Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie projektowe z Aparatów Elektrycznych -( obliczanie prądów zwarciowych)

toch88 04 Lip 2011 23:54 1893 0
    toch88
    Poziom 10  
    Witam kolegów miło i serdecznie.

Dostałem na zakończenie roku zadanie projektowe z Aparatów Elektrycznych, ogólnie rzecz biorąc projektu nie zrobiłem, (zrobiłem na początku źle, po czym chcąc to poprawić trochę poczytałem, poszedłem do wykładowcy i zacząłem mu tłumaczyć co mi w tym projekcie nie pasuje, wcześniej był robiony przykład na lekcji), ale mam zaliczone...

Źle się z tym czuje bo wykładowca w końcu mi ni wytłumaczył dlaczego jest tak, a nie inaczej. Sięgnąłem do źródeł i co nieco skumałem, ale dalej boli mnie jedna rzecz.

Po kolei jednak:

Zadanie polegało na doborze aparatów przy niektórych założeniach upraszczających temat. Dodatkowo projekt ma być wykonania morskiego (sieć okrętowa, kable okrętowe itp)

na tym schemacie jest błąd : silnik po prawej nie ma takiego oznaczenia, ale moc czynna jest dobrze wpisana
    Parametry (jednego generatora) :

GENERATORY

Parametry: założenia zgodnie z katalogiem
    -S 800kVA
    -n 750 obr/min
    -U 400 V
    -If 1155A
    -Dtw X’d=0.209 (przejściowa)
    X’’d=0.132 ( nad przejściowa ) - pisze jak podawał chociaż w literaturze można znaleźć jedynie podprzejściową

Stała czasowa przejściowa w osi podłużnej -> T’d=0.339 sec
    Stała czasowa nad przejściowa w osi podłużnej T’’d->0.012sec - tutaj do samo
    Stała czasowa składowej aperiodycznej Ta->0.037 sec - (cholera wie co to za jedna)

η=95%

Ok jedziemy dalej

Silniczek asynchroniczny:

MS SJE54a

Dane znamionowe
    Pn 10kW
    n 1450 obr/min
    Un 400V
    f 50Hz
    In 20,1 A
    η=88%
    Cosφ 0.56
    Dodatkowe założenia i wykorzystania tej wyciągarki
    S3-praca przerywana o względnym czasie pracy 40%
    IP56 – obudowa
    Liczba łączeń 30 tys
    Współczynnik rozruchu 6

----------------------------------------------------------------------------

Właśnie skąd taki wzór, zwróciłem uwagę na to mojemu wykładowcy, to odpowiedział że tak się liczy na statkach, sobie mówię no kurde, ale żeby

$$
    \frac{prad}{reaktancja}=prad //cos nie tak...
    $$

szukałem, szukałem i znalazłem coś takiego:

Fajnie jest wzór no, ale jest coś tutaj nie tak otóż zauważyłem że reaktancja
    pod przejściowa jest pisana z małej literki, skojarzyłem to od razu z wartościami w jednostkach względnych, o by miało sens gdyż:
    $$
    \frac{prad} {\frac{reaktancja}{impedancja_b_a_z_o_w_a}} = prad
    $$

wszystko ładnie pięknie tylko w katalogu (raczej) nie było podane reaktancji pod przejściowej w jednostkach względnych... wydaje mi się że tutaj popełniliśmy
    błąd.

----------------------------------------------------------------------------
    Gdzie indziej znalazłem jak to się liczy na jednostkach względnych :

$$
    Z_b=\frac{U_N^2}{S_b}
    I_b=\frac{S_b}{\sqrt{3} * U_b}

$$

Moje obliczenia

Coś mi się wydaje że źle przeliczam na jednostki bazowe dlatego nie wychodzi... Proszę o pomoc w udzieleniu wskazówek jak to ewentualnie w końcu policzyć.
    Metoda którą liczę to IEC - metoda indywidualnego zanikania. Oczywiście zdaje sobie sprawę z faktu że wzory (co nie które) są wyznaczone empirycznie i mogą być w używane w pewnym przybliżeniu.

-----------------------------------------------------------------------------
    Chciałem jeszcze coś zauważyć z książki z której korzystałem, autor również na żywca bierze sobie wartość prądu znamionowego generatora, i reaktancje pod przejściową. Jeżeli ktoś chciałby mógłbym zamieścić skan tych przykładów.(kilkanaście stron).

Projekt zaliczyłem bo chyba faktycznie znalazłem błąd, ale nie jestem w stanie go wytłumaczyć, albo w końcu obliczyć to w prawidłowy sposób. Dostałem 4 za to że ambitnie podszedłem do tematu, no niby dobrze, ale dalej nie wiem dlaczego tak się to liczy. Czy na prawdę miedzy siecią okrętową, a lądową mogą być takie różnice?

Zadanie nie daje mi spokoju i naprawdę byłbym wdzięczny za pomoc