Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rząd USA pozywa byłego astronautę za sprzedaż kamery z Apollo 14

exti 05 Lip 2011 19:32 2885 9
  • Rząd USA pozywa byłego astronautę za sprzedaż kamery z Apollo 14Rząd amerykański pozywa byłego astronautę NASA -Edgara Mitchella, za próbę sprzedaży jednej z dwóch kamer zamontowanych na pokładzie lądownika księżycowego Antares, użytego w misji Apollo 14. Opis aukcji, na której kamera została wystawiona podaje, że przedmiot pochodzi "bezpośrednio z" kolekcji Mitchella. Cena wstępna wynosiła od 60 tys. do 80 tys. dolarów.

Edgar Mitchell był członkiem załogi lądownika księżycowego podczas misji Apollo 14, która odbyła się w 1971 roku i trwała 9 dni. Pomimo bycia szóstym człowiekiem na Ziemi, który postawił stopę na Księżycu, Mitchell jest obecnie na emeryturze i prowadzi stronę internetową, na której sprzedaje swoje zdjęcia z autografami.

W oświadczeniu przedłożonym sądowi rząd mówi, że "całe wyposażenie i mienie wykorzystane podczas przedsięwzięć NASA pozostaje własnością NASA, o ile ta w sposób wyraźny nie wydała go lub przekazała innemu podmiotowi". W pozwie nadmieniono również, że NASA nie posiadało żadnych zapisów świadczących o tym, że kamera została przekazana Mitchellowi oraz że rząd w przeszłości podejmował próby jej odzyskania od byłego astronauty, lecz bezskutecznie. Prawnik Mitchella twierdzi jednak, że NASA jest w pełni świadoma faktu, że posiadał on tę kamerę przez 40 lat od czasu, kiedy niektóre przedmioty z misji zostały podarowane astronautom.

Źródło:
    http://www.tgdaily.com/hardware/56995-nasa-sues-former-apollo-astronaut

• #2 05 Lip 2011 19:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jak ma kwity, że darowizna to wygra. Ale...nie cieszcie się Elektrodowicze, bo na E-Buy bedzie adnotacja : ,,shipping ONLYfor US buyer's" albo ,,No Worldwide Shippment" :D

• #3 06 Lip 2011 00:27
    lorak17
    Poziom 15  

Z prostej przyczyny, pomiędzy USA a PL istnieje czarna dziura działająca tylko i wyłącznie na przesyłki pocztowe. Nawet NASA tego nie przeskoczy.

Wielokrotnie przerabiałem, wystarczy zadeklarować wartość szanse na dotarcie przesyłki do adresata dramatycznie spadają.

• #4 06 Lip 2011 00:37
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Hahahaha, wiele kupowałem na E-(z)buju i z reguły po zakonczeniu ( :!: ) pomyślnym licytacji wywalało mi komunikat ,,Sorry, we NOT delivery this ..unit, part to You Country. Please, according to the e-Buy rules You binding has by canceled ". Mam na to pewne angielskie słowa, lecz ich nie zacytuję, bo są.........banogeneracyjne :cry:

• #5 06 Lip 2011 03:13
    Draks_Maxim
    Poziom 19  

Dlatego nikt z USA nie chce wysyłać poza Amerykę Północną ze względu na prawo eBay'a, które to pozwala kupującemu założyć sprawę i odzyskać kasę za przedmiot pomimo dostarczenia go adresatowi. W USA funkcjonuję system numerów wysyłek i bardzo łatwo jest sprawdzić ile paczka ważyła i kiedy została odebrana, to w przypadku krajów azjatyckich, europejskich i ameryki łacińskiej już nie. Sam raz nadziałem się śląc na Węgry laptopa, i nigdy w życiu nie sprzedam nic poza USA poprzez eBay.

• #6 06 Lip 2011 10:00
    Thunderacer
    Poziom 16  

Draks_Maxim napisał:
    Dlatego nikt z USA nie chce wysyłać poza Amerykę Północną ze względu na prawo eBay'a, które to pozwala kupującemu założyć sprawę i odzyskać kasę za przedmiot pomimo dostarczenia go adresatowi. W USA funkcjonuję system numerów wysyłek i bardzo łatwo jest sprawdzić ile paczka ważyła i kiedy została odebrana, to w przypadku krajów azjatyckich, europejskich i ameryki łacińskiej już nie. Sam raz nadziałem się śląc na Węgry laptopa, i nigdy w życiu nie sprzedam nic poza USA poprzez eBay.

W każdej firmie kurierskiej, a one zwykle mają zasięg światowy, jest możliwość śledzenia paczki mając numer spedycyjny, także nie oświeciłeś nas swą "ameryką". Jak wysyłałeś "pocztą", gdzie paczkę przechwytywały conajmniej dwie firmy, to możliwe były opóźnienia, ale muszę Cię poinformować, że w Europie nie ma takiego zacofania, aby notorycznie gineły paczki. Siedzisz w tym swoim "idealnym USA" i Ci się trochę za dużo wydaje.

• #7 06 Lip 2011 10:28
    marcelix007
    Poziom 14  

Od pewnego czasu zamawiam produkty z Chin przez ebay i wszystko ślicznie dochodzi. Najszybciej doszła mi paczka w 6 dni. Zawsze dostaję numer przesyłki, więc wiem gdzie jest nawet jak idzie pocztą polską.

pozdrawiam.

• #8 06 Lip 2011 12:40
    dex
    Poziom 27  

Koles widac byl uparty a rzad nie chce pozwolic by kamere kupil ktos z Chin czy Iranu..Kamera moze ma swoje lata ale sa tam pewnie rozwiazania ktore teraz moga byc pomocne przy konstruowaniu..

• #9 06 Lip 2011 13:48
    szulat
    Poziom 23  

dex napisał:
    Koles widac byl uparty a rzad nie chce pozwolic by kamere kupil ktos z Chin czy Iranu..Kamera moze ma swoje lata ale sa tam pewnie rozwiazania ktore teraz moga byc pomocne przy konstruowaniu..

no zwłaszcza w Chinach nie znają technologii budowy kamer sprzed 40 lat :D

dobrze że ktoś nie sprzedaje komputera pokładowego Apollo, Chińczycy poznaliby sekret budowy kalkulatorków, a wtedy miej nas Boże w swojej opiece, mogliby nawet próbować rozwijać własny przemysł :O :D

• #10 09 Mar 2012 17:30
    drak
    Poziom 19  

Może to trochę niedorzeczne ale co do technologi to na pewno jest co kopiować z takiego urządzenia. Np. uszczelnienia czy inne rozwiązania mechaniczne.

Jednym z powodów dlaczego jeszcze nie było człowieka na marsie jest to, że inżynierowie odpowiedzialni za Apollo są obecnie emerytami albo zmarli. A z powodu przerwy w finansowaniu nie zostali wykształceni ich następcy. Jeśli chodzi o kosmos obecnie mamy regres technologiczny.