Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

willem i AT89C52..nie działa..

17 Lis 2004 23:50 2405 25
  • Poziom 16  
    witam,
    czy ktoś programował swojego 89C52 na willemie i nie mial żadnych problemow? Bo mi wywala blad: Error at 0x000010 Chip=0xFF Buffer = 0x12. Nie moge tez kasowac zawartosci, okno kasowania pojawia mi sie na 1s po czym znika, nie kasując procka... odczyt działa, odczyt sygnatury rowniez. Działa zapis ale tylko gdy w buforze jest samo FF FF ... Zworki oraz przełącznik DIP jest dobrze skonfigurowany... wszystko na płytce też dobrze wygląda.. w programie (kilka wersji sprawdzałem) zawsze ustwione było PCB3.
    Na procku jest napisane:
    ATMEL
    AT89C52
    24PC
    0405

Czy miał ktoś taki problem? Jak temu zaradzić? Oczywiście stosuję przelotke MCS51
  • Poziom 20  
    przelotke robiles sam czy kupiles??? Czy inne procki bez przelotki programuje ci dobrze???? jeżeli tak jest to dobrze sprawdz piny łączące przelotke z programatorem przypuszczam ze tam moze byc problem
  • Poziom 16  
    caly programtor jest kupiony (łącznie z przelotką), jak napisałem wcześniej - wszystko wygląda ok. Epromy nieby programuje. Czytałem gdzieś że to może być winą tego iż niektóre AT89c52 programuje się napięciem 12V a inne 5V. Nie wiem właśnie czy willem obsługuje 1 standard i do której grupy zalicza się mój procek.
  • Spec od monitorów
    sproboj go zaprogramowac jako 89c55
  • Poziom 16  
    ok, zaraz sprawdze..

dowiedziałem się że mój AT89C52 programuje się napięciem 12V. Czy willem obsługuje ten rodzaj programowania?
  • Spec od monitorów
    nie wiem jaki masz adapter, ale mcs 1.0 obsluguje tylko atmele na 12V
  • Poziom 16  
    Zdjęcie mojej przelotki zamieszczam w załączniku.

@candle, czy Ty też uzywasz Willema? I nie miałeś z nim nigdy problemów?

Jeszcze sobie pomyślałem czy to może być zasilacz... do programatora używam zasilacza 9V/500mA. Czy w tym może być problem?
  • Spec od monitorów
    z zasilaczem wybitnie moze byc problem
    ja w tej chwili uzywam 15V@3A (mocno przesadni - ale taki mam pod reka)
    to co masz w reku to adapter mcs51 v1.0 ktory mialem ostatnio nieszczescie uruchamiac przez jakies 5 godzin
    do programowania mcs'a potrzebujesz zasilacza ktory da te 200mA przy 15-18V
    podobne problemy napotkasz przy epromach i ukladach flash
    moj willem to wersja rozprowadzana przez praktycznego elektronika - kompatybilny z orginalnym willemem, ale juz nie z pcb3
  • Poziom 16  
    W sumie masz racje: próbowałem też BIOSa zaprogramować, nie chciał pójść - podobne błędy wywalał. Jutro zmajstruje zasilacz na 12V (15V) i zobacze jak będzie...

