Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zalany wyświetlacz w Samsung Wave 533

manekinen 04 Jul 2011 15:14 10591 9
    manekinen
    Level 29  
    Witajcie.

Dostałem taki telefonik do naprawy (GT-S5330).

Płytkę umyłem, wszystko już działa jak trzeba. Ogólnie wody mało w środku.

Pozostał jeszcze wyświetlacz. Można go jakoś rozebrać?

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Ture11
    Level 38  
    Lepiej nie rozbierać... Woda znajduje się pomiędzy warstwami folii podświetlania, i niestety, zazwyczaj ich dotknięcie związane jest z pozostaniem plamy na nich - to powoduje widoczne po złożeniu przebarwienie na wyświetlaczu... Oczywiście, jeśli nie planujesz wymienić LCD to trzeba tę wodę wysuszyć... Jeśli ci się nie spieszy, zostaw LCD w warunkach pokojowych na kilka dni. Jak jest pośpiech - mogą być plamy (nieodwracalne?). Miałem coś takiego w aparacie kompaktowym panasonica i ślady pozostały...
    manekinen
    Level 29  
    Ok, w takim razie położę go na jakiś czas i zobaczymy czy schnie. Można dmuchnąć jakimś gorącym powietrzem?
    Ture11
    Level 38  
    Nie polecam nadmuchu ciepłego powietrza, bo można zniszczyć powłokę polaryzacyjną na wierchu LCD... A czy matryca LCD jest jakoś przyklejona do zespołu podświetlającego? Na zdjęciu wygląda, jakby tylko leżała, może ew. dałoby się delikatnie zdjąć matrycę... Tylko tak, żeby nie wyjmować folii podświetlania - ale to itak jest ryzykowne, bo po prostu zacznie zbierać się kurz pomiędzy warstwą, więc to ostateczność. Na razie obserwuj go przy suszeniu w temp. pokojowej.
    manekinen
    Level 29  
    Wygląda to jak by było nierozbieralne. Układ scalony (na zdjęciu po lewej) jest zalany jakimś tworzywem razem z metalową ramką. Właśnie zobaczyłem ceny, i stwierdziłem że nie warto rozbierać :) Ok dam znać co z tego wyszło :)
    Ture11
    Level 38  
    Jeszcze tylko powiedz, czym zalany był LCD, bo jak wyschnie, to mogą z kolei zostać ślady, jeśli była to woda zanieczyszczona... Choć widzę, że innego wyjścia itak nie masz, bo z ciekawości sam sprawdziłem cenę LCD... To jakieś 60% ceny telefonu...
    manekinen
    Level 29  
    Wczoraj wyświetlacz cały dzień spędził w przeciągu.

Dobre 2/3 wody odparowało :)

Z tyłu są malutkie otwory, chyba wiem już po co... żeby nalazło do środka wody i trzeba było iść do serwisu :(

Dodano po 36 [sekundy]:

Woda - kranówa.
    Ture11
    Level 38  
    No i chyba to dobra metoda, jednak jeśli zostaną jakieś ślady, to możesz je zobaczyć na czarnym tle, patrząc mniej-więcej pod kątem 60 stopni...
    Pocieszny
    Level 38  
    Podgrzanie do kilkudziesięciu stopni (najlepiej od tyłu) raczej nie powinno zaszkodzić, a wyschnie szybciej. Zdarzało mi się tak suszyć wyświetlacze na preheaterze (ustawiałem temperaturę na minimum - około 100 stopni).
    manekinen
    Level 29  
    Nie będę ryzykował, to nie mój telefon a wyświetlacz tani nie jest. Obecnie owiewa go wentylator z pc, wieczorkiem sprawdzę jak postęp.

Prosiłbym jeszcze o radę czym przykleić spowrotem ten wyświetlacz - ponieważ klej który był już wysechł / zabrudził się. Wypadałoby to jakoś uszczelnić żeby kurz się nie przedostawał.

///dodano

Wyświetlacz ładnie wysechł i prawie nie ma śladu po zalaniu. Prawie, bo na jasnym tle można dostrzec w jednym miejscu 2-3 małe plamki ale to trzeba się przyjrzeć. Opcja zdecydowanie lepsza od kupna nowego LCD.

Temat zamykam, dzięki za pomoc :)