Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

skaktus 18 Maj 2016 15:52 114960 386
    Novile
    Poziom 33  
    Wrzucam zdjęcia radiatorów od lodówki BC-50A opartej na ogniwie Peltiera TEC12706

Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

Mały radiator nie jest przeze mnie pozaginany na dwóch rogach( choć może to tak wyglądać), tak fabrycznie jest pozaginany.
  • Relpol przekaźniki
    Guni
    Poziom 9  
    kassans, jak wyglada ten Twoj radiator z mediona, ze takie temperatury osiagasz?
    kassans
    Poziom 31  
    Zrobię zdjęcia w dzień i wrzucę wiem że te chłodzenie robiła firma AVC na zlecenie Mediona lub MSI socket 775.

Napój 330ml w metalowej puszce po 1.5h pobytu z temp 24 stopni uzyskałem 13 stopni więc myślę że całkiem okey :D

Ciekawą rzecz i tanią w sumie znalazłem na Aliexpress a jest nią blok wodny pod moduły Peltiera :D cena to około 20zł ( zależy od kursu )

http://www.aliexpress.com/item/40-40-12mm-Flo...-Aluminum-Brazing-Processing/32578670750.html

http://www.aliexpress.com/item/New-41-x-41-x-...rblock-Liquid-Cooler-For-CPU/32599443902.html

Do tego jakas pompka, chłodnica lub nagrzewnica od samochodu i mamy peltiera chłodzonego cieczą :D

Nawet widziałem jak ktoś z chłodzenia z rurkami Heatpipe robił chłodzenie wodne :)
    Guni
    Poziom 9  
    ja teraz zamierzam zamontowac takie bydle ;)

[img]Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.[/img]
    jaqbcz
    Poziom 11  
    dwa ogniwa kaskadowo(jak na zdjęciu) to wcale nie taki zły pomysł - poza lodówką w 30min miałem na powierzchni zimnej temp. około -7 ale założone do lodówki po 3 godzinach schłodziły wnętrze do tylko + 5(+ 20 temp pokojowa). pośredni blok aluminiowy był lekko ciepły więc raczej nie stał się wąskim gardłem, i nawet bym tak zostawił gdyby nie to że radiator od procka mi się nie mieści pod obudową (już kupiłem jakąś spaloną kartę graficzną na 4 heatpipach)
    Chłodzenie wodne też rozważałem, mam już zestaw prawie kompletny, z tym że niestety mój blok wodny ma za mały przepływ, ale znalazłem ten blok z postu powyżej za 17zł z przesyłką więc pewnie będe próbował WC ;D
    http://www.banggood.com/Water-Cooling-Heatsin...block-Liquid-Cooler-for-CPU-GPU-p-957269.html
    Pozdrawiam
    Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.
    Novile
    Poziom 33  
    jaqbcz napisał:
    poza lodówką w 30min miałem na powierzchni zimnej temp. około -7 ale założone do lodówki po 3 godzinach schłodziły wnętrze do tylko + 5(+ 20 temp pokojowa).
    Polecam koledze artykuły:
    http://elportal.pl/pdf/k01/19_08.pdf
    http://elportal.pl/pdf/k01/20_05.pdf
    Wszystko tam jest wyjaśnione dlaczego moc chłodnicza ogniwa Peltiera maleje wraz ze spadkiem temperatury wewnątrz komory chłodzonej.
    Począwszy od pracy elektronów na orbitach atomowych przez efekt Jule-a do granicznej amplitudy samego ogniwa.Wszystko jest prościutkie i elegancko wyłożone.
    Zresztą podobnie jest w lodówkach kompresorowych gdzie medium jest gaz im zimniej( czyli im bliżej temp.odparowania gazu uzależnionej też ciśnieniowo) tym wolniej układ schładza aż do całkowitego spadku mocy chłodzenia.
    W termoelektrycznych lodówkach medium są elektrony zmieniające orbity w złączach p-n. I im mają one mnie energii do pobrania to mniej ich może "poszaleć". To tak prosto ujmując.
  • Relpol przekaźniki
    Guni
    Poziom 9  
    Da sie jakos sprawdzic na ile volt mam wiatraczek jak nic na nim nie jest napisane?
    kassans
    Poziom 31  
    W czym ? W lodówkach jest na 12V w kartach graficznych 90% to 12V. Bardzo rzadko się zdarza aby były na niższe napięcie.
    skaktus
    Poziom 37  
    Sprawdzasz na zasilaczu z regulacją napięcia.
    Guni
    Poziom 9  
    Raz podlaczylem 1 baterie 1,5v do wiatracKa z karty graf i tez dzialal
    skaktus
    Poziom 37  
    Niestety nie wiemy z jakiej karty graficznej itd. Część kart, szczególnie starszych ma wentylatory na 5V, większość na 12V.

