Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

skaktus 12 Lip 2017 02:10 87981 302
 • #272 26 Sie 2017 18:21
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Zwracam się konkretnie do kolegi Novile. Wszystko co napisałem poprzednio zostało wykasowane. To co tam napisałem sprawdziło się w 100%. Ty twierdzisz, że moje mądrości można sobie przeczytać w każdym podręczniku typu abc chłodnictwa. Masz rację można przeczytać. Trzeba to jednak jeszcze zrozumieć. Pisałem, pisałem dużymi literami żeby ludzie to zapamiętali. Zadałem pytanie dlaczego jest tak żle, skoro wszyscy wszystko wiedzą i mogą sobie przeczytać w tym twoim abc. Są ludzie odporni na wiedzę do grupy której zaliczasz się również ty. Cytuję twoje słowa.... znam budowę takiej lodówki, jedynym elementem jaki łączy dwa radiatory jest samo ogniwo. To tyle. .... To są twoje słowa. Ja mówię guzik prawda. Jest radiator zimnej strony, do niego przylega łącznik aluminiowy potem idzie Peltier i następnie radiator ciepłej strony. Łącznik aluminiowy to kostka aluminium o wymiarach około 42x42mm. i grubości około 20mm. Ta grubość uzależniona jest od grubości izolacji lodówki. Peltier ma 3-4 mm. grubości i właśnie ten łącznik pozwala łączyć radiatory poprzez scianę z izolacją. To jest pierwszy przykład, że temat wałkowany przez kolegę Skaktusa od 6 lat a do ciebie nadal nie dotarło specjalisto, bo lubisz używać tego słowa w stosunku do mnie.Prosze odpowiedz skąd bierzesz te rewelacje techniczne.

  Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

  Tak jak napisałem wyżej moje posty musiałem wykasować z powodu braków spacji i używania caps locków, dlatego pragne poinformować kolegów, że moim wytyczonym celem jest zbudowanie lodówki turystycznej samochodowej, zasilanej
  z sieci i samochodu. Będzie to lodówka termoelektryczna na ogniwach Peltiera, która jednocześnie będzie poprzez swoje rozwiązania techniczne pełnowartościową lodówką pasywną. Dlaczego właśnie tak. Już tłumaczę. Majac dostep do sieci, bądź jadac samochodem lodówka będzie sobie chłodzić, natomiast problem pojawia się, gdy przykładowo wybierzemy się nad jezioro na grila i zostaniemy pozbawieni żródła zasilania. Lodówka termoelektryczna wyłączona bardzo szybko się ogrzewa, bo ogniwo Peltiera jest dobrym przewodnikiem ciepła. My chcemy spędzić parę ładnych godzin nad wodą i chcemy aby napoje były chłodne. Problem ten jednak można rozwiązać technicznie. Lodówka będzie w stanie uzyskac różnicę temperatur zew./wew. na poziomie minimum 30 st. C. Będzie miała funkcję odszraniania, regulację prędkości wentylatorów strony cieplej i zimnej,termostat elektroniczny z systemem override, 5 szt sensorów temperatury, oświetlenie wnętrza i może w trakcie dojda jeszcze jakieś usprawnienia. Zapomniałem dodać, że będzie posiadała aż 42 litry pojemności, dwa ogniwa Peltiera, dwa coolery strony ciepłej oraz dwa strony zimnej.

