Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[C] Klakson samochodowy i regulacja częstotliwości oraz wypełnienia

04 Lip 2011 14:53 9549 53
  • Poziom 10  
    Cześć
    postanowiłem dokończyć program odstraszacza szpaków, który mam zamiar zamontować na drzewku z czereśniami :) Z tego co wyczytałem to te ptaki przyzwyczajają się do stałej częstotliwości odstraszacza, więc musiałbym napisać funkcję losującą częstotliwość z pewnego zakresu. Regulację wypełnienia i częstotliwości chcę wykonać poprzez timer2 w atmega8, pracujący w trybie CTC.

Mam kilka pytań:
    - Czy klakson samochodowy nada się do generacji dźwięku o częstotliwości w zakresie 200-400Hz? Czy muszę generować falę sinusoidalną, czy może być prostokątna?
    - Przez regulację wypełnienia mogę zmieniać "moc" klaksonu? Chciałbym zmniejszyć promień słyszalności generowanego dźwięku do ok. 50m(Jak sprawdzałem to promień bez regulacji wynosi ok. 200m). Nie chciałbym drażnić sąsiadów :)
    - Gdy mierzyłem pobór prądu przez klakson to wynosił on ponad 1A(natężenie nie było stałe, zmieniało się). Czy mogę taką trąbką sterować zwykłym tranzystorem bipolarnym?

Program mam już prawie napisany, teraz optymalizuję go i wprowadzam małe poprawki. Prosiłbym o odpowiedź na te kilka pytań.

Z góry dziękuję za pomoc
    Dominik
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Zastanawiałeś się kiedyś na jakiej zasadzie działa klakson?
    Jak pozbedziesz się elementu przełączającego to może to zadziała, ale poza
    częstotliwością rezonansową takiego klaksonu nie spodziewaj się zadawalających efektów.
    Lepiej skombinuj jakąś syrenę od alarmowu i na jej podstawie to zrób.
  • Poziom 10  
    Przejadę się na złomowisko samochodowe za syreną. Problemem w przypadku klaksonu może być to, że generuje on sam dźwięk bez żadnego zewn. generatorka. To miałeś na myśli? A takie syreny nie mają już wbudowanego układu sterującego?
  • Pomocny post
    domeczq napisał:
    Przejadę się na złomowisko samochodowe za syreną. Problemem w przypadku klaksonu może być to, że generuje on sam dźwięk bez żadnego zewn. generatorka. To miałeś na myśli? A takie syreny nie mają już wbudowanego układu sterującego?

Klakson jest napędzany elektryczno-mechanicznym generatorem, membrana porusza styki, mniej więcej coś takiego.

Syreny alarmowe maja przetwornik i generator ze wzmacniaczem i to możesz wykorzystać w swoim projekcie. Tylko uważaj bo są syreny piezo i dynamiczne. Te pierwsze maja przetwornice do zasilania przetwornika, a te drugie działają na zasadzie zwykłego głośnika.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Klaksonu samochodowego, ze względu na jego konstrukcję, nie przystosujesz do zmiennej częstotliwości. To przerywacz elektromechaniczny, z ustalonym skokiem i wszelkie dłubanie w nim i regulacje, tylko mu zaszkodzą.
    Jedyne co ci pozostaje, to syrenka piezo i przeróbka generatora.
    Pobór prądu przez klakson, to dobre kilka A.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc. Postaram się w takim razie znaleźć syrene alarmową dynamiczną i napiszę jak mi idzie :)

Edit:
    Znalazłem na allegro syrenkę dynamiczną 6-12V. Jest w miare tania(14zł) i nówka, ale nie wiem czy to nie jakieś badziewie. Linka podać nie mogę(regulamin), ale po wpisaniu syrenka dynamiczna na allegro wyskakuje tylko jeden wynik. Informacji zbyt wiele nie ma, więc trochę się waham. Jest sens to kupować, czy może lepiej poszukać innej?
  • Poziom 10  
    Wygląda ciekawie, ale cena nie zachwyca :) Błażej, a co myślisz o tej syrence co po edicie napisałem?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Leży tego u mnie ileś sztuk w różnym stanie po demontażach i gnije...
    Łatwiej ci to będzie wysterować, bo w środku to zwyczajny wysokotonowy głośnik dynamiczny...
  • Pomocny post
    W tej samej kategorii masz i po 9.99zł ;)
  • Poziom 10  
    Rzeczywiście, jest ich więcej i tańsze :) Zastanowię się jeszcze dokładnie co do modelu, bo wybór jest duży i jutro zamawiam. Tematu jeszcze nie zamykam, bo może będę miał jakieś problemy z wysterowaniem tej syrenki później. Dzięki za pomoc.
    Moderowany przez Błażej:

Jak masz do mnie blisko, to przyjedź i sobie za darmo wygrzeb...

