Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zwarcie w instalacji elektrycznej - Vectra B

pi3lgrzym 06 Jul 2011 08:12 4584 10
Wago
    pi3lgrzym
    Level 2  
    Witam

Miałem zwarcie w instalacji elektrycznej, przewód zasilający ECU (zacisk 15 ze stacyjki) do masy. Gdzieś z lewej strony kokpitu (obok bezpieczników) uniusł się dym.
    Teraz mam ciągłe zasilanie na przewodzie po stacyjce (jak odpale samochód i wyciągne kluczyk to silnik dalej pracuje i świecą się kontrolki).

Stacyjkę sprawdziłem.

Zauważyłem że jak wyciągne bezieczniki główne koło akumlatora (FV 2 i FV 3) to auto pracuje prawidłowo, prąd na obiornikach z FV2 i FV 3 również pracują.

Czyli mam zwarte prawdopodobnie Przewody zacisku 30 (prad bezpośrednio z akumlatora) z przewodem z zacisku 15 (prąd po stacyjce).

Moje pytanie: czy może to być zwarcie w jakimś przekaźniku? to znaczy czy przekażnik mógł pod wpływem przeciążenia zewrzeć wejście z bateri z przewodem sterującym po stacyjce?

Dodam że przy włożonych bezpiecznikach FV2 i FV3 mam cały czas zasilnie na bezpiecznikach:

F 22 - przyrządy, lampki, wyświetlacz, klimatyzacja, radio, telefon
    F 29 - zegar, przyrządy, wyświetlacz, światła wewnętrzne, szyba(y), obrotomierz, telefon, dach
  • Wago
    User removed account
    User removed account  
  • Wago
    wojtek2812
    Level 22  
    A jakież to specjalistyczne mierniki powinien mieć taki elektryk samochodowy żeby naprawić taką usterkę?
    miler80
    Level 34  
    Może kolega multimek się pochwali swoimi specjalistycznymi miernikami? Przy radiu sprawdź instalację.
    przem27
    Level 30  
    Gasi pewnie "na biegu"
    Zamiast doradzić czepiacie się chłopaka...
    Kontrolka i schemat w rękę i po nitce do kłębka... bez praktyki trochę czasu zajmie.
    pozdr
    User removed account
    User removed account  
    pi3lgrzym
    Level 2  
    Koledzy miernik posiadam i od poczatku go używam :) a przyczyne znalazłem, stopiło 1 kabel zasialania po stacyjce i pewnie przylutowalo do przewodu z akumlatora. Wie ktoś jak zdemontować pulpit żeby dobrać się do wiązki zaraz za skrzynką bezpiezników ?
    wojtek2812
    Level 22  
    Multimek wrote:
    On ma wszystkie mierniki,

Już jaśniej? Nie sądzę by zachodziła potrzeba użycia np oscyloskopu. Na dobrą sprawę tani marketowy multimetr da radę, albo nawet żarówka 21W. Z mojej strony koniec offtopu
    User removed account
    User removed account  
    pi3lgrzym
    Level 2  
    posty wnosza czy nie dobrałem się do instalacji elektrycznej, 5 przewodów zgrzało się razem podpiętych pod 3 różne bezpieczniki, cięzko było zlokalizować. Dzięki za odpowiedzi.

Temat zamknięty :)
    DariuszKlimek
    Level 3  
    Witam kolego czy mógłbyś opisać dokładnie miejsce swojego uszkodzenia pozdrawiam.