 • #273 26 Sie 2017 18:41
  Novile
  Poziom 32  

  Gasi-reefer napisał:
  Ja mówię guzik prawda. Jest radiator zimnej strony, do niego przylega łącznik aluminiowy potem idzie Peltier i następnie radiator ciepłej strony. Łącznik aluminiowy to kostka aluminium o wymiarach około 42x42mm. i grubości około 20mm. Ta grubość uzależniona jest od grubości izolacji lodówki. Peltier ma 3-4 mm. grubości i właśnie ten łącznik pozwala łączyć radiatory poprzez scianę z izolacją.
  Słuchaj no, nie chcę używać słów niecenzuralnych ale Ty naprawdę nie rozumiesz po polsku? Masz tu zdjęcia https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3211481&highlight= Nie ma żadnej osobnej kostki. Ta kostka jest częścią integralną radiatora strony zimnej. Zanim mnie przerosisz za arogancję to zrozum co Ci napisałem wcześniej - jedynym elementem jaki łączy dwa radiatory jest samo ogniwo. i mam tu 100% racji. Jest taka kolejność radiator strony ciepłej- ogniwo Peltiera- radiator strony zimnej odpowiednio wyprofilowany oczywiście aby przylegał do ogniwa i pasował do "dziury w pace lodówki". Ogniwo jest pomiędzy radiatorami jednorodnymi strukturalnie. Nawet więcej, bo jest posmarowane pastą termoprzewodzącą. I nie wymądrzaj się, bo ja taką lodówkę mam w domu rozebraną a Ty masz? A teraz Panie" Fantasto" nie mam czasu ani chęci na pisanie z Tobą bo buduję kolejny zresztą już Prom Kosmiczny na który czekają w NASA i terminy mnie gonią. Jaki to Prom nie zdradzę, bo chcę aby ludzie sami sobie go wyobrazili. :)
  Im więcej piszesz, tym bardziej jestem pewien, że nic z tego Twojego pisania ni wyjdzie tak samo jak z tej "cudownej" obiecywanej lodówki.
  Dam ci jeszcze dobra radę na odchodne, nie zwracaj się do mnie więcej, bo ktoś może tu przez to bana załapać. Wiesz jak to mówił Kargul do Pawlaka w filmie- "Czep się lepiej swojej baby". I na tym pozostańmy. :(

 • #274 26 Sie 2017 20:36
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Wykonałem dzisiaj pierwszy element do lodóweczki. Jest to łacznik radiatorów. Wykonany z miedzi na maszynie CNC.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Pierwszy raz się z toba zgadzam, tez nie mam ochoty rozmawiać z czarnoksiężnikiem, abraka dabra, mieszkającym w Eldorado to chyba twoje dane profilowe, czyż nieprawda ?. I nie czytaj moich postów bo i tak nic nie zrozumiesz. Za dwa miesiące zobaczymy kto będzie się śmiał. Nara.

  Dodano po 53 [minuty]:

  Podczas budowy lodówki będzie dużo teorii, bo moim celem jest pokazać jakie błędy sa popełniane podczas budowy lodówek i dlaczego osiągane rezultaty sa kiepskie. Wróćmy do wykonanego łącznika z czystej miedzi, a dokładnie do jego wymiarów. Dół w kształcie walca ma śr. 60 mm. z czterema otworami Φ 4 mm. rozstawionymi co 90 st. i ma wysokość 10 mm. Wyżej mamy prostopadłościan o wymiarach wys. 37 mm. i powierzchnia przygotowana pod Peltiera o wymiarach 42x42 mm. Całkowita wysokość łącznika wynosi 47 mm. bo taką wartość potrzebuję ze względu na grubośc izolacji w pokrywie mojej lodówki.

  Dodano po 33 [minuty]:

  Wszyscy udzielający się tutaj koledzy Mówią, że najważniejsze jast dobre schłodzenie strony gorącej, a ta odwzajemni się nam niską temperatura strony zimnej, ja oczywiście całkowicie się z tym zgadzam. Chcę jednak na przekór rozpocząć analizę słabości fabrycznych lodówek od radiatorów i łącznika po stronie zimnej, bo jest ona traktowana po macoszemu. To wielki błąd.

  Dodano po 12 [minuty]:

  Teraz zamieszczam tutaj rysunek zupełnie przypadkowego radiatora, który posłuży nam do pewnej analizy. Analizy, której zrozumienie bardzo nas przybliży do wyciągnięcia właściwych wniosków i budowy lodówki naszych marzeń.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

 • #275 26 Sie 2017 20:58
  wstef
  Poziom 11  

  Pozwalam sobie się odezwać po pewnym czasie w tym temacie - ludzie czy wyście powariowali na punkcie tych lodówek ?

  W wakacje jeździmy od lat nad Morze Czarne, okolice Odessy.

  Mój przerobiony electrolux z postów mocno wcześniejszych tego tematu pozwala mi przewieźć zamrożone ichnie pierożki i ryby spod owej Odessy o masie około 8 kg -> swoją drogą kara śmierci za wwóz tego na teren UE jest :D -> do domu pod Krakowem.