• Pomocny post
    Poziom 38  
    A ze szpakami i tak nie wygrasz.
    Swego czasu próbowałem wstawiać głośniki 2x80W, waliłem w stary kocioł starą patelnią, wieszałem na drzewie dużą ilość brzęczących puszek po piwie itp. wynalazki.
    W pierwszej chwili odlecą- ale niedaleko.
    Siedzą w pobliżu i tylko łebki przekręcają i obserwują.
    Po godzinie czy dwóch nic sobie z tych hałasów nie robią.
    Tylko siatka na szpaki pomaga- ale na duże czereśnie trudno założyć.
    No i do zbioru zdjąć- a to już bardzo trudne.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam. Jest jeden 100% sposób na szpaki . Głodem je zamorzyć , czereśnie wyciąć. ( To w formie żartu ) . A tak na poważnie także walczyłem z szpakami . Zamontowałem syrenkę alarmową i w losowych odstępach czasu włączałem różne dźwięki. Skutkowało to może przez jakieś 3 dni. Jak szpaki zgłodniały to nic sobie nie robiły z syrenki. Drugi sposób mniej humanitarny podpatrzony u kumpla. żywego szpaka przywiązał do czereśni . Bestia tak się darła że trzeba było go uwolnić ale za to żaden szpak nie śmiał przylecieć. Może tu by warto nagrać dźwięki takiego szpaka i je odtwarzać.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Może jeszcze zrobić ze sklejki figurę jakiegoś ptaka drapieżnego- widziałem to na ekranach szklanych przy drogach naklejone.
    I do tego nagranie głosu jakiegoś polującego jastrzębia- ale tego nie próbowałem.
    Mam 8 dorodnych starych czereśni i jak skrzynkę zbiorę to i tak dobrze.
    Zrezygnowałem- niech się ptaszki pożywią.
    A drzewa i tak ładnie wyglądają.
  • Poziom 10  
    Ciężka sprawa z tyni ptaszyskami hehe :) Odtwarzanie dźwięku szpaka wydaje się ciekawym rozwiązaniem, ale gorzej z wykonaniem(może jak będę bardziej zaawansowany w elektronice to coś takiego wykonam). Nie mam żadnej starej mp3. Narazie nie pozostaje nic innego jak próbować z syrenką.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Wpisz "nagrania ptaków" albo "nagrania ptaków drapieżnych".
    Zdobądź ze złomu głośniki eliptyczne (mają zwykle większe pasmo i sprawność) i dołącz jakiś wzmacniacz w postaci pojedynczego scalaka.
    Nagraj na mp3 i włączaj losowo co jakiś czas.
    Głośniki należy wmontować w jakąś sklejkę czy płytę o rozmiarach 1x1m.
    Wystarczy- nie potrzeba obudowy zamkniętej.
    Zwarcie akustyczne dla niskich częstotliwości nie ma znaczenia.
    Jak się sprawdzi- to daj znać.
    Może jeszcze z nimi powalczę na stare lata.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam. Co do dźwięków drapieżnych ptaków testy prowadził kumpel . Efektem było to że u sąsiada kurczaki mało piór nie pogubiły natomiast szpaki bardzo szybko się przyzwyczaiły. Wynika z tego że nie tylko dźwięki ale i jak kolega wyżej zauważył jakąś imitację ptaka postawić . Jeszcze jakby trzepotał skrzydłami.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    No- może się komuś w końcu uda przepędzić te ptaszki inaczej niż strzelbą na drobny śrut.
  • Poziom 10  
    Widzę, że wielu próbowało, ale żaden nie wygrał wojny z ptaszyskami :) Pozostaje mi więc jedynie rozwiązanie z odtwarzaniem nagrań ptaków drapieżnych :) Jeszcze 2 miesiące wakacji. Myślę, że spokojnie dałbym radę zaprojektować takie urządzenie, które nie korzystałoby z mp3 do odtwarzania dźwięku ptaków, a generowałoby je samo. Potrzebny będzie jakiś dobry AVR'ek, zewnętrzna pamięć, na której zapisałbym odgłosy ptaków w formacie *.wav i przetwornik z sygnału cyfrowego na analogowy. To sprawę nieco komplikuje, ale myślę, że z Waszą pomocą dam radę :] Mógłbym zastosować też jakąś mp3 za parę złotych, ale to rozwiązanie jest mniej profesjonalne, a mi się nie śpieszy. Na razie zastosuję urządzenie z zeszłego roku(nie jest ono najlepsze bo źródłem "hałasu" jest klakson samochodowy właśnie, tylko bez żadnych regulacji mocy i bez RTC - opóźnienia nawet kilku minut dziennie :D). Dzięki za odpowiedzi w temacie. Dobiorę odpowiednie scalaki i napiszę więcej. Na razie nie zamykam tematu bo pewnie zaraz znowu nie będę czegoś wiedział albo rozumiał :]
  • Poziom 10  
    Dzięki za linka, jutro dokładnie przetrawię ten temat bo już już troszkę późno. Znacie może jakiś prosty w obsłudze przetwornik DAC? Z tego co wyczytałem to TDA1543 korzysta z protokołu I2S do komunikacji. Interesowałby mnie taki, z którym mógłbym się "dogadać" jakimś sprzętowym protokołem(np. I2C).
  • Poziom 10  
    Hehe, pewnie by pomogło ale co na to obrońcy praw z wierząt? ;> Myślałem, żeby dobtać jakiś przetwornik DAC o rozdzielczości 8-bit. Plik wav przerobiłbym na zwykłą tablicę zawierającą x próbek 8-bitowych, nagłówek bym zignorował, a w odrębnej zmiennej zapisałbym ilość próbek w tablicy. Tak przygotowany plik wgrałbym na dataflash. Odgłosów ptaków będzie więcej, więc znając długość pliku mogę swobodnie odczytywać interesujący mnie odgłos. Ja jkest z tą częstotliwością wysyłania.próbek na DAC? Może być ona różna w różnych plikach wav? Tzn. Np. Mam jednego wava którego próbki trzeba wysyłać z częstotliwością 30kHz. A drugiego 48kHz?
  • Poziom 10  
    Potrzebna jest mi zewnętrzna pamięć 512kb. Jeżeli będę miał dźwięk 8kHz to w ciągu sekundy muszę na DAC wysłać 8kb danych. Zakładając, że będę miał 4 rodzaje ptaków po 10s to potrzebna jest mi pamięć zewnętrzna 320kb. Może nada się do tego jakiś eeprom? Dataflashe z tego co widziałem na allegro można kupić jedynie w obudowie SMD, a zależy mi na zwykłej do montażu przewlekanego. Czy eeprom nada się do tego? Ważny jest dość szybki odczyt. Druga sprawa to jakiś szybki 8-bitowy DAC. Czy dźwięk mono, 8-bit będzie dobrej jakości czy lepiej kupić DAC 24-bitowy. Proszę, doradźcie mi bo jeszcze nigdy nie miałem styczności z DAC i zewn. pamięcią. Będę musiał te części kupić przez internet, nawet nie ma sensu latać po sklepach elektronicznych, do których pójdę się tylko dowiedzieć, że nie mają tych części.
  • Poziom 10  
    Patrzałem na youtube jakie dźwięki można generować za pomocą PWM i układu RC na wyjściu. Były to same prymitywne dźwięki typu melodyjka z mario. Mi zależy na wygenerowaniu dźwięku z pliku wav o w miarę dobrej jakości.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    To znalazłeś złe przykłady. Zapewniam Cię, że do Twoich celów dźwięk z PWM będzie bardzo dobrej jakości:

Link

A poniżej konkretnie:

Cytat:
    It uses the PWM on Timer2 for the DAC. No other hardware before the amplifier. It can play 8bit mono or stereo wave files at up to 22kbps (stereo) or up to 44ksps (mono).
    See more details at: http://letsmakerobots.com/node/23622

Link
  • Poziom 10  
    Tego rzeczywiście nie widziałem. Nie bardzo wiem w jaki sposób bez DAC, samym PWM i układem RC można generować taki dźwięk. Zamiast zewn. eepromu postaram się na atmega8 1MHz uruchomić bibliotekę elm-chana do obsługi SD. Mógłbym wgrać dość dużą ilość odgłosów. Mieliście kiedyś do czynienia z tą biblioteką? Postaram się do jutra z tym uporać i jak dobrze pójdzie to będę próbował generować dźwięk na PWM.
  • Poziom 10  
    Dzięki dondu za linka. Jak uda mi się uruchomić bibliotekę Elm-Chana do obsługi kart SD/MMC w formacie FAT to się zabiorę za dźwięk. Z tego co widzę to linie PWM OC2 i OC1B będę musiał użyć do obsługi SPI, więc będzie ciężko. Może poszukam µC, w którym linie do SPI będą rozmieszczone, w taki sposób, aby nie uniemożliwiały mi korzystania z nóżki PWM.
    Udało Wam się uruchomić PetitFS na atmega8 taktowanym zewnętrznym generatorem 1MHz? Przerobiłem właśnie tę bibliotekę tak aby działała z SPI - zgodnie z instrukcjami zawartymi w książce kolegi Mirka(mirekk36). Domyślnie w mmc.c jest makro #define INIT_SPI(), które korzysta z rejestru USICR. W Atmegach nie ma czegoś takiego jak USICR. To makro służy niby za inicjalizację SPI i domyślnie jest użyte w funkcji disk_initialize(). Czy jego usunięcie nie zaszkodzi tej "funkcji"? Tzn. czy będzie ona działać prawidłowo?

Na razie nie mam jak przetestować tej biblioteki - trzeba obniżać poziomy napięć na liniach µC <> SD/MMC.

Z góry dziękuję za pomoc.