Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Lodówka turystyczna-ogniwo Peltiera-wymiana i pytanie.

skaktus 23 Paź 2013 21:25 116160 406
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    skaktus
    Poziom 37  
    Nie sprawdzi się bo radiator który zaprezentowałeś jest niewielkiej wydajności. Bierz pod uwagę że takie radiatory mogą "wywalić" z siebie po 60 - 80 W ciepła a takie ogniwo 06 to już minimum 50W.

Zasada działania ogniwa jest prosta - im lepsze schłodzenie strony ciepłej tym niższa temperatura strony zimnej. Dlatego też lepszy rezultat da ogniwo 06 dobrze schłodzone niż 08 słabo schłodzone.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    SoCool
    Poziom 12  
    Ciekawy temat... zastanawiam się właśnie nad zakupem "mocniejszej" chłodziarki bo moja w zeszłym roku nie spisała się według oczekiwań i zapewnień producenta. Model to coś jak tu:

Zasilanie 12V/230V chłodzenie i grzanie. Wcześniej dawała rady i chłodziła napoje i część żywności choć raczej niewiele w stosunku do lodówki domowej. Potem coś się w niej popaliło, a że było to w dniu wyjazdu kupiłem drugą sztukę w hiperze i podmieniłem tylko pokrywki. No i okazało się, że ten sam model a wydajności różne. W wolnej chwili rozbiorę tą uszkodzoną i pobawię się według pomysłów kolegów w temacie...
    Sam jestem ciekaw czy wycisnę z niej coś więcej niż standardowe chłodzenie...
    Dam znać jak będą jakieś wyniki...
    Bezi89
    Poziom 7  
    Witam,
    Nie będę zakładać nowego tematu, odgrzeje stary.
    Planuję zakupić elektryczną lodówkę turystyczną i ją stuningować.
    Mocy na pewno nie będzie mi brakować, mam pociągniętą instalację car audio (kabelki 33 mm2) i do niej zamierzam się podpiąć. Instalacja jest dodatkowo zabezpieczona poprzez rozdzielnik zasilania z bezpiecznikami
    coś takiego mniej więcej
    Jak dla mnie lodówa może pobierać nawet 30 amperów, alternator da radę :D
    Najchętniej wymienił bym ogniowo w lodówce na 12715 ale raczej nie odprowadzę takiego ciepła, dlatego wybór padł na 12710. Myślę, że radiator da radę odprowadzić nadmiar ciepła. Czy warto też wymienić radiator od chłodzącej strony ogniwa?
    Moja druga koncepcja to zakup lodówki turystycznej na wkłady i przerobienie jej na elektryczną. Można było by kupić np. lodówka turystyczna curver 32 l
    ale nie za bardzo wiem jak się za to zabrać.
    Potrzebuję: 2 radiatory, 2 wentylatory, ogniwo peltiera, pastę termoprzewodzącą. Coś pominąłem ?
    W górnej pokrywie trzeba było by wywiercić dziurę na wentylator odprowadzający ciepło. W pokrywie umieścić styropian na którym znajdowało by się ogniwo. Dysponuję ktoś jakimiś zdjęciami gdzie wszystko jest dobrze widoczne ?

Aktualnie posiadam:
    -radiator który będzie służył do odprowadzania ciepła

- 2xBlade Master Coolermaster chyba najwydajniejszy z 8cm
    Air Flow (CFM) 40.8 CFM
    Air pressure (mmH2O) 4.23 mm H2O
    Current (Ampere) 0.26A Max.
    Power Consumption 3.12W Max.
    -GELID GC Xtreme bardzo dobra pasta o wysokiej gęstości, lepsza od mx2

Dodano po 9 [minuty]:

Czego użyć jako łącznika strony zimnej z radiatorem?
    morozaw
    Poziom 15  
    Za słaby radiator strony gorącej (interesuję się chłodzeniem) wybrałeś.

Zostawiłbym radiator strony zimnej a skupił się na radiatorze strony gorącej.
    Od paru godzin czytam o konstrukcji takiej lodówki i myślę nad całkowitym DIY.
    Pamiętaj, że jeśli wstawisz mocniejszy peltier do gotowej lodówki elektrycznej musisz uwzględnić wydajność wbudowanego zasilacza.
    SoCool
    Poziom 12  
    Bezi89 napisał:
    Dysponuję ktoś jakimiś zdjęciami gdzie wszystko jest dobrze widoczne ?

Jakie konkretnie fotki cię interesują? Mam rozebrane aktualnie dwie "chłodziarki marketowe" więc może uda się coś wrzucić... Aktualnie mam dylemat jak skutecznie oddzielić część zimną od ciepłej. A dokładniej chodzi o izolację łącznika. Jest tam styropian, ale w okolicy łącznika jest wielka dziura... Jakieś pomysły?
    morozaw
    Poziom 15  
    Pianka nisko-rozprężna?