  Wsadzam zamrożony ładunek, kilka wkładów turystycznych zamrożonych, kilka złożonych ręczników i na to pokrywkę z wentylatorem od serwera.

  Wszystko po 1500 km i jakiś 20h jest zamrożone na kość.

  Czego więcej wam trzeba ????

 • #276 27 Sie 2017 00:48
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Kolego, sam piszesz moja przerobiona lodówka, więc Ty już przebyłeś tę drogę. Ja dopiero trafiłem na to forum i zaczynam przygodę lodówkową. Taka lodówka, oczywiście o odpowiedniej wydajności, to bardzo przydatna rzecz. Nie wiem dlaczego się dziwisz, że kolejne osoby się interesują tym tematem.Ja tak samo mógłbym zadać pytanie, dlaczego co roku wracasz do Odessy, skoro już tam byłeś, ale tego nie zrobię. Pozdrawiam.

  Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

  Wracam do postu w którym umieściłem rysunek radiatora. Wielu kolegów zwróciło uwagę na to, że po zmontowaniu układu chłodzenia, załączeniu napięcia, przy wyłączonym wentylatorze radiatora zimnego udaje się go schłodzić nawet do temperatury temperatury -12 do -15 st. C. W momencie załączenia wentylatora strony zimnej temperatura tegoż radiatora wzrasta bardzo, bardzo mocno. To, że temperatura wzrasta jest rzeczą normalną, ponieważ wzrasta obciążenie cieplne radiatora, należy zadać sobie pytanie dlaczego przyrost temperatury jest tak wielki. Mozliwości są dwie, albo wydajność ogniwa Peltiera do odbiory ciepła z radiatora jest tak mała, że nie nadąża z odbiorem ciepła (to taki skrót myślowy ) albo jest jakaś inna przyczyna. Faktem jest, że wydajnośc jest słaba i na to nic nie poradzimy,ale jest i ta druga przyczyna i problem z nią możemy już w pewnym stopniu rozwiązać. Cdn.

 • #277 27 Sie 2017 06:36
  wstef
  Poziom 11  

  Konkretnie to mam na myśli wykłócanie się i obrażanie się z powodu i w temacie o najzwyklejszej lodówce. To nie powinno mieć miejsca.

  Dyskusje techniczne natomiast są jak najmilej widziane.

  Te na CNC robione radiatory I klasa ! Szkoda, że ja nie miałem takich możliwości - dorobiłbym sobie dużo większy radiator po stronie ciepłej wtedy... Electrolux ma taki kształt pokrywy, że płaski radiator nie wejdzie, musiałoby to być takie trochę V.

  Co do wydajności to najprościej byłoby dodać kolejny czy też kolejne takie bloki z peltierem ale wówczas taka lodówka zaczęłaby pożerać wielkorotność 5A czy 8A i byłby to już dla instalacji samochodu problem.

  Zjawisko gwałtownego wzrostu temp wynika z faktu, że nagle jak pisałeś zwiększa się "pobór zimna", jest cała masa ciepłego powietrza w lodówce, ona sama tez jest ciepła. Bardzo tu właśnie pomagają zamrożone wkłady - działają jako taki bufor zimna.

  Podobne zjawisko jest przy rozmrażaniu domowej zamrażarki - jak po zabiegu i umyciu się ją włącza - chodzi i chodzi kompresor a temperatura wcale tak ochoczo nie spada. A po włożeniu zawartości - my ja trzymamy owiniętą pięcioma kocami na czas rozmrażania i mycia - następuje bardzo szybkie zejście temperatury.

