Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant i błąd f28 - zepsuty zawór czy elektronika?

05 Lip 2011 12:36 15741 5
  • Poziom 2  
    Witam,
    Jestem posiadaczem pieca Vaillant Turbo TecPlus z zamkniętą komorą spalania. Otóż od pewnego czasu występują problemy z włączeniem palnika. Piec nie może się włączyć i wyskakuje błąd f28. Elektrody czyściłem, ponadto podczas próby zapalania jest iskra pomiędzy nimi. Wygląda na to że nie dochodzi gaz do palnika. Zastanawiam się tylko jak ustalić czy to wina zepsutego zaworu czy elektroniki czy może jeszcze czegoś innego.
    Ponadto zauważyłem taką zależność:
    po odkręceniu wody, gdy piec jest włączany pierwszy raz przeważnie palnik zapala się, ale gdy się wyłączy palnik a piec jest uruchomiony tzn chodzi wentylator to za drugim razem nie może zaskoczyć i pojawia się f28. Natomiast gdy odczekam aż piec się wyłączy to po ponownym odkręceniu wody przeważnie znowu się zapala.

Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sprawdż czy elektroda jonizacyjna jest dobrze ogrzewana bo wyłączenie może następować z przyczyny słabego prądu jonizacji. brak ponownego zapłonu może wynikać ze zbyt dużej odległości między elektrodami. [słaba iskra]
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Spróbuj uruchomić kocioł bez pokrywy komory spalania. Jeśli będzie działał bez zarzutu, to być może następuje zwarcie elektrody jonizacyjnej do pokrywy. Jeśli nadal będą problemy, rzuć okiem na wysokość płomienia przy maksymalnie odkręconej ciepłej wodzie. Jeśli jest bardzo niziutki, taki ledwo nad palnikiem i jednocześnie słychać chrzęszczenie zaworu gazowego, to prawdopodobnie jest uszkodzona armatura gazowa. Ale żeby to stwierdzić z całą pewnością, potrzeba u-rurkę czy mikromanometr, żeby zobaczyć jakie ciśnienie pojawia się na palniku.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Często właśnie w Turbo miałem problemy z brakiem iskry po założeniu pokrywy.
    Pomagało zaizolowanie przewodów wysokiego napięcia ( zwykła izolacją ) i ułożenie ich tak aby nie dotykały do palnika ( od dołu ). Poza tym podegnij trochę lub zaizoluj przyłącze do elektrody jonizacyjnej - dotyka do obudowy blaszanej.
    Zawory gazowe też padały ale rzadko.
  • Poziom 2  
    Witam i dziękuję za zainteresowanie.

Zrobiłem tak jak radził Zybie, czyli ponaginałem elektrody do siebie i piec od dwóch dni zapala za każdym razem :)

Jednak zastanawiam się czy to było przyczyną czy może piec sam się "odblokował" bo zdarzało mu się już raz działać raz nie. W momencie gdy nie mógł odpalić słychać było właśnie chrzęszczenie zaworu, teraz tego nie ma.
    Jak znowu przestanie działać to napiszę.

Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Posiadasz kocioł turbo, czyli zależny od pracy wentylatora. Nie opisałeś z jakim kominem i w jakim układzie kominowym pracuje Twój kocioł. Być może wentylator zdmuchuje Ci płomień, bo ktoś nie zamontował kryzy, albo ilość powietrza jest zbyt mała z powodu zanieczyszczonego wentylatora.