Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Własnoręczna budowa anteny GSM

pawlo1809 05 Jul 2011 19:48 51296 42
 • #1
  pawlo1809
  Level 11  
  Prośba o pomoc w budowie anteny typu yagi do modemu.Proszę znawców anten gsm o przeliczenie parametrów tej antenki.Potrzebuje na częstotliwość hsdpa (3g).Do nadajnika mam ok 7km ,zrobiłem już jedną antenkę dzięki radom z tego forum.Zyskałem 5%sygnału niestety połączenie jest niestabilne i wolne.Z góry dzięki za pomoc i zainteresowanie tematem.Własnoręczna budowa anteny GSM
 • #2
  kreslarz
  Level 35  
  Telefonia 3G działa poniżej częstotliwości WiFi i ta antena nie spełni pokładanych w niej nadziei. Można pokusić się o proporcjonalne zwiększenie wymiarów elementów, ale nie ma żadnej gwarancji, że parametry anteny związane z zyskiem i kierunkowością zostaną zachowane. UMTS (3G) to około 1950 MHz w jedną stronę i około 2100MHz w drugą, czyli częstotliwość środkowa winna się mieścić w okolicach 2000 - 2050 MHz. Natomiast WiFi to 2400 - 2483 MHz. Jak z tego wynika długość fali 3G jest około 20% większa i mniej więcej o tyle wypadałoby powiększyć rozmiary elementów i odległości między nimi. Czy jednak efekty będą na miarę oczekiwań? Prototyp takiej anteny trzeba by poddać badaniom laboratoryjnym i wtedy można by orzec ile jest warta. Proponuję wykorzystać starą antenę satelitarną w której ognisku zamiast konwertera wmontować część pokazanej na Twoim rysunku anteny składającej się z dipola - o długości 70 mm, reflektora (płytka metalowa) o boku 150 mm i jednego direktora (element przed dipolem) o długości 65,5 mm. Odległości między elementami również zwiększone - reflektor - dipol 22 mm i dipol - direktor 9,5 mm.
  Direktor skierowany w kierunku czaszy anteny. Oczywiście aby antena offsetowa pracowała poziomo, to musi być skierowana o około 28 stopni w dół, czyli "patrzeć w ziemię". Tego typu anteny są popularne wśród użytkowników radiowych sieci WiFi i sądzę, że będzie również działać na 3G. Jeżeli masz czaszę satelitarną, to warto spróbować. Pracy niewiele, a efekt może być ciekawy.
  Pozdrawiam
 • #3
  pawlo1809
  Level 11  
  Po pierwsze dzięki za szybką odpowiedz.Niestety nie dysponuje czaszą od satelity,ale propozycja bardzo ciekawa.Zbudowałem taka antenkę i to dzięki niej mam 5_7%,wcześniej nie miałem wcale zasięgu.Może jakieś jeszcze propozycje.  Własnoręczna budowa anteny GSM
 • #4
  kreslarz
  Level 35  
  Antenka jest OK, tą konstrukcję również możesz umieścić w ognisku anteny satelitarnej. Jeżeli nie masz takowej, to popytaj po znajomych. Jest to w tej chwili bardzo popularny sprzęt, a ewentualnie nowa w sklepie kosztuje około 60 zł (bez konwertera, który do tych celów jest zbędny).
 • #7
  pawlo1809
  Level 11  
  Witam zdobyłem czasze od satelity, 60cm na 70cm.Nie jest z litej blachy ,ale dziurkowana mam nadzieje ,że się nada.Antenki przeliczone na 3g. Kurą z tych trzech polecasz.
 • #8
  kreslarz
  Level 35  
  Kompletny opis ze zdjęciami jest w linku nr 3. Wypróbuj, bo to ma szanse powodzenia, a koszty są groszowe.
  Napisz jakie są efekty. Dla tej częstotliwości dziurki w antenie nie mają najmniejszego znaczenia. Konstrukcyjnie - mniejsze jest parcie wiatru na czaszę
 • #10
  pawlo1809
  Level 11  
  Witam antenka zbudowana i zamontowana. Z5% sygnału mam teraz 25% do 35% czyli sukces.Dowiedziałem się też ,że nadajnik jest 15km a nie 7km ten bliżej jest tylko na GSM.Kolego dzięki za pomoc , oczywiście punkty dla ciebie. Użyłem antenki z 2 kwadratami jak będWłasnoręczna budowa anteny GSMę miał chwile to może jeszcze pokombinuje z innymi.
 • #11
  gryphon
  Level 14  
  Witam

  Mam następujące pytanie - jakiej długości powinna być antena do GSM 900? Mam na myśli zwykła, prosta antenę dookólną. Chciałbym zastosować coś takiego do Nokii 6310i. Przy okazji zapraszam do swojego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2069243.html