 • #278 27 Sie 2017 15:29
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Witam kolegę wstef, też uważam, że powinna tu następować konstruktywna wymiana zdań, bez obrażania, a ledwo się tu zarejestrowałem, zostałem zaczepiany przez jakiegoś hejtera, nie wracajmy już do tego.
  Moja lodówka jak już wspominałem powyżej będzie systemem pracującym w tandemie. Czyli dwa Peltiery. dwa radiatory strony ciepłej, dwa radiatory strony zimnej, z systemem elektronicznego sterowania, który pozwoli nam wybrać tryb : auto/manual i pracę z jednym (6 A pobór prądu ) lub dwoma (12 A pobór pradu ) zestawami.Jeżeli będę w hotelu, płacąc 150-200 zł za dobę, nie bardzo jestem zainteresowany oszczędzaniem energii elektrycznej i lodówka będzie mogła pracować na full power. Zużycie dodatkowego kilowata energii chyba nie zrujnuje właściciela hotelu. W samochodzie będę miał możliwość wyboru czy lodówka ma pracować w trybie full power, czy tylko na jednym peltierze (6 A 0 ). Jeżeli jesteśmy w stanie zbudować lodówkę, to chyba dla nikogo nie będzie problemem pociągnąć sobie dodatkową żyłę przewodu elektrycznego o odpowiednim przekroju (nawet z małym zapasem ) w dodatkowej izolacji z komory silnika do bagażnika, zamontować oddzielny bezpiecznik, masą złapiemy sobie z bagażnika i zastosować gniazdo przystosowane do poboru dużych pradów i zastosować odpowiednią wtyczkę do tego gniazda. Kto powiedział, że musi być to podłanczane do gniazda zapalniczki samochodowej, która nie bardzo się do tego nadaje. Potem kombinujemy z ta wtyczką , sprężynki , bezpiecznik i nadal się grzeje tylko, że mniej. Narażamy się na niebezpieczeństwo pożaru instalacji, a stosując moje rozwiązanie mamy bezpiecznie tanio i szybko . 12 czy 15 A dla ąlternatora to żaden problem.Cdn.

 • #279 28 Sie 2017 18:48
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Z uwagi na wydarzenia, które miały miejsce na forum lodówkowym w ostatnich dniach, po moim pokazaniu się tutaj, nie chcąc wyzwalać zbędnych emocji i niepotrzebnych polemik, postanowiłem od dzisiaj zakończyć na jakiś czas moje pisanie tutaj. Będę od tej pory zamieszczał tylko zdjęcia z opisem, aby koledzy widzieli, że prace nad projektem trwają, że nie wycofałem się po angielsku. Może wszyscy potrzebujemy trochę czasu na przemyślenia. Jeżeli podczas postępów w realizacji projektu, ktoś zainteresuje się autentycznie moim projektem ja cały czas jestem gotowy pomóc i udzielić wyczerpujących odpowiedzi, chyba że odpowiedzi nie będę znał. Od teraz cisza w eterze.

  W dniu dzisiejszym wykonałem drugi łącznik radiatorów. Na trzecim zdjęciu widać kawałek elewacji ściany wykończonej sidingiem, chodzi mi o pokazanie jakości wypolerowania powierzchni która będzie stykała się z Peltierem. w tej powierzchni odbija się właśnie w/w siding. Pozdrawiam kolegów serdecznie. Cdn.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

 • #280 28 Sie 2017 19:09
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  A co się dzieje na styku aluminium i miedzi?

 • #281 28 Sie 2017 19:26
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Bardzo proszę kolęgę o odpowiedż, naprawdę, bo ja lud ciemny i naprawdę nie wiem. Proszę podpowiedzieć, bo może mój cały wysiłek na marne? Naprawdę proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

 • #282 28 Sie 2017 20:11
  Novile
  Poziom 32  

  Gasi-reefer napisał:
  bo ja lud ciemny i naprawdę nie wiem
  Wreszcie trochę pokory albo to sarkazm, nie wiem .W każdym razie
  398216 Usunięty napisał:
  A co się dzieje na styku aluminium i miedzi?
  Kolega zadał dobre pytanie. Ja do tej pory nie brałem pod uwagę takiej głupiej koncepcji, iż jak ktoś robi kawałek radiatora z miedz,i to chce pozostałą część wykonać z aluminium. Pisałem wyraźnie wyżej
  Novile napisał:
  Ogniwo jest pomiędzy radiatorami jednorodnymi strukturalnie.
  Zatem gdyby komuś tu naszła tak niedorzeczna myśl,to powinien wiedzieć ( a nie wie, bo nie zna się na elektrotechnice i elektrolizie metali), że taki styk miedzi z aluminium będzie korodował. Konkretnie będzie korodować aluminium. Korozja nastąpi po czasie. Czynnikiem sprawczym będzie wykraplająca się woda, która po przekroczeniu "punktu rosy" zacznie się tam pojawiać. Dlaczego koroduje, tu jest napisane dość jasno
  http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie-podlogow...nalezy-laczyc-miedzi-i-aluminium-w-instalacji

