Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka kamera do rejestracji obrazu z podglądu pomieszczenia 15m2

szafa32 04 Jul 2011 13:53 5448 18
Optex
    szafa32
    Level 12  
    Witam

Temat poruszany wielokrotnie, jednak nie znalazłem kompletnego rozwiązania a druga sprawa sprzęt się zmienia i nowe kamery pojawiają się na rynku.
    Szukam prostego rozwiązania do rejestracji obrazu z jasnego pokoju 3m szerokości 5m długości. Posiadam komputer stacjonarny(Windows XP, Pentium 4, 1GB ram, hdd 500gb), który chce wykorzystać do rejestracji obrazu z kamery. Na rynku jest setki kamer IP i naprawdę nie wiem na którą się zdecydować. Myślałem też nad zakupem rejestratora i kamery ale szkoda kasy jak mam komputer. Jeśli ktoś używa podobnego rozwiązania będę wdzięczny za pomoc w wyborze odpowiedniej kamery (cena do 600zł)

Co powiecie na te kamery?

1. FOSCAM F18908W
    2. Edimax IC-7000PTn

Co mnie zastanawia najbardziej ile godzin nagrań będę w stanie zapisać na 500gb dysku twardym. Wiem,że zależy to od ilości rejestrowanych klatek, więc jeśli będę zapisywać klatkę na sekundę ile godzin zmieści się na 500gb dysku, chodzi mi na ile taki dysk wystarczy zanim się całkowicie zapełni? Nie mam żadnego doświadczenia z takim systemem stad tyle pytań a będzie ich pewnie więcej.

W jednym zdaniu jaki sprzęt(kamera ip), oprogramowanie, polecacie do rejestracji obrazu na komputerze stacjonarnym.

Pozdrawiam
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Optex
    Korgoth
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Poleciłbym Ci rozwiązanie na kamerze AVTecha AVN804.
    Poniżej są linki do filmów z kamery:
    http://www.youtube.com/watch?v=Qm-BU3IB2XI
    http://www.youtube.com/watch?v=263ku7NjGZA

Kamera kosztuje około 516 zł netto - a oferuje na prawdę wiele.
    Po pierwsze wbudowana czujka PIR oraz wyjście alarmowe.
    Rozdzielczość megapixelowa - a nie jakieś VGA na 1/4" przetworniku w obrotówce (takie rozwiązanie to jako kamera internetowa na czaty tylko)
    Głośnik - który może ostrzegać osobnika który np próbuje sięgnąć po kamerę.
    Dioda LED z przodu panelu, spokojnie oświetla pomieszczenie o powierzchni około 10m^2
    Funkcja "push" działająca z aplikacją na iPhone (nie wiem czy Cie to interesuje), kamera wysyła obraz bezpośrednio na telefon w momencie wykrycia intruza.

Do kamery dodany jest soft do 16 kamer, który spokojnie pójdzie na twoim komputerze.

Jedna kamera zajmie Ci około 60 GB miejsca na dysku, jeśli będzie nagrywać 24h z 25 klatkami na sekundę.
  • Optex
    szafa32
    Level 12  
    Korgoth kamera bardzo fajna dziękuje za wyczerpujące informacje.

Jeśli ktoś jeszcze może polecić konkretny model kamery IP będę wdzięczny. Chce porównać kilka modeli zanim się zdecyduje na zakup a wybór jest bardzo duży i ciężko jest wybrać. Jeśli ktoś ma doświadczenie z konkretnym modelem to proszę o swoje opinie.
    szafa32
    Level 12  
    Widze, że zainteresowanie tematem coraz wiekszę. Toche poszperałem po internecie i mam kolejne pytanie. Mój już troche leciwy komputer będzie konsumował dużo energii. Zastanawiam się nad zostosowaniem dysku NAS (np: Synology DiskStation, który posiada oprogramowanie do rejestracji obrazu z kamery IP). Co powiecie na takie rozwiązanie.

Kamera IP --------------lan------------- NAS
    Korgoth
    @szafa32
    Zapisywanie na NASie owszem jest jakimś rozwiązaniem, tylko zazwyczaj takie NASy mają ograniczoną liczbę kamer które wspierają.

Poleciłbym ci dedykowany rejestrator w takim razie. Nie potrzebujesz nic dużego:

KNR-090 - obsługuje do 4 kamer megapixelowych, 1 dysk do 2 TB, stabilny, łatwy w obsłudze, wydajny i nie drogi. Na ceneo 875,00 zł brutto.