  Pozdrawiam
 • #12
  Sokrat58
  Level 19  
  Jeszcze do pawlo...
  Możesz poczytać o antenach falowodowych.Też łatwe do wykonania i taką umieścić w ognisku czaszy sat. Podobno efekty są świetne.
 • #14
  gryphon
  Level 14  
  No tak ale... 8,33 cm to antena 1/4 fali, tak? Patrząc na ta gotową widzę, że ona ma 16 cm (i jest także na 1800 MHz). A więc dla 900 MHz jest ona anteną półfalową a dla 1800MHz falową? Z czego wynika to, że 8,33 cm "wystarczy" - skoro, jak rozumiem cała fala 900MHz ma w powietrzu ok. 33,3 cm? Czyli idąc tym tropem nie mogę zrobić anteny 900 MHz o długości 8,33 cm bez cewki, która ją elektrycznie wydłuży do długości całej fali. Liczę na rozwinięcie:-)

  Pozdrawiam
 • #15
  kreslarz
  Level 35  
  Anteny, oprócz długości rezonansowych mają jeszcze parametr zwany impedancją falową, czyli opornością na danej częstotliwości. Większość urządzeń nadawczych (w tym telefony komórkowe, modemy i temu podobne) mają impedancję wyjściową 50Ω. Cały problem w tym, aby antena również miała identyczną (lub zbliżoną) impedancję. Wtedy cała energia z nadajnika jest bez strat przekazana do anteny, a w urządzeniach odbiorczych cała energia wyindukowana falą elektromagnetyczną w antenie trafia do obwodów wejściowych odbiornika.
  Okazuje się, że impedancję falową zbliżoną do 50Ω ma antena o długości 1/4λ z odpowiednią przeciwwagą. Przy urządzeniach ręcznych przeciwwagę stanowi obudowa urządzenia i pośrednio ręka operatora trzymającego sprzęt.
  Anteny prętowe o innych długościach niż 1/4λ wymagają odpowiednich układów dopasowujących w postaci np. cewek.
 • #16
  gryphon
  Level 14  
  Dziękuję za wyjaśnienia. Czyli zdecydowanie najlepiej "trzymać się" anten 1/4 fali - w przypadku GSM 900, 8,33 cm. Teraz jeszcze konkretne pytanie (co prawda zadałem je już w innym wątku ale powtórzę tutaj).

  Czymogę zrobić antenę zewnętrzną do Nokii 6310i (na 900MHz) z takiego konektora? Przecież to właśnie przewód koncentryczny 50Ω. Konektor wygląda tak:

  Własnoręczna budowa anteny GSM

  Biorę konektor, ucinam od strony wtyku do Nokii 8,33 cm (dokładnie czy mniej więcej?) i... no właśnie. Jak będzie najlepiej? Czy zostawić samą żyłę czy zrobić też coś z masą? Później to jakoś umocować, żeby było w pionie (jak to antena) i wszystko. Tak więc mam ogólną koncepcję i teraz chodzi o szczegóły. Czy to dobry pomysł i ma szansę zadziałać?
 • #17
  pawlo1809
  Level 11  
  Witam kolegów żeby zrobić taką antenkę musiał bym mieć jakiś schemat , lub instrukcje jak to wykonać.Co do antenki którą zrobiłem, to śmiga ładnie zrobiłem ładną obudowę z pudełka po płytach cd.Co do mocy sygnału to tak jak pisałem.pozdro.
 • #18
  pawlo1809
  Level 11  
  Koledzy jak ktoś wie to niech podrzuci jakie mają być optymalne wymiary tej puszki ,pręcika, odstępów,itd.Postaram się dostosować,zbudować i przetestować taką antenkę.Oczywiście na pasmo UMTS 3G dzięki.
 • #19
  Marcelin00
  Level 11  
  Niewiem czy dobrze zrozumiałem ale biquad którego pablo sklecił jest na częstotliwość wlan czyli 2,GHz dlatego miałeś słaby zysk, po założeniu na czasze trochę się wzmocnił sygnał bo jak piszesz, masz teraz zasięg do 35% ale nadal to lata na 2,4GHz. W telefonii komórkowej bądź modemach gsm wszystko lata na częstotliwości 900MHz bądź 1800MHz. Towarzysz Kreslarz podał Ci linki do schematów anten ale również na 2,4GHz no chyba że wszystko sobie poprzeliczałeś na częstotliwości GSM? Podaj wymiary biquada którego pokazałeś nam na fotce.


  A tak apropo: Może ktoś z Was pochwalić się własną, dobrze działającą konstrukcją anteny na 900MHz?