  Jak wiedzą tylko niektórzy :) w lodówce nie brakuje wilgoci. Dlatego radiator powinien być jednorodny i stanowić zwartą bryłę, a nie ma żadnego "łącznika radiatorów" o czym pisałem wyżej. Jak ktoś chce "przepchać" swoją błędną teorię na siłę to zawsze tak się to kończy. W fabrycznych lodówkach są dwa lite radiatory.

 • #283 28 Sie 2017 20:32
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Czekam, czekam i jakoś kolega nie chce mi pomóc. To, że ja jestem głupi to już wiem od paru dni, ale kolega postawił bardzo poważne oskarżenie w stosunku do całego sztabu konstruktorów, inżynierów, którzy od lat zajmują się budowa i projektowaniem układów chłodzenia do komputerów.Poniżej zamieszczam zdjęcie na którym widać wycinek chłodzenia karty graficznej (tak na marginesie będzie ona zastosowana w moim projekcie ).Stopa radiatora jest wykonana z miedzi i ta stroną styka się z procesorem grafiki.Przez miedzianą stope przechodzą heat-pipe z finami po prawej i lewej stronie, w centralnej części radiatora jest sekcja radiatira aluminiowego, która wspomaga chłodzenie radiatora i jeszcze podnosi jego wydajnośc, w przypadku mojego radiatora to TDP 300W. Stopa miedziana styka się z aluminiowym radiatorem, boże, co ci konstruktorzy zrobili, gdyby nie twoja kolego spostrzegawczośc groziła nam zagłada. Wiesz co się dzieje kompletnie nic, prad i woda, a wiec elektrolity powodują przyspieszona korozję, powietrze powodują powstanie tlenków. Łącznik śćiśniety mocno poprzez paste termoprzewodzącą, nie dostanie się tam żadna wilgoc, zresztą mamy 21 wiek i coś takiego jak sylikon ludzie znaja od dawna . W tym fabrycznym radiatorze o którym tu wspomniałem nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczen i nic się nie dzieje. To już ostatnia prowokacja z twojej strony. Żegnam.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

 • #284 28 Sie 2017 20:43
  Novile
  Poziom 32  

  Gasi-reefer napisał:
  To, że ja jestem głupi to już wiem od paru dni
  Oczywiście się muszę zgodzić. :cunning: Komputery nie są wypełnione kilogramami żywności wydzielającej wilgoć.
  Ale tu jest coś lepszego :shii:
  Gasi-reefer napisał:
  Poniżej zamieszczam zdjęcie na którym widać wycinek chłodzenia karty graficznej (tak na marginesie będzie ona zastosowana w moim projekcie )
  Hahahaha ciekawe co to będzie za lodówka z HD? Ciekawe jaki monitor będzie w niej zastosowany?
  To w końcu lodówka czy telewizor będzie? Buhaha, no nieźle się zaczyna... :lol: :lol: :lol:

 • #285 28 Sie 2017 21:04
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Zapomniałem dopisać, A wiesz dlaczego miedż, bo ma aż dwa razy większą przewodność cieplną niż aluminium, a w tym miejscu jest wąskie gardło dla przepływu ciepła, zresztą nie jest to jedyny prodlem.

 • #286 28 Sie 2017 22:24
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Po pierwsze - mylisz się co do przykładowego styku procesor - radiator. Wkładka radiatorowa procesora jest powleczona stopem nie korodującym. A co do wprasowanego kawałka miedzi w radiator - nie bierzesz pod uwagę, że jest to sprasowane/spasowane tak, że nie ma tam możliwości dostać się żadna woda w jakiejkolwiek postaci, a nawet powietrze nie przeniknie. Podobnie co do technologii są wykonywane podkładki do łączenia instalacji energetycznych - t.zw "podkładki KUPALOWE" (CuAL).
  Byłoby lepiej, gdybyś jednak mniej się rozwodził w swoich wypowiedziach; a zwłaszcza Twoje oskarżenia skierowane do innych użytkowników są niezbyt grzeczne.
  Chwalisz się wiekiem - tak się składa, ze mam lat więcej od Ciebie, nie wiem jak inni Użytkownicy wypowiadający się w tym temacie, ale nawet jeśłi to będzie ktoś 12-letni należy mu się szacunek. Skończ więc z tymi epistołami i zacznij się skupiać na konkretach.