Gdy programuje go jako 89c55, programator tak samo sie zachowuje jak przy programowaniu 89C52
  • Spec od monitorów
    moj poszedl przy ustawieniach dla 89c55 ale u mnie programuje sie wszystko bez wyjatkow
    ty na poczatek rozwiaz problem zasilania
  • Poziom 16  
    dałem zasilacz 15V/2A, i nadal nic :( Zmiana ustawień na 89C55 też nic nie daje... Jakiej wersji oprogramowania Willem Eprom używasz?
  • Spec od monitorów
    0.97g
    nie masz czasem przetwornicy impulsowej w tym swoim willemie?
  • Poziom 16  
    tzn. jakies elementy zasilacza widze: mostek z 4 diod oraz kilka kondensatorów elektrolitycznych. O to chodzi?
  • Spec od monitorów
    nie, pcb3 ma przetwornice impulsowa, a w niej indukcyjnosc 100uH
    jesli kupiles gotowy willem od niewlasciwej osoby to w tym miejscu jest dlawik osiowy (wygladem jak rezystor) ktory sie do tego absolutnie nie nadaje
  • Poziom 16  
    faktycznie. Na mojej płytce jest (rezystor) z 5 paskami: srebrny-brązowy-broazowy-brazowy-złoty. Tak powinno być?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na stronie IC-Prog-a jest schemat willem-a, czy o ten chodzi ? Nie znalazłem tam żadnej przetwornicy z cewką, może gdzieś jest jakiś inny, nowszy ?...
    --------------------------------------
    znalazłem :
    http://www.elektroda.net/mikrokontrolery/ - Pozycja 49 w tabeli(Willem PCB3 + software PL 0.97h).
    Według tego schematu do zasilania wystarczy zwykły transformator 230V~/9V~(stabilizator U13 przy wiekszym napięciu może się bardziej grzać), ewentualnie kondensator C1 można wstawić większy np.1000µF
    Pozdrawiam, LightI
  • Poziom 16  
    Tak, niby to jest ten sam co z downloadu elektrody. Może zastąpienie dławika osiowego (który aktualnie tam jest) zastąpić normalnym dławikiem 100uH (tak jak na zdjęciu zmontowanej płytki na elektrodzie)?
    Jak najbardziej, ten osiowy przy wyższych częstotliwościach może mieć duże straty w rdzeniu.
    Pozdrawiam, LightI
  • Poziom 16  
    Mój znajomy mówi, że również posiada dławik osiowy i jakoś jego willem chodzi bez zarzutu. Ten który ja posiadam, to w zasadzie jest to szkolna własność (pożyczyłem go na pare chwil.. ;) ), i niby kiedyś chodził dobrze, tylko podejrzewam, że pewnie podczas programowania innych układów.

Epromy 27256 wogóle nie zapisuje, tak samo zresztą jak mojego atmelka 89C52 (dzieje się nadal to samo jak pisałem wcześniej). Znajomy mi powiedział aby spróbować na wolniejszym kompie... mój to duron 800, 256 ramu oraz win 98 i 2k... to przecież nie jest taka super maszyna,żeby mogła za szybko chodzić?

W oprogramowaniu jest niby jakiś test H/W... tylko nie bardzo wiem jak się tym posłużyć.. :/

----------------------------------
    Swoją drogą: może ktoś posiada jakiś prosty schemat i oprogramowanie pod win programatora (tylko) do AT89C52? Bo mnie ten willem zaczyna już,delikatnie mówiąc, denerwować ;[
  • Spec od monitorów
    ustaw przelaczniki w pozycji jak na zakladce testu i baw sie miernikiem
    willem delikatnie mowiac... wszystkich nererwoje
    jesli masz dostep do innego egzemplarza to go uzyj
    moja konfiguracja jest dosc zblizona do twojej (duron 700, reszta to samo)
  • Poziom 16  
    A mógłbyś bliżej sprecyzować co mam zbadać miernikiem i jakie powinny być wartości?
  • Spec od monitorów
    a moglbys przesunac miernik blizej, wlaczyc i zaczac mierzyc?
    na wyjsciach masz miec sygnaly cyfrowe - co prawda w technologi CMOS poziomy okreslajace 0 i 1 sa inne niz w TTL, ale powinienes nastawiac sie raczej na TTL
    jesli cos bedzie od tego standardu odbiegac to masz problem
    pewnych rzeczy nikt za ciebie nie zrobi
  • Poziom 16  
    kurcze...sory jeśli Cię obraziłem zadając tak proste pytania.... chodzi mi o to, w których miejscach jakie sygnały (0 lub 1 logiczne) powinny byc?
  • Spec od monitorów
    jak zaznaczone to wedle opisu...
    bez daszka "1", z - "0"
    ty napewno chcesz budowac ten wyswietlacz?
  • Poziom 16  
    ugh.... pozostawie tą odpowiedź bez komentarza... może jednak ktoś inny ma schemat prostego programatora AT89C52?
    do tego procka nie ma prostego programatora, dopiero 89S52 ma obsługę ISP...
    Zajrzyj tutaj, jest sporo "stuffu..." :) :
    http://www.elektroda.net/mikrokontrolery/
    Zwróć uwagę na 3 pozycję w tabeli. W tym temacie było też parę postów, wrzuć w "szukaj" hasło "progat" - zostaniesz dosłownie zasypany odnośnikami :)
    Pozdrawiam, LightI