  Pozdro
 • #20
  gryphon
  Level 14  
  Quote:
  W telefonii komórkowej bądź modemach gsm wszystko lata na częstotliwości 900MHz bądź 1800MHz


  No nie za bardzo... Node b UMTS (w tym HSDPA) pracują u nas głównie na 2100MHz.
 • #21
  kreslarz
  Level 35  
  Marcelin00 wrote:
  Towarzysz Kreslarz

  Obowiązuje nomenklatura z okresu Towarzysza Gierka? Tą epokę przeżyłem i nawet wtedy nikt do mnie się w ten sposób nie zwracał. Kolega brzmi nieco sympatyczniej i wobec mnie proszę o takie a nie inne skojarzenia.
  Poza tym zabieranie głosu w dyskusji, która wygasła prawie 1/2 roku temu wygląda na próbę nabicia postów.
  Anten na 900 MHz (a czy na 100% wiadomo, że własnie o taką częstotliwość Ci chodzi?) jest sporo i jako gotowce i jako homemade. Wystarczy zapytać wujka Google. Są również inne specjalistyczne platformy dyskusyjne. Warto poszukać.
 • #22
  Marcelin00
  Level 11  
  Gryphon:
  WiFi śmiga na 2,4GHz a Ty powiadasz że "Node b UMTS (w tym HSDPA) pracują u nas głównie na 2100MHz" także jest różnica 300MHz:>. Może stąd te straty.

  Kreslarz:
  Wybacz nie chciałem urazić tym określeniem. Po prostu czasem tak do ludzi w realu i na różnych forach mówię:>.
  "Poza tym zabieranie głosu w dyskusji, która wygasła prawie 1/2 roku temu wygląda na próbę nabicia postów."-mógłbym założyć nowy topic na temat anteny GSM ale skoro już jest to wolę go odświeżyć. Nie nabijam sobie postów. Po prostu poszukuję schematu anteny GSM Yagi na 900MHz. Konkretnie chodzi o tą częstotliwość bo w moich okolicach są nadajniki GSM900MHz i GSM900 UMTS, a google naprawdę bardzo mało mi podpowiada w temacie schematów anten GSM 900MHz. Więc jeśli ktoś by miał to bardzo bym prosił o udostępnienie:>
 • #24
  Marcelin00
  Level 11  
  Na ten drugi link natrafilem w necie. dziekuje za linki na pewno sie przydadza. bawilem sie troche kalkulatorem do liczenia yagi na 900MHz i mi wszystko ladnie wyliczyl ale mi czegos brakowalo... Yagi z allegro mialy owalnego dipola gdzie dolutowuje sie goraca zyle i oplot a Ty mi zobrazowales jak to ma wygladac. Natomiast ja poszukuje schematu anteny typu ATK 20 (20elementowa). Masz moze schemat takiej antenki? Powiedz mi jeszcze czy anteny z linkow dobrze beda pracowaly z nadajnikiem oddalonym o 10km?
 • #25
  kreslarz
  Level 35  
  Dla 10 km w specyfikacji UMTS marne szanse na stabilny connect. Te BTS mają zasięgi techniczne na poziomie 6-8 km. Niestety UMTS nie ma dużego zasięgu.
  GSM ma szanse powodzenia, ale przy braku przeszkód terenowych po drodze.
  Nie dysponuję specyfikacją anteny ATK20.
 • #26
  Marcelin00
  Level 11  
  Do odległości troche dołożyłem. Wg map google wyliczyłem że do nadajnika Play mam 6km a do nadajnika Plus'a 5,5km. Ale po drodze są lasy, dlatego pare km dołożyłem. A masz może jakiś schemat mega dobrej antenki kierunkowej:>?
 • #27
  kreslarz
  Level 35  
  Marcelin00 wrote:
  Ale po drodze są lasy, dlatego pare km dołożyłem.

  W tek kwestii "dokładanie" kilometrów niewiele da. Brak "widoczności" anten jest poważną przeszkodą i nawet najlepsza antena może tu nie zadziałać prawidłowo.
  Tutaj opis jeszcze jednej anteny.
 • #28
  pawlo1809
  Level 11  
  Witam parametry tej antenki proszę bardzo.Myślę że słaby zysk był spowodowany bardziej odległością i kiepską jakością sygnału Plusa. Na tej antenie w Pley mam 51%mocy przy podobnej odległości od BTS.Polecam jednak coś takiego, testowałem warte tej kasy.http://yagi.pl/antena-promiennik-paraboli-gsmumtshsdpahspalte-p-1678.html?osCsid=e4931b5e494fba3cb7e7808a3f41b284.POZDRO WSZYSTKIM.
  Attachments:
 • #29
  kris_kjk
  Level 11  
  Temat z przed kilku miesięcy, ale może komuś przydać się link z lokalizacjami BTS-ów, bardzo dobry do mierzenia odległości do BTS-a. Klikamy na interesujący nas BTS, prawym myszy i przeciągamy do miejsca w którym przebywamy, odległość jest wyświetlana na bieżąco.
  Link - http://mapa.btsearch.pl/