Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak można sterować przekaźniki ukladem ULN 2803A ???

yeti elecar 17 Lis 2004 23:48 3006 8
 • #1 17 Lis 2004 23:48
  yeti elecar
  Poziom 11  

  Witam mam wielki problem !

  W nowych samochodach są różne najrózniejsze przyciski np do sterowania szybami lub elektrycznymi lusterkami itd ... po naciśnięciu takiego przycisku na danym przewodzie pojawia się +12v lecz o bardzo małym natężeniu a to dlatego ze impuls z takiego przycisku dociera najpierw do modułu sterujacego ktory dopiero pozniej steruje dużym prądem silnik podnośnika szyby.
  Dla takiego modułu wystarczy takie małe natężenie aby wiedział czy ma opuścić lub podnieść szybę.
  Przyciski do sterowania wewnątrz wyglądają i działają na takiej samej zasadzie jak przyciski w pilocie telewizyjnym tzn. są dwa styki które po naciśnięciu zwiera gumowa wypustka powleczona metaliczną substancją przewodzącą lecz jeśli bym chciał podłączyć bezposrednio do przewodu wyjściwego np. przekaźnik to styki zaczeły by się grzać i uszkodziła by się metaliczna powłoka na wypustce .
  Chiałbym ten słaby impuls wykożystać do sterowania osobnym dodatkowym przekażnikiem i zeby nie zakłucało to pracy modułu fabrycznego poprostu wpiąć się w ten przewod i w momencie naciśnięcia przycisku zamykania szyby moj dodatkowy przekażnik także by zadziałał a kiedy przycisk został by puszczony to mój dodatkowy przekaźnik też by odpuścił.

  Może jest to nietypowe zadanie ale wlaśnie tak potrzebuje to zrobić
  slyszalem ze do takiego zadania doskonale sie nadaje układ scalony ULN 2803A ma on w sobie 8 tranzystorow tzn 8 wejsc i 8 wyjśc 9 to masa a 10 to zasilanie układu i moge wykozystac to do 8 roznych zeczy .
  Bardzo był bym wdzięczny za podesłanie mi schematu z widniejącymi na nim rezystorkami lub innymi elementami dla każdego z wejść i wyjść koniecznymi do poprawnej pracy takiego ukladu na napiecie 12v
  Czyli wchodzi prąd o małym napięciu i natężeniu a wychodzi na tyle duzy zeby załączyć przekaźnik ,
  nawet jak dotknę jednym palcem do plusa a drugim do wejscia układu to też przekaźnik powinien się załączyć .

  z góry wielkie dzieki !!!!
  proszę o pomoc
  marcin_was(malpa)o2.pl

  0 8
 • #2 18 Lis 2004 01:33
  kk.2000
  Poziom 26  

  Wyjaśmniając: ten układ ma 8 mostków darlingtona.
  Szkoda, że nie masz układu ULN 2804, bo ten może być zasilany 12V, a twój 2803 tylko 5V zasilania. Jeśli dorwiesz układzik 2804 nie musisz wstawiać stabilizatora na zasilaniu układu i nie musisz dawać rezystorka na wejściu. Odręczny malunek poniżej.

  0
 • #3 18 Lis 2004 10:32
  yeti elecar
  Poziom 11  

  Super!!!!

  Bardzo Ci dziekuje bardzo mi pomogłeś i dostajesz odemnie 5 punktów za pomoc !!! mam jeszcze tylko jedno pytanko do Ciebie jeśli bym chciał sterować w taki sam sposób tylko masą tzn na weście podawał bym mase np. jednym palcem dotykam do masy np karoserii a drugim do wejścia układu i żeby przekaźnik też się załączył czy dużo by było kłopotu żeby to zrobić?
  Zostańmy przy konfiguracji uln 2804 poleconego przez Ciebie.
  Chciał bym znać te dwa sposoby sterowania masą i plusem
  A cha i jeśli podłącze na raz 3-4 przekaźniki po jednym na wyście i zasteruje wszystkimi na raz czy nic się nie upali od przeciążenia ?

  Znowu będę wdzięczny ogromnie ! :multi:

  Pozdrawiam serdecznie !
  Marcin

  0
 • #4 20 Lis 2004 02:49
  kk.2000
  Poziom 26  

  Suma prądów na cewkach przekaźników nie może przekraczać 0,25A (prąd max wyjścia ULN2000 = 0,5A) bo scalak nie wydoli strować nimi. Ale możesz wykorzystać styki przekaźnika interface do sterowania innego przekaźnika albo nawet 50 innych...

  Przekaźnik interface nie ma styków wysokoprądowych. To najczęsciej małe przekaźniki.

  A teraz sterowanie masą. Na jednym scalaku możesz dowolnie sterować każdym z wejść.

  0
 • #5 20 Lis 2004 02:52
  kk.2000
  Poziom 26  

  Jeśli przycisk sterujący jest typu NC (zawsze zwarty do masy) a chcesz sterować czymś w momencie rozwarcia wykorzystaj powyższy schemat ale na przekaźniku interface wykorzystaj styki NO.

  0
 • #6 22 Lis 2004 00:19
  renans
  Poziom 11  

  w jaki sposób rozbudować ten schemat aby przekaźnik działał z podtrzymaniem - impuls przekaźnik spina zworę ,drugi impuls z tego samego źródła następuje odpuszczenie zwory.

  0
 • #7 22 Lis 2004 08:01
  kk.2000
  Poziom 26  

  Ooooo, to już nie taka szybka sprawa.
  Trzeba by było wykonać układzik na przerzutnikach albo na bramkach, z których jedna się włącza w czasie przyciśnięcia sterowania a druga przy zwolnieniu przycisku. Do tego układ czasowy (aby nie kluczowało się samo wejście), czyli układzik na kilka elementów.

  Może istnieje jakiś gotowiec tego typu, nie wiem.

  Proponuję zapoznać się z działaniem bramek logicznych, bo na nich można wykonać KAŻDY układ (no może czasem jeszcze potrzebny będzie kondensatorek i rezystorki).

  0
 • #8 22 Lis 2004 08:42
  renans
  Poziom 11  

  dzięki za podpowiedz .

  0
 • #9 04 Maj 2012 14:28
  Tęcza
  Poziom 14  

  Witam.
  Jaką rolę ma spełniać podłączenie w przypadku układu 2803 diody zabezpieczającej (10 pin) w proponowanej aplikacji do napięcia +5V?
  Co się będzie działo podczas niewysterowanego drivera w takiej konfiguracji? Czy aby przekaźnik po wcześniejszym wysterowaniu nadal nie pozostanie w stanie załączenia po przez "podtrzymywanie go napięciem na nim równym: 12V-5V (które może być do tego wystarczające)?
  Po co jest potrzebny w takim układzie dodatkowy rezystor 2K7 do masy? Nie wsytarczą jego "własne"? :)
  Pozdrawiam

  Moderowany przez fortronik:


  3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

  0