I niestety nie są to wiatraczki ;)
    kassans
    Poziom 31  
    Wentylatory typu Blower w 90% są na 12v. Druga kwestia to taka że peltier musi być w tym samym miejscu co oryginalnie był chipset grafiki.
    Guni
    Poziom 9  
    Kassans najlepiej zeby tak bylo :) ale czesto miejsce na radiator jest troche wypukle, i mniejsze niz ogniwo, wiec ja wtedy montuje peltiera na plaskiej czesci radiatora, jak najblizej mejsca na gpu.

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

A karta to geforce 8800 gts widoczna w poscie wyzej ;)
    kassans
    Poziom 31  
    Jak tam wasze lodówki ? :) Ja będę testował chłodzenie strony ciepłej AAB Super Silent P1 PWM ( 2x heatpipe + 90mm wentylator zobaczymy czy zda egzamin :D

Z kompaktowych chłodzeń i wydajnych można dać BOX AMD 2x heatpipe (70mm wentylator) minus taki że jest głośne.

Obecnie mam bardzo podobne do tego ( aukcja allegro nr. 5047952220 ) i też sobie w miarę dobrze radzi.

Kolejny pomysł to taki żeby dać dwa ogniwa nie w kaskadzie tylko 2 x radiator w środku strona zimna i na zewnątrz 2x strona ciepła myślicie że zwiększyło by to wydajność ?
    skaktus
    Poziom 37  
    Czy zwiększy wydajność ? Niekoniecznie. Wszystko wytłumaczone jest dokładnie w linkach z materiałami PDF. Niestety to nie jest tak, że dasz 2 ogniwa i zamiast 3 st jak na jednym ogniwie będzie - 5 st To tak nie działa ;)

Co do lodówek - miałem okazję ponownie być na krótkim wyjeździe. Lodówka pracowała od 26 maja do 29. W międzyczasie chłodziła trochę żywności i dodatki dla dorosłych ;) W trakcie wyjazdu do lodówki dołożone kilka produktów o temperaturze pokojowej min. słoik o pojemności 1 litra z zawartością. Lodówka kilkukrotnie w ciągu dnia otwierana i zamykana. Temperatura w pokoju w hotelu to średnio 25 - 28 st, zależnie od pory dnia / nocy. Temperatura w lodówce w zależności od dnia wahała się w granicach 2,9 - 3,5 st.

