik.
    2) nadanie potencjału "ziemi" na tym przewodom.

2