Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno sprzedaż pojazdu 2 umowy

adamswid 05 Lip 2011 15:39 1282 8
  • #1 05 Lip 2011 15:39
    adamswid
    Poziom 13  

Witam,
    Kupiłem 28 czerwca motorower za kwotę 200 zł. Jako że mam zaledwie 18 lat okazało się że OC będzie strasznie drogie. Chciałbym go zarejestrować na tatę. Czyli teraz ja bym podpisał umowę z nim. Szukałem trochę na ten temat ale mało znalazłem. Umowę muszę podpisać już dziś bo OC się kończy i nie chcę płacić kary. Nie wykonywałem żadnych czynności prawnych oprócz wypowiedzenia ubezpieczenia. Czy jeśli podpiszę z tatą umowę dam poprzednią i dowód to będę mieć z głowy czy muszę coś zgłaszać w urzędzie? Słyszałem że za pojazd poniżej 1000zł nie trzeba płacić podatku a jednak niektórzy płacą. Czytałem już na ten temat, im więcej czytam tym większy mam mętlik w głowie. Trochę się zestresowałem więc będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

0 8
  • #2 05 Lip 2011 15:57
    LoLek85
    Poziom 28  

Nie dałbyś rady przepisać umowy z poprzednim właścicielem i wpisać sobie i Tatę jako kupujący? Wtedy płacisz nie wiele więcej OC, a zniżki taty przechodzą na Ciebie.

0
  • #3 05 Lip 2011 15:59
    adamswid
    Poziom 13  

Hmm, też jest taka opcja, ale nie wiem kiedy mógłbym to wykonać zapewne najwcześniej pojutrze a OC już się skończyło. Najbardziej boję się tej kary ponad 2000 zł w końcu.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Lip 2011 16:04
    LoLek85
    Poziom 28  

Zapytaj u ubezpieczyciela, bo może da się wykupić ubezpieczenie tylko na miesiąc, koszt niewielki a problem z głowy. Wtedy możesz przepisać umowę na siebie i tatę i wtedy masz po problemie.

0
  • #5 05 Lip 2011 16:08
    adamswid
    Poziom 13  

ok dzięki wielkie, popytam jutro. A jeśli nie, to jak jest z tymi opłatami w urzędzie? I jakie są szanse że zapłacę tą karę jeśli w ogóle nie wyjadę pojazdem na ulicę?

0
  • Pomocny post
    #6 05 Lip 2011 18:49
    kamil907
    Poziom 28  

Jeśli wypowiedziałeś ubezpieczenie to na pewno nie dostaniesz żadnej kary nawet jeśli ubezpieczysz ten motorower ponownie dopiero za jakiś czas. Nikt tego nie wykryje. Co do rejestracji to najlepiej zgłoś się z aktualną umową do urzędu skarbowego i tam przekaż 50% wartości pojazdu na ojca, nic to nie kosztuje, a zostanie on wpisany jako współwłaściciel podczas rejestracji przez co zaoszczędzisz na ubezpieczniu dzięki jego zniżkom (o ile posiada takowe)

0
  • Pomocny post
    #7 05 Lip 2011 22:07
    tzok
    Moderator Samochody

Tak jak pisze Kamil, skoro nie masz OC, bo go wypowiedziałeś (teoretycznie się nie da) to i tak podlegasz pod "niemanie OC" już teraz, ale jak nim nie wyjedziesz na ulicę i Cię Policja nie złapie to musiałbyś mieć wyjątkowego pecha (ktoś musiałby donieść na Ciebie) żeby zapłacić ta karę.

Nie musisz spisywać umowy K/S z ojcem może to być umowa darowizny i przy takiej wartości nie musisz zgłaszać jej do US (choć lepiej zapytać - najwyżej jakąś opłatę skarbową będziesz musiał uiścić za wystawienie zaświadczenia, że jesteś zwolniony z opłacenia podatku). Tak czy inaczej darowizna w tym stopniu pokrewieństwa jest darmowa (ale ponad 100zł chyba należy zgłaszać). Umowy K/S poniżej kwoty wolnej (coś koło 1000zł) zgłaszać nie trzeba - i nie ma tu znaczenia czy to jest używany pojazd czy np. laptop (powyżej tej kwoty powinieneś zgłosić zakup i, zgodnie z apisami w umowie, Ty lub sprzedający powinien uiścić opłatę/podatek PCC).

0
  • #8 05 Lip 2011 23:45
    adamswid
    Poziom 13  

Ok, trochę się uspokoiłem. To mój pierwszy zakup i przyznam że trochę stresujący, miałem nadzieję na OC na poziomie 100zł na mnie ale ubezpieczyciele sobie liczą koszmarne sumy. Bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiam, mam nadzieję że dalej sobie poradzę.

0
  • #9 09 Lip 2011 17:36
    fan Roberta
    Poziom 14  

adamswid napisał:
    Hmm, też jest taka opcja, ale nie wiem kiedy mógłbym to wykonać zapewne najwcześniej pojutrze a OC już się skończyło. Najbardziej boję się tej kary ponad 2000 zł w końcu.
    Ubezpieczyciel nie może cię ukarać. Jeśli pojazd nie będzie eksploatowany, nie będzie kontrolowany.

0