Możesz wrzucić fotki łącznika i jego wysokość? :)
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    morozaw
    Poziom 15  
    Szukam dalej pomysłu na tani mostek cieplny, można kupić w sieci pręt alu kwadrat 40mm, 10cm długości kosztuje 13 zł + KW (pewnie drugie tyle).

Szukam jeszcze jakiejś alternatywy do znalezienia na miejscu :)

Będę chciał zbudować pojemnik z styropianu 5cm grubości, więc mostek minimum 45 mm :)

Wczoraj sporo czytałem o ogniwach Peltiera, ktoś wie jak wyznaczyć Imax przy której jest dla danego ogniwa najwyższa moc chłodząca? :)
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    Witam .Potrzebuje pomocy przy zwiekszeniu wydajnosci chłodziarki. Kupilem nowa i chlodzi tylko od 14 st przy 25 w pokoju. Jest to wersja z podgrzewaniem.dodam fotki .Na tabliczce jest ze pobiera 60 W .Chlodzi do 15 ponizej temp otoczenia i grzeje do 65 stopni .Zasilanie 220,24,12 V .Pojemnosc 35 litrów.
    morozaw
    Poziom 15  
    Tak jak pisano poprzednio, cudów nie zdziałasz, po pierwsze zadbać by ciepło nie przenikało do środka, zadbać o lepsze chłodzenie strony gorącej ogniwa.
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    Tak tylko strona ciepla nagrzewa sie lekko wyczuwalnie ręką a zimna jest tylko zimna przy dotyku a jak chodzi wiatraczek to nie jest wyczuwalne zimno.
    Wycielem wiekszy otwor przy radiatorze od strony zimnej i poprawilo to wynik o 4 stopnie czyli przez całą noc temp spadła do 10 st.
    A może zalozyc inne ogniwo 08 albo 10 ale sam nie wiem jakie jest i czy zasilacz pociagnie .Generalnie chlodzenie od strony cieplej jest git duży wiatrak i radiator. Jakies pomysly ?
    skaktus
    Poziom 37  
    Lodówka z foto to podróba Waeco Tropicool ;)

Ogniwa 10 nie pociągnie, lepiej dać max 06 i tak działać. 14 st wewnątrz to wysoka temperatura.

Na dniach pokażę swoją lodówkę, ja osiągam na ogniwie 06 temperaturę około 3 st. Średni spadem temp. w stosunku do otoczenia to około 25 st.

Dodano po 33 [sekundy]:

skaktus napisał:
    Lodówka z foto to podróba Waeco Tropicool ;)

Ogniwa 10 nie pociągnie, lepiej dać max 06 i tak działać. 14 st wewnątrz to wysoka temperatura. Bez choćby wyrównania radiatora i zmiany pasty termo wiele nie zdziałasz.

Na dniach pokażę swoją lodówkę, ja osiągam na ogniwie 06 temperaturę około 3 st. Średni spadem temp. w stosunku do otoczenia to około 25 st.
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    A cha a jakby polaczyl dwa takie ogniwa ?
    Sory ale nie mialem pojecia ze to podróbka. :(
    skaktus
    Poziom 37  
    1 ogniwo pobiera około 50W i daje z siebie niemal dwa razy tyle energii w postaci ciepła (tzn. 50W pobranego i niemal drugie tyle samo wytworzy). Tera dajesz dwa kaskadowo...to nie ma sensu.

1-polerka
    2-zmiana past

dopiero to coś da.
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    Co to za pasta H ? Dobre czy syf ?
    skaktus
    Poziom 37  
    Czyli sylikonowa to najprostsza z dostępnych past o najgorszych właściwościach przewodnictwa cieplnego. Np. na procku dawała wzrost temperatury na rdzeniu o około 18 st. Ja do lodówki stosowałem pastę MX-2
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    Ogarnięte ! Bylo ogniwo 05 dałem 08 +polerka +nowe pasty srebro. W godzine temp spadła o 10 stopni .Zobaczymy do rana jaki bedzie efekt.
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    No i du...a .Schładza do 14 jestem załamany .Nie wiem co dalej zrobic .Macie jakies pomysły?
    skaktus
    Poziom 37  
    Po polerce sprawdziłeś czy powierzchnia prócz tego że się ładnie "świeci" faktycznie jest równa ? Polerując ręką można narobić więcej szkody niż pożytku. W wyniku ręcznego polerowania powierzchni często powstają niewielkie zagłębienia, po dodaniu pasty przewodzą ciepło, ale dość kiepsko.