Kamera do tego zestawu - ACTi ACM-4201 - 1.3Mpixel na przetworniku Aptina 1/3".
    Wbudowana czujka PIR, wyjście/wejście alarmowe, zasilanie PoE, na tym kanale YouTube który Ci podesłałem też są filmy z tej kamery.
    Cena na ceneo - 614 zł brutto
    Jest też model VGA tej kamery ACM-4001 - za 415 zł brutto
    relinka
    Level 9  
    A taka: Avtech AVI202? Nie bardzo wiem, które parametry są najważniejsze w kamerze IP ...
    Korgoth
    Seria AVI nie jest już produkowana. AVTech zmienił przetworniki, poprawił działanie i wypuścił serię AVN.
    AVN211 i AVN212 to jest zastępstwo do tych starszych AVI - tylko że są to kamery o rozdzielczości D1. Jeżeli mamy pomieszczenie 15m^2 to od biedy można użyć takiej kamery, ale radziłbym już jedną dobrą megapixelową.

Jeżeli na komputerze to - AVN314
    Jeżeli na Koukaamie KNR-090 - ACM-4201

Ot, moje zdanie.
    relinka
    Level 9  
    Dzięki za odp., przynajmniej już coś więcej wiem.
    Właśnie nie chciałabym na komputerze, bo musiałby być cały czas włączony. A jak z jakością obrazu? Jest taka sama? No i jeszcze - co jest bardziej "niezawodne" w działaniu?
    Zupełnie nie wiem co to Koukaam, da radę podpiąć do tego np. 2-3 kamerki?
    Korgoth
    relinka wrote:
    Dzięki za odp., przynajmniej już coś więcej wiem.
    Właśnie nie chciałabym na komputerze, bo musiałby być cały czas włączony. A jak z jakością obrazu? Jest taka sama? No i jeszcze - co jest bardziej "niezawodne" w działaniu?
    Zupełnie nie wiem co to Koukaam, da radę podpiąć do tego np. 2-3 kamerki?

Czytaj proszę ze zrozumieniem... Pisałem, że obsłuży do 4 kamer megapixelowych.
    Bardziej niezawodne są kamery ACTi, jednak wole obraz z AVN314.
    Możesz znaleźć filmy na Youtube z tych kamer -
    http://www.youtube.com/user/FENkonsorcjum?blend=7&ob=5
    relinka
    Level 9  
    No rzeczywiście, pisałeś wyżej :D przeoczyłam, bo laik jestem...
    Dzięki za odp. i wyrozumiałość
    Marek31415
    Level 31  
    Proponuję zainteresować się kamerami Zavio.
    Ceny niewygórowane, jakość dobra (wg. mojej subiektywnej oceny lepsza od Avtech i Acti).
    Działają bezproblemowo.
    Korgoth
    Trochę straszą mnie te 1/4" przetworniki w kamerach cube. Masz może jakieś filmy z tej kamery?
    Widzę też że nie mają standardu ONVIF/PSIA, jak wygląda dodawanie ich do sprzętu który teoretycznie ich nie wspiera, po np. RTSP?
    Marek31415
    Level 31  
    Korgoth wrote:
    Trochę straszą mnie te 1/4" przetworniki w kamerach cube. Masz może jakieś filmy z tej kamery?
    Widzę też że nie mają standardu ONVIF/PSIA, jak wygląda dodawanie ich do sprzętu który teoretycznie ich nie wspiera, po np. RTSP?

Filmy mam, nawet dostęp online, ale muszę mieć zgodę klientów na udostępnienie.
    RTSP bez problemu. ONVIF/PSIA to fajna rzecz, ale bezużyteczna, gdy kamery mają inne wady.
    Nie pisałem wcześniej, ale miałem już problemy z kamerami Acti i Avtech.
    Chodzi o stabilność pracy przy RTSP. Avtech co jakiś czas wchodzi w tryb wysyłania "sieczki" zamiast prawidłowego strumienia.
    Pomaga tylko wyłączenie zasilania (problem występuje nadal, na najnowszym firmware).
    Być może w nowszych rozwiązaniach kamer ten problem już nie występuje.
    Trudno jest testować każdy model kamery danego producenta.
    Takie rzeczy powinny być robione w hurtowniach (zwłaszcza, gdy jest to "Konsorcjum"), które to sprowadzają i sprzedają.
    Niestety, te firmy wolą energię własnych pracowników kierować na marketing, szkolenia i aktywność na forach internetowych.
    Myślę, że wie Pan, co mam na myśli (pozdrowienia dla Pani Ani).
    Niestety, są firmy, które wprowadzają na rynek niedopracowane modele i tracą w ten sposób potencjalnych klientów.
    Jak ktoś się zrazi do danej marki, trudno go przekonać, że już jest wszystko OK.
    Korgoth
    Marek31415 wrote:
    Korgoth wrote:

Filmy mam, nawet dostęp online, ale muszę mieć zgodę klientów na udostępnienie.
    RTSP bez problemu. ONVIF/PSIA to fajna rzecz, ale bezużyteczna, gdy kamery mają inne wady.
    Nie pisałem wcześniej, ale miałem już problemy z kamerami Acti i Avtech.
    Chodzi o stabilność pracy przy RTSP. Avtech co jakiś czas wchodzi w tryb wysyłania "sieczki" zamiast prawidłowego strumienia.
    Pomaga tylko wyłączenie zasilania (problem występuje nadal, na najnowszym firmware).
    Być może w nowszych rozwiązaniach kamer ten problem już nie występuje.
    Trudno jest testować każdy model kamery danego producenta.
    Takie rzeczy powinny być robione w hurtowniach (zwłaszcza, gdy jest to "Konsorcjum"), które to sprowadzają i sprzedają.
    Niestety, te firmy wolą energię własnych pracowników kierować na marketing, szkolenia i aktywność na forach internetowych.
    Myślę, że wie Pan, co mam na myśli (pozdrowienia dla Pani Ani).
    Niestety, są firmy, które wprowadzają na rynek niedopracowane modele i tracą w ten sposób potencjalnych klientów.
    Jak ktoś się zrazi do danej marki, trudno go przekonać, że już jest wszystko OK.

Jak najbardziej rozumiem o co chodzi, mnie też ciężko przekonać do rozwiązana, na którym się ostro przejechałem i nawet jeśli po czasie wszystko wygląda ok - raczej do tego wracać nie chcę.

Moja aktywność na forum nie ma nic wspólnego z "Panią Anią" czy poświęcaniem energii pracowników, robię to w swoim wolnym prywatnym czasie.
    Nie przekładam marki nad dobre rozwiązanie, dlatego otwarcie mówię o wadach i zaletach niektórych kamer (np. to że AVN314/AVN804 ma 10x lepszą jakość od ACTi).
    Jeśli ZAVIO okazałoby się lepsze - pokocham i tą kamerę :)
    Sprawę z tym RTSP sprawdzę - mam podpiętą tą kamerę do GeoVisiona właśnie po RTSP, zobaczę czy nie było z tym problemów.

Nie jestem hurtownią - nie przerzucam paczek, prowadzę laboratorium, prowadzę warsztaty dla firm (nie uważam że to marnowanie energii). Jeśli klient chce mieć porównanie czy sprawdzenie - mogę to zrobić. Testy są całkowicie obiektywne, wykonane na tablicach zgodnych z normami ISO, z luxomierzami i oprogramowaniem testowym. Mogę nawet zrobić test porównawczy ACM-4201 vs AVN314 vs Zavio i ewentualnie GV-CB120 i udostępnić to na tym forum.
    Potrzebowałbym tylko wypożyczyć kamerę ZAVIO do testów ;)

Udostępniam wtedy wszystkie wyniki, obrazy i filmy.

Z tego co wiem "Konsorcjum" nie przerzuca paczek, czy wypycha niesprawdzony sprzęt. Przecież jest nawet możliwość testu 14 dniowego, po to właśnie żeby nie wtopić z drogim rozwiązaniem. Większość testów które robię u siebie jest właśnie robione tak "bezgotówkowo".
    Oni również robią testy czy wystawiają na adresach publicznych. Możliwe, że wspominasz tutaj jakiś temat z zamierzchłej przeszłości.

No ale chyba lekko zbaczamy z tematu...
    jpl
    Level 34  
    Sorka za mały offtopic, ale muszę.

Korgoth wrote:
    Nie jestem hurtownią - nie przerzucam paczek, prowadzę laboratorium, prowadzę warsztaty dla firm (nie uważam że to marnowanie energii)

Laboratorium :) piękne określenie dla zwykłego działu technicznego.

Korgoth wrote:
    Testy są całkowicie obiektywne, wykonane na tablicach zgodnych z normami ISO, z luxomierzami i oprogramowaniem testowym.

Nigdy w życiu w to nie uwierzę, że robisz obiektywne testy.
    Pracujesz w firmie (z panią Anią ... jak to @marek31415 określił ) i testujesz/polecasz kamery które ma w ofercie dana firma.
    ISO, normy luxomierze - sam mogę sobie kupić, sprzedawać 5 rodzajów kamer i je "obiektywnie" testować ! pfff
    Jeżeli masz być obiektywny - zapraszam do lektury takich portali jak pclab, benchmark itp. Oni są obiektywni.

