Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EWT1362W - czy warto naprawiać

04 Lip 2011 19:46 2301 3
 • Poziom 2  
  Witam.
  Mam dość nietypową sytuację z pralką Electrolux EWT1362W (ładowana od góry).
  Pralka jest sąsiada i staram się mu jakoś pomóc.
  Zaczęło się od tego, że po zakończonym praniu sąsiad pokręcił bębnem by wyjąć uprane ubranka. Niestety przy przekręcaniu bębna otworzyły się drzwiczki i bęben się zablokował. Z racji że nie dało się odblokować tego ręcznie, sąsiad wezwał serwis. Pan z serwisu bęben odblokował lecz po włączeniu okazało się ze "siadł moduł sterowania silnikiem, wymiana będzie kosztowała 600zl + robota). Serwisant tłumaczył że ktoś na pewno próbował włączyć pralkę za zablokowanym bębnie i przez to spalił moduł.
  Z racji że 750zl to koszt nowej pralki sąsiad nie zdecydował się od razu na naprawę, zaprosił drugiego serwisanta, ten stwierdził to samo. Postanowiliśmy jednak nieco posprawdzać sami, gdyż pewne było że sąsiad po zablokowaniu pralki nie włączał do prądu.
  Znaleźliśmy manual od modułu sterującego EWM2100. W menu serwisowym pojawiał się błąd E51 - co oznacza zwarcie na triaku. wyczytałem że wymiana triaka to prosta sprawa i faktycznie nie było problemu. Jedyny kłopot był z dostaniem triaka BTB16 700V, więc wsadziliśmy BTB16 600V (Pan na Wolumenie powiedział że będzie OK).
  Po wymianie triaka menu serwisowe nadal pokazywało E51. Pomyśleliśmy.. może zwarcie to silniku - więc odłączyliśmy wiązkę przy silniku. Error E51 zgasł i działały niektóre testy (napuszczanie wody, odwirowanie). W pewnym momencie ( na którejś pozycji) pojawił się jednak Error E52 po czym po 1-2 sekundzie coś strzeliło w module i wywaliło bezpiecznik w mieszkaniu.


  Po rozebraniu okazało się że upaliła się ścieżka na module, przy wyjściu J7 (czwarty lub piąty PIN) na łączeniu z wiązką prowadzącą do silnika.

  Od tej pory pralki nie włączaliśmy.

  Moje pytanie:
  Co sądzicie? Co byście zrobili w takiej sytuacji? Czy warto jest naprawiać dalej czy kupić nową pralkę?
 • Poziom 20  
  sprawdź dokładnie silnik, jak triak ci poleciał to może jakieś zwarcie lub przebicie
 • Specjalista AGD
  Zrób zdjęcia płytki z obu stron. Wygląda, na to, że ktoś równo coś naknocił podczas odblokowywania bębna, lub też, sąsiad coś czaruje i bęben otworzył się jeszcze podczas cyklu prania, co nie wróży świetlanej przyszłości dla modułu. Możliwe jest totalne zwarcie na wtyczce gniazdka silnika lub na wiązce przewodów biegnących do niej.
 • Poziom 2  
  peterwolski napisał:
  sprawdź dokładnie silnik, jak triak ci poleciał to może jakieś zwarcie lub przebicie

  w jaki sposób sprawdzić silnik? podłączyć na krótko? zbadać zwarcie miernikiem ?