Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny rozruch gwiazda/trójkąt

05 Lip 2011 18:57 9899 12
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie mam problem z rozruchem gwiazda/trójkąt silnika indukcyjnego 15kW. Po pierwsze chciałbym zaznaczyć, że rozruch w trybie ręcznym za pomocą najprostszego przełącznika (jak ten w Linku) działa prawidłowo.

Opis układu:
    W oparciu o informacje jakie znalazłem na stronie Politechniki Szczecińskiej (Link) skonstruowałem układ silnoprądowy jak na poniższym schemacie.
    Jedyna zmiana w stosunku do schematu na stronie politechniki to zastosowanie wyłącznika silnikowego oznaczony na schemacie czerwonym prostokątem (ustawiony na 31A) zamiast termika F1.
    Automatyczny rozruch gwiazda/trójkąt
    Układ sterowania zbudowałem całkowicie na własną rękę. Wszystkie styczniki (K1...4) zostały podłączone pod wyjścia z mikrokontrolera Atmega8, który został zaprogramowany w następujący sposób:
    1) po załączeniu zasilania mikrokontrolera odczekaj 0.5s, a następnie uruchom styczniki K1 oraz K3
    2) po 10s wyłącz stycznik K3, odczekaj 0.5s, a następnie załącz stycznik K4

(W późniejszych wersjach programu przewidywana jest możliwość zmiany kierunku obrotów, za którą odpowiedzialny jest stycznik K2, ale chwilowo nie jest wykorzystywany).

Opis problemu sensu stricte:
    Podczas próby rozruchu bez obciążenia silnik startuje w gwieździe normalnie, ale w momencie przełączenia w trójkąt (po załączeniu stycznika K4) zaczyna hamować, aż do zatrzymania, nie wybija bezpieczników, a na wszystkich liniach (U1,V1,W1, W2, V2, U2) śrubokręt wykazywał fazę. Próba zamiany przewodów na uzwojeniach 2 powodowały zwarcie (bezpieczniki 40A reagowały niemal natychmiastowo).
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam, masz źle podłączony "trójkąt", gdy załączy K4 ma łączyć
    U2-V1
    V2-W1
    W2-U1
  • Poziom 7  
    Zdaje się, że to faktycznie może być przyczyna. Niestety bezmyślnie połączyłem zgodnie ze schematem z ich strony, licząc na to, że im nie wypada popełniać takich błędów. Jutro spróbuję połączyć jak należy i myślę, że wszystko będzie działać jak należy. Dziękuję za szybką odpowiedź. Dam znać jak poszło.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jeżeli Twoje styczniki mają styki pomocnicze NC to radziłbym zblokować działanie K1 i K2 oraz K3 i K4, tak żeby jednocześnie nie mogły załączyć. Ze sterowaniem przez uP różnie bywa.
  • Poziom 7  
    Mam dodatkowe styki NC i NO, zgodnie z zaleceniem wykorzystam jedno z wejść uP tak, aby sprawdzał stan stycznika K3 przed załączeniem K4.
  • Poziom 26  
    Witam!

:arrow:Beeo Moim zdaniem jeszcze mała poprawka.
    Stycznik K2 jest całkowicie zbędny. Do poprawnej pracy układu wystarczą trzy styczniki:

K1 - styczniki główny (trzyma cały czas podczas pracy układu);
    K3 - stycznik gwiazdy;
    K4 - stycznik trójkąta (włączony, jak napisał o_b).
    Jak najbardziej zastosowałbym blokadę wykluczającą dla styczników gwiazdy i trójkąta (K3, K4) poruszoną przez Kolegę czesia.

Pozdrawiam

Jan
  • Poziom 7  
    W tej chwili jest zbędny, ale silnik w ostatecznej konfiguracji ma mieć możliwość zmiany kierunku wirowania i w sumie do tego jest przewidziany. Da się to jakoś łatwiej zrobić bez niego ?
  • Poziom 26  
    Witam!

Cytat:
    Da się to jakoś łatwiej zrobić bez niego ?

Nie wspomniałeś o tym w poście.
    W takim razie wycofuję moją poprzednią uwagę.
    Nie można tego zrobić prościej.

Pozdrawiam

Jan
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Beeo napisał:
    (W późniejszych wersjach programu przewidywana jest możliwość zmiany kierunku obrotów, za którą odpowiedzialny jest stycznik K2, ale chwilowo nie jest wykorzystywany).

Witam, wspomniał, wspomniał.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam!

Przepraszam, nie doczytałem! :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Beeo napisał:
    Mam dodatkowe styki NC i NO, zgodnie z zaleceniem wykorzystam jedno z wejść uP tak, aby sprawdzał stan stycznika K3 przed załączeniem K4.

Blokadę zrób tak:
    Szeregowo z cewką K1 włącz styk NC stycznika K2 (K1 nie załączy gdy załączony będzie K2)
    i odwrotnie, z cewką K2 szeregowo włącz styk NC od K1.
    analogicznie ze stycznikami K3 i K4.
  • Poziom 7  
    No proszę... faktycznie to rozwiązanie jest optymalne, bardzo dziękuję za te wskazówki, 2 wejścia uP zaoszczędzone, a faktycznie mogą być bardzo przydatne, bo jeszcze myślę o kilku czujnikach.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie wszystkich, po poprawnym połączeniu uzwojeń miałem jeszcze jeden mały problem, mianowicie w momencie przełączania wybijał mi bezpiecznik. Korzystając ze wskazówek czesia wykorzystałem styki NC w celu zabezpieczenia przed jednoczesną pracą. Ostatecznie, aby układ zaczął działać musiałem wyeliminować wprowadzoną przeze mnie programową zwłokę (0,5s) między załączeniem K4 a wyłączeniem K3. Po jej wyeliminowaniu wszystko chodzi jak powinno. Dziękuje wszystkim za pomoc. Temat uważam za zamknięty.