Wracając do tematu - kolego @relinka: dla ciebie proponuję zakup kamer IP megapikselowych z możliwością podłączenia kart SD (dokupujesz karty SD 32GB do każdej). Na kamerach z detekcji ruchu przy kompresji H.264 nagrasz koło tygodnia. Do tego masz darmowe oprogramowanie którym się łączysz z kamerami i przeglądasz nagrania na kartach SD (jak coś się stanie).

Kamera taka kopułka wewnętrzna 1,3MPIX kosztuje detal ~1200-1400 PLN Brutto ? czy taka cena cie interesuje ? jak tak to moge podesłać pare modeli które takie funkcje spełniają.
    Korgoth
    jpl wrote:
    Sorka za mały offtopic, ale muszę.

Korgoth wrote:
    Nie jestem hurtownią - nie przerzucam paczek, prowadzę laboratorium, prowadzę warsztaty dla firm (nie uważam że to marnowanie energii)

Laboratorium :) piękne określenie dla zwykłego działu technicznego.

Korgoth wrote:
    Testy są całkowicie obiektywne, wykonane na tablicach zgodnych z normami ISO, z luxomierzami i oprogramowaniem testowym.

Nigdy w życiu w to nie uwierzę, że robisz obiektywne testy.
    Pracujesz w firmie (z panią Anią ... jak to @marek31415 określił ) i testujesz/polecasz kamery które ma w ofercie dana firma.
    ISO, normy luxomierze - sam mogę sobie kupić, sprzedawać 5 rodzajów kamer i je "obiektywnie" testować ! pfff
    Jeżeli masz być obiektywny - zapraszam do lektury takich portali jak pclab, benchmark itp. Oni są obiektywni.
    .

Ehh no to lecimy - czym się różni zwykły dział techniczny od niezwykłego? Zapraszam do nas to pokażę ja kto wygląda w praktyce.
    Jeśli ma ktoś zastrzeżenia do testów - powtarzam raz jeszcze - ZADZWOŃ - chętnie kamery wypożyczę i można sprawdzić je u siebie - dobry sprzęt obroni się sam.

pclab i benchmark obiektywni? Rozumiem, że to sarkazm? Zdajesz sobie sprawę, że oni robią testy danych produktów za kasiorę? I wykupując odpowiednią "przestrzeń reklamową" pozycjonujesz swoje produkty? To samo w chipie, pcwordzie itp. Nie ma znaczenia czy to drukarki, palmtopy czy kamery IP. Wielokrotnie dzwonią do mnie osoby z "pism branżowych" albo wysyłają pytania w stylu "na co powinno się zwracać uwagę" - bo tacy z nich specjaliści.
    To są właśnie nieobiektywne testy! Oni porównują karty katalogowe i punktują wg. własnego uznania.

A czy wy jesteście obiektywni? Proponujecie osobie kamery które sprzedajecie, które lubicie. Czym to się różni od tego co ja robię? Też mówię otwarcie które kamery są lepsze a które gorsze, a do tego powtarzam - WYPOŻYCZAMY sprzęt. Więc jeśli się nie spodoba i okaże się, że oszukiwałem w testach - zwracasz i po kłopocie. Trudno o bardziej fair zasady. Jeśli masz pomysł jak to jeszcze poprawić - słucham?

@Topic
    Kamera z kartą pamięci -świetny pomysł, który popieram.
    Za 639 zł brutto można będzie kupić AVN804 (za jakieś 2 tygodnie, bo dopiero płyną) - to samo co AVN314 ale ze slotem kart pamięci i czujką PIR.
    Pytaj w sklepach monitoringowych które mają AVTecha w ofercie.
    rav_bt
    Level 12  
    szafa32 wrote:
    Witam

Co mnie zastanawia najbardziej ile godzin nagrań będę w stanie zapisać na 500gb dysku twardym. Wiem,że zależy to od ilości rejestrowanych klatek, więc jeśli będę zapisywać klatkę na sekundę ile godzin zmieści się na 500gb dysku, chodzi mi na ile taki dysk wystarczy zanim się całkowicie zapełni? Nie mam żadnego doświadczenia z takim systemem stad tyle pytań a będzie ich pewnie więcej.

W jednym zdaniu jaki sprzęt(kamera ip), oprogramowanie, polecacie do rejestracji obrazu na komputerze stacjonarnym.
    Pozdrawiam

Foscam FI8918W jedna klatka 640x480 zajmuje ok 20KB.

Jeśli nie potrzebujesz większej prędkości zapisu niż 1kl/s możesz w kamerze skonfigurować zapis pojedynczych klatek z prędkością 1kl/s na zewnętrznym serwerze FTP.

Na PC stacjonarnym np darmowy ZoneMinder obsługuje Foscamy.