 • #287 29 Sie 2017 23:38
  Karenz88
  Poziom 6  

  Pytanie laickie . Czy w taniej lodówce coś ala biedronkowa poprawiając odprowadzenie ciepła oraz zimna można uzyskać zadowalające efekty czy jest to nie warte zachodu ?

 • #289 29 Sie 2017 23:46
  Karenz88
  Poziom 6  

  izolacja zostanie poprawione ale jest zaskakująca dobra , od dołu styropian na skraju pojemnika pianka . Pokrywa również styropianowa uszczelkę wymienię na coś lepszego.
  Próbowałem uzupełniać ale to się mija z celem ponieważ piankę wypełnia profile zamknięte w 99 %. Środek wylepiłem taśmą aluminiową .

 • #290 30 Sie 2017 08:41
  Novile
  Poziom 32  

  Karenz88 napisał:
  Środek wylepiłem taśmą aluminiową .
  Tylko po co to zrobiłeś? :crazyeyes: Chyba aby mieć problem z myciem tej lodówki, bo wszystki syf będzie zostawał w porach pogniecionej folii aluminiowej. Poza tym nic ci to nie daje, bo w tej lodówce opartej na centralnej jednostce Peltiera ciepło jest odprowadzane przez "rurę cieplną", a nie przez ścianki komory. Jest zatem to bez sensu. Ktoś zobaczy starego "Pingwina", czy "Morsa" co ma ściany wyłożone blachą aluminiową i mu się wydaje, że to to samo. Tu jest całkiem inna zasada. Możesz spokojnie wywalić tę folię, lepiej byś zrobił jak by to była zwykła folia PE. No chyba że użyje folii "ratowniczej" gdzie jest to folia metalizowana a w środku jest PE to wtedy jest sens bo to podniesie izolację. Ale jak dasz tylko zwykłą taśmę aluminiową to nie ma sensu. Aluminium przewodzi ciepło a nie izoluje go. :shii:

 • #291 31 Sie 2017 01:54
  Karenz88
  Poziom 6  

  Folia odbija promieniowanie cieplne i jest bardzo dobrym przewodnikiem cieplnym.
  Nie miałem cierpliwości wypolerować wszystkiego na płasko , niektóre rysy były nie do wygładzenia. Przy 20 stopni otoczenia mam 9-11 stopni po 10 min na środku radiatora oraz 24 od strony ciepłej. Dlaczego ogniwo nie zwiększy mocy mimo wyraźnie małego nagrzania strony ciepłej ? Może wyciąć czujnik temperatury ?

 • #292 31 Sie 2017 10:12
  Novile
  Poziom 32  

  Karenz88 napisał:
  Folia odbija promieniowanie cieplne i jest bardzo dobrym przewodnikiem cieplnym.
  Oba zdania składowe sobie przeczą. Przestań wierzyć w te bzdury kuchenne o odbijaniu ciepła. To jest niedorzeczność.
  Karenz88 napisał:
  Dlaczego ogniwo nie zwiększy mocy mimo wyraźnie małego nagrzania strony ciepłej ?
  Może masz uszkodzone ogniwo? Ogniwo nie może zwiększyć mocy bo ono ma swoją określonĄ moc nominalną. Strona ciepła się nie nagrzewa tylko ciepło jest dostarczone przez strukturę samego ognia ze strony komory chłodzonej. Czyli prosto mówić te 24 stopnie to jest ciepło które ogniwo odprowadza ze środka. Zmierz pobór prądu przez ogniwo. Czujnik temperatury nie m tu nic do rzeczy akurat.

 • #293 02 Wrz 2017 15:19
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Witam kolegów serdecznie. Dzisiaj zamieszczam kolejne elementy składowe mojego projektu.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.
  Widzimy na nich dwa radiatory strony zimnej, docięte na odpowiedni wymiar, splanowane powierzchnie przylegania do łącznika miedzianego, oraz wyfrezowane w żeberkach radiatora miejsca do łatwego dojścia kluczem nasadowym podczas montażu.

