Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zamiast wężyka Olympus rm-uc1

mulczas 06 Lip 2011 12:41 959 2
  • #1 06 Lip 2011 12:41
    mulczas
    Poziom 9  

Cześć!
    Mam aparat Olympus SP-510 i szukam sposobu na sterowanie nim z poziomu komputera. Pogrzebałem trochę w sieci i wygląda na to, że z poziomu jakiejkolwiek "gotowej" rozbudowanej aplikacji tego typu jest to niemożliwe - aparat nie obsługuje.

Jednak - jest wężyk spustowy, który pozwala na wyzwolenie migawki:
    Link
    Podłącza się go do miniUSB - tak jak aparat do komputera (nie mam go, więc nawet nie wiem czy działa, ale mam nadzieję, że tak).
    Pomyślałem, że taki wężyk można byłoby zastąpić kabelkiem i komputerem na drugim końcu. Zależy mi jedynie na tym, aby wyzwolić migawkę co określony odstęp czasu - ustawianie ekspozycji, podglądy na żywo, tryby zapisu itp. (czyli wszystko to, co dają programy do sterowania aparatami) mnie nie interesują.

Myślę, że z prostym programikiem w C++/Javie/C#, w którym ustawia się interwał czasu i liczbę zdjęć do zrobienia (czyli de facto jedna, duża pętla o n przebiegach) bym sobie poradził. Gorzej z tym, jak "zagadać" do aparatu. Wiem, że z urządzeniem USB można pracować np. klasą SerialPort. Problem jest taki - co wysłać do aparatu, żeby zrobił zdjęcie na komendę?
    Może ktoś z Was wie, jak działa taki wężyk (może przerabiał, dodawał timer?) i wie, jak się pod niego "podszyć" komputerem?

Myślałem też o przeróbce samego wężyka - dodaniu jakiegoś układu czasowego czy czegoś podobnego, ale programowanie to dla mnie bliższa bajka niż elektronika i nawet nie wiem, czy to byłoby wykonalne.
    Z góry dzięki za odpowiedzi!

0 2
  • #2 06 Lip 2011 14:36
    Xitami
    Poziom 29  

wążyk trzeba kupić i zaglądnąć o środka

0
  • #3 07 Lip 2011 11:21
    mulczas
    Poziom 9  

Pewnie bez tego się nie obędzie.

Zastanawiam się jeszcze, czy jeśli podłączę aparat do komputera i będę próbował do niego coś wysyłać, mieszać itp. to mam szansę coś zepsuć (w aparacie), czy co najwyżej zawiesić i po restarcie wszystko będzie OK?

0