Poczytaj też to:

www.elektronik.edu.pl/strnaucz/strona_ss/Ogniwa%20Peltiera.doc
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    Nie nie oczywiscie polerowalem kawalkiem szyby z papierkami rożnej gróbosci.
    Jako że nie bylo efektu wpadlem na pomysł aby ogniwo położyć na nie na radiatorze od strony ieplej a bezposrednio od strony i dopiero na to taki kawalek z jakiegos metalu (ooczywiscie po polerce) i dopiero radiator .CChlodzenie jest nadzwyczaj dobre i wlasnie testuje .DDodatkowo odizolowalem welną ten kawalek metalu aby cieplo nie szlo do komory chlodziarki. Czyli jest tak:
    W srodku rediator ogniwo kawalek metalu ktory dziala jak podwyzszenie (nie wiem jak sie to nazywa) a nastepnie radiator od ciepla.W ciagu 40min temp spadlo z 27 do 19 .W srodku jest pusto wiec moze to dlatego tak wolno chlodzi alo za mały radiator od zimnego ale wiekszy nie wejdzie. .Zobaczymy po paru godzinach.
    Swoją drogą ciekawe jakie są objawy gdy nie wydaje zasilacz bo zakładając ogniwo z 05 na 08 nic sie nie dzieje czyli objawy pracy jak przed zmianą .
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    No i znowu du...a zeszło do 14 przez calą noc ..... :(
    skaktus
    Poziom 37  
    Czyli popełniłeś ten sam błąd co ja. Układ ma być taki:

-duży (główny radiator)
    -ogniwo
    -kawałek metalu
    -mały radiator strony zimnej

W lodówkach tego typu najważniejsze jest szybkie odprowadzenie ciepła z ogniwa. Dodając nad ogniwo kawałek metalu dodajesz dodatkową warstwę pasty itd.

Dodatkowo sprawdź górę lodówki - często nie ma w tym miejscu pianki pod plastikiem. Sprawdzisz to latarką.

No i na koniec - sprawdź ile A i V dostarcza zasilacz do ogniwa i czy przypadkiem nie grzeją się przełączniki / przekaźniki itd.
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    Teraz doszedł kolejny problem mianowicie po podłączeniu do stacyjki w aucie rusza i po chwili sie wylacza i migają czerwona i zielona dioda razem. Tylko jesli sie podlaczy pod 12.czy 24 v a z sieci jest git .O co chodzi czy.zby za slabe natężenie?

Dodano po 1 [minuty]:

A i co zauwazylem wiatraczek od zimnego kreci sie chyba nie w ta strone bo powinien nagarniac powietrze na radiator a nie na odwrót ?
    skaktus
    Poziom 37  
    O co chodzi z zapalniczką to nie mam pojęcia - ma rozbudowaną wersję z termostatem i elektroniką która moim zdaniem jest niepotrzebna i tylko jak u ciebie komplikuje sprawę. U mnie w przypadku zasilania z 12V zasilanie idzie bezpośrednio na ogniwo i na wentylatory i nie ma żadnego kłopotu.

A jeśli chodzi o wentylator to nie nagarnia tylko nawiewa powietrze na radiator. Wentylator patrząc na fotki z tematu ma się kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
    trawnikedytaaran
    Poziom 11  
    3cm grubosci. JUZ zmienilem poprawnie
    Dziwne bo z samochodu jakby za maly prad i sie zalacza i po chwili wylacza co ciekawe nawet bez podlaczonego ogniwa i wiatrakow .O co kaman hak pezepne 12V z zasilacza sieciowego w miejsce bat 12v czyli z akumulatora to chodzi normalnue jakby system sam od razu wiedzial ile potrzeba A .???
    SoCool
    Poziom 12  
    morozaw napisał:
    Pianka nisko-rozprężna?

Polecono mi to jako najlepszy środek: http://www.soudal.pl/pianki-montazowe/item/356-dwusk%C5%82adnikowa-pianka-montazowa na all 41pln z wysyłką w Casto chyba 36pln, i niestety do zużycia jednorazowo w przeciągu 5 minut. Na ten moment uszczelniam więc styropianem. Wciskam ile się da i mocno dopycham w każda szparę... :)
    skaktus
    Poziom 37  
    Po co przepłacać - zwykła pianka poliuretanowa też sobie poradzi a kosztuje 30% tej ceny.

PS-Na fotkach powyżej widać termostat z boku łącznika. Wymagany jest on przy podgrzewaniu czegoś wewnątrz lodówki. Nie wiem jak wy, ale ja nigdy nie korzystałem z żadnego podgrzewania i termostat usunąłem łącznie z funkcją grzania. Na tych dodatkowych elementach traci się sporo energii w postaci grzania się styków itd.