  Dodano po 28 [minuty]:

  Na kolejnych zdjęciach mamy bazę do wykonania lodówki, czyli pojemnik termoizolowany. Jest to pojemnik o bardzo małej absorbcji ciepła, składa się na to bardzo dobra izolacja, bardzo dobra uszczelka wspomagana poprzez labiryntowy system ograniczający napływ ciepłego powietrza do wnętrza, łatwa w utrzymaniu czystości wewnątrz, posiada korek spustowy do wody, uchwyty ułatwiają łatwe przenoszenie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.[img]
  https://obrazki.elektroda.pl/3670256800_1504258244_thumb.jpg[/img]
  Pojemność pojemnika to 42 litry.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

  Dodano po 7 [godziny] 51 [minuty]:

  Witam serdecznie kolegę Karenz88, otrzymał kolega odpowiedz cytuję: ....Strona ciepła się nie nagrzewa tylko ciepło jest dostarczane przez strukturę samego ogniwa ze strony komory chłodzonej. Czyli prosto mówić (pisownia oryginalna ) te 24 stopnie to jest ciepło które ogniwo odprowadza ze środka. ...?????....

  Moja odpowiedź brzmi: Strona ciepła się nagrzewa, a dzieje się tak dlatego ponieważ to ciepło, które pobierze z komory chłodzącej przepompowuje ( skrót myślowy ) na stronę ciepłą (zewnętrzną ) i wydziela się na radiatorze. I nie jest to jedyne ciepło, które wydziela się na radiatorze strony ciepłej !!!! Na radiatorze strony gorącej wydziela się równocześnie ciepło Joule"a. Efekt Joule"a to wydzielanie się ciepła podczas przepływu pradu poprzez przewodnik o niezerowej rezystancji.

  Radiator strony ciepłej musi odprowadzić sumę dwóch składowych : ciepło powstałe w wyniku efektu Joule"a plus ciepło pobrane z komory chłodzonej !!!!

  Sprawnośc ogniw Peltiera jest większa niż 100 %. To prawda uzyskujemy więcej energii cieplnej, niż dostarczamy energii elektrycznej. Tak właśnie działają pompy ciepła stosowane między innymi do ogrzewania naszych domów. Jeżeli ktoś pragnie te wiadomości zweryfikować , bądź pogłębić swoją wiedzę odsyłam do postu #186 kolegi skaktus ( bardzo serdecznie pozdrawiam ) tam jest link.

  Kolejny cytat .....Czujnik temperatury nie ma tu nic do rzeczy akurat.....????.....

  W tanich lodówkach ala biedronkowych jak fajnie ją nazwałeś raczej nie stosuje się czyjników temperatury jako termostatów. Ta czujka temperatury o której piszesz, to najprawdopodobniej tzw. Termik. Domyślam się , że twoja lodóweczka posiada również funkcję grzania i kiedy ona działa następuje zmiana polaryzacji zasilania peltiera. Strona zimna zaczyna grzać, a ciepła chłodzić. Ten termik jest zabezpieczeniem Peltiera , aby nie uległ spaleniu. Może był przegrzany i nie ma dobrego styku. Sprawdzić nie zaszkodzi. Opisz dokładniej jak były dokonywane pomiary temp. Pozdrawiam serdecznie.

  Dodano po 16 [godziny] 24 [minuty]:

  Witam serdecznie. Kolejne elementy składowe do mojego projektu-Lodówki Turystycznej.

  Na zdjęciach widzimy: łącznik pośredni wykonany z blachy miedzianej grubości 6 mm. płaszczyzny obustronnie frezowane i polerowane. Dwa termostaty elektroniczne oraz dodatkowe czujniki temperatury. CDN. Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

  Dodano po 41 [minuty]:

  Kolejne elementy to łączniki, których zadaniem jest wyeliminowanie powstawania nieporządanych efektów mostków cieplnych.

  Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

  Materiał to tekstolit i elektrody spawalnicze nierdzewki. Cdn.

