Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rurka termoelektryczna do odzysku energii zaprojektowana przez Panasonica

Mateusz120986 04 Lip 2011 12:03 6196 21
 • Rurka termoelektryczna do odzysku energii zaprojektowana przez PanasonicaEnergia cieplna jest jedną z najbardziej marnowanych typów energii, ponieważ przemiana jej w inny typ energii jest wciąż bardzo trudny i mało efektywny. Naukowcy od wielu lat próbują w efektywny sposób zamienić energię cieplną w elektryczną, lecz bez powodzenia.

  Panasonic zaprezentował swoje rozwiązanie w postaci rurki termoelektrycznej, którą udało im się skonstruować. Jej zadaniem ma być wykorzystanie energii cieplnej z gorących źródeł oraz fabryk do produkcji energii elektrycznej. Rurkowa konstrukcja pozwala transportować ciepło w wydajny sposób oraz eliminuje potrzebę stosowania wymienników ciepła.
  Jedna rurka termoelektryczna o długości 10cm może wyprodukować 1,3W energii elektrycznej z ciepłej wody o temperaturze 90st. C. i zimnej 10st. C.

  Opracowana technologia umożliwi wybudowania generatora o mocy 10kW, zajmującego jedynie 1m3. Obecnie projektowane są kompaktowe, wydajne i łatwe w montażu rozwiązania mające wykorzystać energię z gorących źródeł i ciepła generowanego przez fabryki.

  Rurka termoelektryczna do odzysku energii zaprojektowana przez Panasonica Rurka termoelektryczna do odzysku energii zaprojektowana przez Panasonica

  Źródło: http://www.businesswire.com/news/home/2011063...electric-Tubes-Compact-Geothermal-Electricity

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Mateusz120986
  Poziom 22  
  Offline 
  sprzedam programator AVR + PIC, USBasp i Brenner 8 http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1812499&highlight=
  Specjalizuje się w: automatyka, mikrokontrolery
  Mateusz120986 napisał 647 postów o ocenie 28, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gdynia. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  RedForce
  Poziom 23  
  Ciekawe jaka jest sprawność tej rurki..
 • #3
  21mateuszek
  Poziom 12  
  Sprawność sprawnością, ale zawsze to jakiś odzysk traconej energii.
 • #4
  daavid117
  Poziom 42  
  Można by tego używać wszędzie - izolacje instalacji grzewczych, w układach wydechowych samochodów. Zawsze to jakiś odzysk zwiększający sprawność urządzenia. Oczywiście to wszystko zależy jak droga taka rurka będzie.
 • #5
  w@mpir
  Poziom 18  
  Jeżeli urządzenie jest trwałe to można izolować instalację grzewczą w domu i zimą dodatkowo trochę zaoszczędzić na energii elektrycznej, instalację grzewczą robi się raz na wiele lat więc są szanse na to, że mogło by to być opłacalne w perspektywie rosnących cen elektryczności.
 • #6
  _ONE_
  Poziom 11  
  Może doczekamy się odzyskiwania energii produkowanej przez silniki naszych aut. Zdaje się że tylko 1/3 zamieniamy na użyteczną moc.
 • #7
  nuszek
  Poziom 27  
  Witam!
  w@mpir napisał:
  Jeżeli urządzenie jest trwałe to można izolować instalację grzewczą w domu i zimą dodatkowo trochę zaoszczędzić na energii elektrycznej, instalację grzewczą robi się raz na wiele lat więc są szanse na to, że mogło by to być opłacalne w perspektywie rosnących cen elektryczności.


  Instalacja grzewcza w domu jest do ogrzewania domy, a nie do produkcji energii, i powinna być jak najlepiej izolowana, w tym przypadku jest to nieopłacalne.
  Zastosowanie może mieć tylko tam, gdzie tracimy energię cieplną, a więc:
  układy wydechowe, instalacje kominowe, systemy chłodzenia maszyn, a nawet odbiór ciepła z lodówek itp.
 • #8
  daavid117
  Poziom 42  
  @UP: Nie wszędzie, bo przecież są instalacje są montowane w piwnicach i nie wszyscy chcą je tak bardzo ogrzewać, plus fakt, że sam piec można czymś takim obłożyć.
 • #9
  szulat
  Poziom 23  
  daavid117 napisał:
  @UP: Nie wszędzie, bo przecież są instalacje są montowane w piwnicach i nie wszyscy chcą je tak bardzo ogrzewać, plus fakt, że sam piec można czymś takim obłożyć.

  i właśnie wtedy trzeba zaizolować - 100% energii którą w ten sposób zaoszczędzisz będzie użyte do ogrzewania, ale tylko niewielki procent energii którą przepuścisz przez peltiera (tu w formie rurki) zamieni się w elektryczność
 • #10
  daavid117
  Poziom 42  
  Ale nie zaizolujesz 100%. Zawsze coś się wydostanie i to całkiem sporo. Hmm a zastosowanie w panelach słonecznych? One mają małą sprawność i wiele energii słoneczniej zmienia się na ich powierzchni w cieplną. Można by je tam montować i dodatkowo odzyskiwać energię.
 • #11
  proprocek
  Poziom 15  
  Weźmy pod uwagę, że rozwiązanie to potrzebuje do pracy również zimniej wody. Jak myślicie co się z nią stanie? Bo mogę w ciemno założyć, że się ogrzeje. Skoro tak to gdzie tutaj całkowity zysk energii skoro pozbędziemy się ciepła? Zamiana energii w elektryczną to najgorsza z możliwych opcji. Biorąc całkowity bilans energetyczny od węgla kamiennego, poprzez elektrownię, transformatory, przewody aż do gniazdka w naszym domciu okazuje się, że mamy tylko ok 15% sprawność takiej zamiany energii. Polecam zapoznanie się z wykresami Sankeya...
 • #12
  szulat
  Poziom 23  
  daavid117 napisał:
  a zastosowanie w panelach słonecznych?

  tia, wlaśnie wynalazłes kolektory słoneczne :)
  ale one są najbardziej ekonomicznym sposobem wykorzystania energii słoncznej właśnie dlatego że NIE produkują elektryczności.
 • #13
  mipix
  Poziom 32  
  Mateusz120986 napisał:

  Jedna rurka termoelektryczna o długości 10cm może wyprodukować 1,3W energii elektrycznej z ciepłej wody o temperaturze 90st. C. i zimnej 10st. C.


  Jakoś mało kto zauważa, że do działania tego wynalazku potrzebna jest różnica temperatur. Tutaj 80st.
 • #14
  epoxer
  Poziom 13  
  Czyli jak patrząc na materiał...
  ...składając kilkanaście podkładek (miedzianych) i między nimi np. cieniutki plastik (też okrągły), to przepuszczając przez to gorącą wodę będzie się na końcach produkować energia ? :D

  Takie urządzenie bardzo łatwo zbudować... :)
 • #15
  proprocek
  Poziom 15  
  @epoxer - tak działają termoelementy :) Na skutek różnicy temperatur i RÓŻNEGO składu chemicznego 2 elektrod powstaje siła elektromotoryczna, ale nie da się w ten sposób produkować energii - panują tam zbyt małe napięcia rzędu 0.01V
 • #16
  bolek
  Specjalista - oświetlenie sceniczne
  daavid117 napisał:
  Można by tego używać wszędzie - izolacje instalacji grzewczych, w układach wydechowych samochodów...


  Akurat w autach już tak robili zdaje sie amerykańce. Z przeciętnego samochodu wyszło chyba z 300W, więc też nie ma szału. Choć zaraz znajdzie się ktoś że i 5W jest dobre, więc od razu zapytam czy chce te kilka watów za grube tysiące $. :)
 • #17
  qra_633
  Poziom 17  
  Może na takie urządzenie należy spojrzeć w skali Przemysłu przez duże P.

  Jak wiadomo w elektrowniach jest w dużym uproszczeniu kocioł produkujący parę przegrzaną , turbiny i woda w dużych ilościach (w fazie ciekłej i gazowej).

  Para po przejściu przez wszystkie stopnie turbin plątaninę rur i zaworów aby wrócić do kotła musi być zamieniona w ciecz. W tym celu można zbudować chłodnie kominowe, lub gdy mamy pod ręką rzekę to można to zrobić w wymienniku ciepła do chłodzenia wykorzystując wodę z rzeki.
  Tutaj właśnie jest szansa na zastosowanie wynalazku Panasonica, jak panowie zauważyli patrząc z zewnątrz widzimy wymiennik ciepła generujący dodatkowo energię elektryczną.
 • #18
  kazitor23
  Poziom 15  
  Na 100% nie zaizolujesz powszechnymi metodami,typu pianka,wełna, różnego rodzaju peszle, ale zwykła piankowa izolacja ma współczynnik izolacji od 0,65 do 0,75. Ciężko z tego co się przedostanie uzyskać energię która do czegoś by się nadała. W domach dążymy do tego by to grzejnik oddawał ciepło a nie podłoga,no chyba że mamy ogrzewanie podłogowe,obłożenie pieca takimi elementami odbierze mu ciepło i tylko znikoma jego część trafi z wodą na mieszkanie...
 • #19
  proprocek
  Poziom 15  
  No właśnie, a ciepło odpadowe z elektrowni trzeba jak najszybciej na zewnątrz, a nie zamulać jego przepływ dodatkowym odzyskiwaniem. Jeśli zablokujemy swobodny przepływ ciepła = w ten sposób zmniejszymy sprawność turbiny. Prawda jest taka, że najlepiej magazynują energię rośliny - energia słoneczna jest zamieniana na wartość opałową oleju roślinnego ;)
 • #20
  sokoleokoo2
  Poziom 22  
  Witam,

  Panowie jeszcze jak studiowałem to doktorki trąbili że chłopaki pracują nad jakąś cudowną machiną, bo niby w pustej szklance jest tyle energii że wystarczy do zasilenia całego Nowego Jorku przez Rok. Tu mamy bardziej jakiś pół środek, ale zawsze to coś - chyba bardziej przypomina to KERSt z bolidów.
 • #21
  proprocek
  Poziom 15  
  Ja tego newsa traktuję jak napęd hybrydowy w Leksusach: auto nie dość, że pobiera prąd to jeszcze pali 8l/100km. Każda zwykła benzyna o tej samej mocy spali tyle samo, więc po co płacić za hybrydę i jeszcze "tankować" ją prądem?
 • #22
  kazitor23
  Poziom 15  
  Proprocek, po to żeby lex się szczycił niskim co i co2, tylko nikt nie powie ile trujących gazów wydostaje się z kominów elektrociepłowni by wyprodukować kW potrzebne do ladowania... :P