Obecnie szykuję się do kolejnego wyjazdu, tym razem na dwa tygodnie. Mój twór lodówkowy przejdzie przegląd, czyszczenie, wymianę ogniwa na nowe, tym razem nieco mocniejsze, ALE już firmowe, nie no-name (firma NORD) z faktycznymi parametrami. Do tego do lodówki wpadanie nowy zasilacz oraz możliwość wykorzystania lodówki jako ładowarki do telefonów itd - wyjście 2 x USB i maksymalnie 3A.
    kassans
    Poziom 31  
    Dając dwa ogniwa czyli dwa radiatory strony zimnej w środku w teorii powinno się szybciej schłodzić. Ja czekam na dwa ogniwa co prawda z chin zobaczymy co to będzie :)
    robitak
    Poziom 9  
    Witam,
    jeśli na radiatorze od strony zimnej zbiera sie woda, to znaczy ze wentylator dmucha zbyt mocno czy zbyt słabo?
    Pozdr
    Robert
    Novile
    Poziom 33  
    robitak napisał:
    Witam,
    jeśli na radiatorze od strony zimnej zbiera sie woda, to znaczy ze wentylator dmucha zbyt mocno czy zbyt słabo?
    Pozdr
    Robert
    To znaczy że nas za dużo wilgoci w lodówce, czyli ładujesz za dużo towaru i źle opakowanego z którego mocno się wilgoć ulatnia a potem się ona skrapla na radiatorze od strony zimnej. Wentylator zawsze pracuje tak samo , on nie dmucha tylko cyrkuluje powietrzem bo to jest wentylator cyrkulacyjny. Jakie ma powietrze takim obraca. Poza tym ma takie same obroty gdyż dostaje takie same wartości prądu zasilania.Moduł sterujący go tylko włącza lub wyłącza( w tch lodówkach nie ma regulacji obrotami wentylatorów, bo chodzi o jak największe cyrkulowanie aby optymalizować transformację ciepła przez ogniwo Peltiera na zewnątrz).Dziwne tylko że masz tam jeszcze wodę gdyż ona powinna zamarzać i tak się dzieje właśnie w tych lodówkach.Na wskutek oblodzenia najpierw radiatora wewnętrznego a potem wentylatora. W końcu jak ktoś nie zadba o to wentylator potrafi zostać zablokowany lodem co równa się jego spaleniu.Już dwa takie urządzenia miałem przez to do naprawy.
    skaktus
    Poziom 37  
    Novile napisał:
    robitak napisał:
    Witam,
    Pozdr
    Robert
    To znaczy że nas za dużo wilgoci w lodówce, czyli ładujesz za dużo towaru i źle opakowanego z którego mocno się wilgoć ulatnia a potem się ona skrapla na radiatorze od strony zimnej. Wentylator zawsze pracuje tak samo , on nie dmucha tylko cyrkuluje powietrzem bo to jest wentylator cyrkulacyjny. Jakie ma powietrze takim obraca. Poza tym ma takie same obroty gdyż dostaje takie same wartości prądu zasilania.Moduł sterujący go tylko włącza lub wyłącza( w tch lodówkach nie ma regulacji obrotami wentylatorów, bo chodzi o jak największe cyrkulowanie aby optymalizować transformację ciepła przez ogniwo Peltiera na zewnątrz).Dziwne tylko że masz tam jeszcze wodę gdyż ona powinna zamarzać i tak się dzieje właśnie w tych lodówkach.Na wskutek oblodzenia najpierw radiatora wewnętrznego a potem wentylatora. W końcu jak ktoś nie zadba o to wentylator potrafi zostać zablokowany lodem co równa się jego spaleniu.Już dwa takie urządzenia miałem przez to do naprawy.

Co to za lodówki miałeś ? ;) Ile one pracowały ? Ja z swoją jestem w trasie po 2 tygodnie i nawet gdybym jej nie rozmrażał (celem poprawy wydajności) , warstwa lodu musiała by rosnąć chyba z 2 miesiące, żeby w ogóle pokryć cały radiator wewnętrzny.

Nawiązując do skraplania się wody - na to ma wpływ nie tylko ilość "ładowanego towaru" i jego "złego pakowania" ale też samo otwieranie i zamykanie lodówki. Wilgoć mamy też w powietrzu. Wystarczy zrobić prosty test - włącz zamkniętą pustą lodówkę a radiator i tak będzie mokry. Proste :)
    Novile
    Poziom 33  
    skaktus napisał:
    Co to za lodówki miałeś ? ;) Ile one pracowały ?
    Lodówki Electro-line BC-50A.Zwykłe tandetne dziadostwo za niespełna 400zł.Facet ma takich kilkanaście i korzystają z nich turyści w domkach Campingowych.Jak to turyści bezmyślnie używają na maksa.Urządzenia są katowane na bieżąco i kupione na zarycie. Po 2 latach pierwsze awarie wystąpiły.
    skaktus
    Poziom 37  
    Zastanawia mnie sens kupowania tego typu lodówek dla turystów i do ciągłego używania... Nie to że to ciągnie więcej "prądu" to w dodatku kosztuje tyle co typowa mała lodówka...