  Dodano po 2 [godziny] 46 [minuty]:

  W projekcie wykorzystane zostaną również termometry tego typu (zasilane bateryjnie ) aby możliwy był monitoring temperatury zew./wew. w miejscach pozbawionych zasilania np. nad jeziorem itd. Cdn.

  Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

 • #294 03 Wrz 2017 14:55
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Znalazłem na poprzedniej komórce zdjęcia z testów, których wykonałem sporo. Jest na nich pojemnik termoizolowany wykonany z 5-cio cm. styroduru o pojemności 36 litrów i temperatury jakie osiągnąłem. Jedno ogniwo 8 A. Róznica temp. 31,4 st. C. Była to platforma testowa, teraz spodziewam się jeszcze bardziej spektakularnych wyników.Pozdrawiam.

  Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

 • #295 04 Wrz 2017 14:09
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Mam już ogniwa Peltiera 3x6 A i 4x8 A. Jest zapasik na kolejny projekt. Mam nadzieję, że dotrą w dniu dzisiejszym do mnie również radiatory strony gorącej.

  Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

 • #296 06 Wrz 2017 09:49
  Gasi-reefer
  Poziom 6  

  Witam serdecznie. Dopiero wczoraj dotarły do mnie radiatory strony gorącej. Są to chłodzenia karty graficznej o TDP 300 W (niech moc będzie z nami ). Moje testy do tej pory przeprowadzałem na chłodzeniu do procesora PC o max. TDP 220 W.

  Oto zdjęcia:

  Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

 • #297 05 Paź 2017 13:43
  skaktus
  Poziom 37  

  Dołączę się po długim czasie do dyskusji. W tym roku spędziłem wakacje na Bałkanach na przełomie lipca i sierpnia. Temperatury rzędu 45 st to nic nowego. Jako że jechałem w długie trasy nie korzystałem z klimatyzacji. Temperatury w aucie nie znam, jednak z człowieka lało się, a dziennie wypijaliśmy na osobę 4 - 5 litrów i było mało. W takich warunkach na trasach trwających 7 - 10 godzin lodówka była w stanie utrzymać wewnątrz 4 - 5 st, w skrajnych sytuacjach dobijała do 8 st, jednak zdarzało to się to wówczas, kiedy staliśmy na granicy państwa w pełnym słońcu. Warto też wspomnieć, że lodówkę dodatkowo owinąłem "styropianem" / ekranem do kaloryferów. Dało to pogrubienie ścian o około 1 cm.

 • #298 14 Paź 2017 10:29
  SoCool
  Poziom 11  

  Gasi-reefer czy jesteś w stanie podawać choćby przybliżone koszty elementów? Pozwoliłoby to na ocenę według kryterium ekonomicznego całego projektu. Ciekawy ten pojemnik na docelowy projekt. W czasie gdy robiłem swoja lodówkę ekonomiczne uzasadnienie miał pojemnik, który zastosowałem (do wglądu we wcześniejszych postach). Natomiast na ostatnim wyjeździe przyglądając mu się odkryłem jedną wadę czyli nieszczelność w okolicy łączenia klapy. Jest rant, ale niestety nie po całym obwodzie. Aktualnie planuję kolejną sztukę i zbieram elementy, ale to pewnie potrwa jeszcze rok czy dwa :) Mam już radiator na stronę ciepłą chyba ten sam co skaktus i co u Ciebie :)

 • #299 24 Paź 2017 16:39
  SzymonET1
  Poziom 1  

  Witam, Panowie powiedzcie mi ile macie stopni na radiatorku zimnej strony bez wentylatora na ogniwie 06?? i ile z wentylatorem?? powiedzmy ze w czasie godziny.

 • #300 23 Lut 2018 12:19
  grzeniu 73
  Poziom 9  

  Witam! Temat trochę stary, ale chyba aktualny. Panowie ile wytrzymuje akumulator na postoju z taka lodówka. Oczywiście można sobie teoretycznie policzyć 5A x 24 godziny i mamy wynik. Jednak chyba nie musi być cały czas włączona. Przyjmijmy akumulator 60-70Ah. Jak to jest z punktu widzenia praktycznego. Nie chodzi mi o dokładne wyliczenia, ale mniej więcej jeden dzień, dwa może trzy? Robie wypady trzy dniowe i zimne piwko by się przydalo.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo