Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ kontroli bitu parzystości bajtu informacji na NAND

SQ9MYX 05 Lip 2011 09:31 3478 2
  • #1 05 Lip 2011 09:31
    SQ9MYX
    Poziom 23  

Witam!
    Mam do opracowania temat "Zaprojektować przy wykorzystaniu matrycy NAND układ kontroli parzystości bajtu informacji"
    Znalazłem układ sprawdzający parzystość słowa 4 bitowego, lecz na bramkach EXOR. Czy wystarczy dołożyć do niego kolejne sekcje, aby udało sie sprawdzić bajt informacji? mam tutaj też układ zastępujący bramkę EXOR bramkami NAND.

Układ kontroli bitu parzystości bajtu informacji na NAND Układ kontroli bitu parzystości bajtu informacji na NAND

--------------Edit---------------------
    Troszkę pokombinowałem z tymi schematami i zrobiłem coś takiego.. będzie to dobrze? czy to jest w ogóle matryca NAND?

0 2
  • #2 06 Lip 2011 00:04
    fotonn
    Poziom 28  

Koncepcja wydaje się być najrozsądniejsza, choć sygnały z wejść X1 i X2 mają tu największe opóźnienie - przechodząi przez 21 bramek, kiedy ten z wejścia X8, tylko przez 3.
    Zmniejszenie dysproporcji przyniosłoby zrobienie wyjścia na środkowej bramce XOR. Do dolnej trzeba by podpiąć wówczas wejścia X7 i X8, zaś wyjście dolnego XOR-a podłączyć do drugiego od dołu, tego zaś wyjście do wyjścia trzeciej bramki (XOR) od dołu i wreszcie owego trzeciego XOR-a - do środkowego, gdzie spotkałyby się sygnały z górnej i dolnej części układu. Najdłuższa droga sygnału biegłaby wówczas przez 12 NAND-ów.
    Jeżeli byłyby natomiast wymagane wyrównane czasy propagacji ze wszystkich wejść, układ rozrósłby się do niebotycznych rozmiarów.
    Poniżej masz schemat takiego "niemalrównouprawnionego", dekodującego cztery bity. Zawiera on 42 bramki, co wprawdzie przewyższa ich liczbę w twoim układzie ale jeszcze nie tak drastycznie - to ten sam rząd wielkości.
    Dla ośmiu bitów natomiast, tablica Karnaugh zawierałaby 32 jedynki, dla których należałoby utworzyć wyrazy funkcji złożone z ośmu czynników każdy.
    Tu już stopień skomplikowania jest o rząd wielkosci wyższy - potrzeba by było ok. 360 bramek (tak na szybko policzone - być może trochę mniej).
    Jedyne wyjście dla uproszczenia schematu, to możliwość użycia wielowejściowych NAND-ów. Znacznie uprościłoby to schemat.

Czy to matryca? A co rozumiesz pod tym pojęciem?

0
  • #3 16 Maj 2012 11:15
    SQ9MYX
    Poziom 23  

Wykorzystałem układ z pierwszego postu. przedmiot zaliczony :) temat zamykam

0