A jeśli pracuje non stop to nie ma co się dziwić, że zapycha się lodem. Zwykłe lodówki też trzeba co jakiś czas rozmrażać.
    Novile
    Poziom 33  
    skaktus napisał:
    Zastanawia mnie sens kupowania tego typu lodówek dla turystów i do ciągłego używania...
    Bo nie masz doświadczenia w tej branży.
    Taka lodówka nie wymaga ciągłej pracy jak kompresorowa.W kompresorowej jak nie pracuje to korozja zaczyna żreć rurki od wewnątrz, wytrącają się osady w obiegu, kompresor zawsze hałasuje. Tego nie ma przy lodówce termoelektrycznej.Nie ma hałasu, nie ma problemu że rurka przegnije i czynnik chłodniczy uleci, można wyłączyć i włączyć kiedy się chce. Nawet takie detale jak automatyka sterownicza jest prostsza bo w kompresorowej jest często zwykły termostat oparty na mieszku i wystarczy iż mieszek straci szczelność i gaz z niego uleci to po termostacie!A w termoelektryku jest to zwykły potencjometr. Zakup termoelektrycznych jest tu wygodniejszy , zwłaszcza iż ruch turystyczny ma charakter wahadłowy czyli urządzenie ma pracować i to mocno w czasie kiedy jest potrzeba bo są turyści np.4 miesiące a otem ma stać i czekać.
    A czy prądu więcej ciągnie?No chyba nie ..Standardowy kompresor lodówkowy ma 80-90W a w termoelektrycznej lodówce masz 50-60W.
    I nie masz ciągłych rozruchów silnika jak przy kompresorze a podczas rozruchu płynie prąd rozruchowy.Mierzyłem to kiedyś i taki kompresor co ma 90W to przez kilka sekund ciągnie ponad 1kW.
    skaktus
    Poziom 37  
    Doświadczenia nie mam, jednak w ciągu roku spędzam 1 - 1,5 miesiąca w hotelach i wiem tyle, że lodówki termo jakie tam są nie sprawdzają się. W letnie miesiące ledwo utrzymują temperaturę na poziomie 15 st a to mija się z celem.

Druga sprawa, choć nie musi to być wyznacznik - używam zwykłej lodówki na działce. W lecie pracuje z przerwami, w zimie wyłączona i tak od dłuższego czasu. Nie miałem z nią problemów o których pisałeś.

Hałas jest bardziej dokuczliwy przy lodówce termoelektrycznej - pracujące wentylatory. Tego nie ma w lodówce z kompresorem. Nawet w trakcie pracy, jego hałas jest znikomy w stosunku do pracy typowej lodówki termo z wentylatorami.
    darek.m1
    Poziom 9  
    Witam.
    Mam pytanie do kolegów na temat ogniwa Peltiera, mianowicie posiadam starą , działającą, lodówkę m-ki Polar ACH-15 są tam zamontowane cztery ogniwa oddzielone płytkami ceramicznymi od radiatorów. Z racji swojego wieku owe płytki popękały. Czym mogę je zastąpić?
    Pozdrawiam.
    Novile
    Poziom 33  
    Ja też chętnie zobaczę. Z tego co wyczytałem w sieci to ten model ACH-15 był produkowany dla Czechosłowacji dlatego instrukcja jest tylko po czesku.Są w sieci fotki tej lodówki ale trzeba wpisać w googla "lednička ACH-15"
    Tu znalazłem tę lodówką jako wyposażenie wojskowej radiostacji przewoźnej czeskiej w 1988 roku:

Więcej o tym tutaj
    http://www.zelenavlna.com/node/77#.V2b8EhK8qYw

Ale jak na kilka ogniw Peltiera to te 3.5A poboru prądu to za mało.Nie wierzę Ze ta lodówka jest oparta o te ogniwa.I tylko 40W to też nie pasuje zbytnio.
    darek.m1
    Poziom 9  
    Tak to jest taka sama tylko w innym kolorze. Cztery ogniwa o wymiarach ok. 30 x 60 mm. Prosta budowa, żadnej elektroniki sterującej. Moc 50W z naklejki na spodzie.
    Przy zasilaniu z prostownika napięciem 13.4V, pobór prądu 2.3A. Temperatura wewnątrz 12 - 14 stopni poniżej temp. otoczenia. Jutro wieczorem dodam zdjęcia.
    skaktus
    Poziom 37  
    Lodówka to bardzo stary model. Kilka ogniw zastosowano pewnie tylko dlatego, że w tamtych czasach, większe / mocniejsze ogniwa były drogie / nieosiągalne.

Jesli płytki nie mają elektrycznego kontaktu ogniwami itd to podkładkę z ceramiki możesz zastąpić aluminiową blaszką lub całość bardziej skręcić, o ile to oczywiście możliwe.

Pobór prądu przy zasilaniu które podałeś, jest bardzo niski. Myślę, że wymiana ogniwa na jedno typu TEC poprawi znacznie osiągi. Dodatkowo poczytaj ten temat, dowiesz się co nieco o polerowaniu, pastach i wtedy zdecydujesz czy warto. W przypadku lodówek no-name efekt jest zawsze bdb :)
    darek.m1
    Poziom 9  
    Witam.
    Jak obiecałem dodaję parę zdjęć.

Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

Na tym zdjęciu widać uszkodzone płytki.