Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabytkowy domofon - nieznany

SIEKIERA_666 06 Lip 2011 12:51 4726 16
  • #1 06 Lip 2011 12:51
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Witam
    Istnieje sobie już prawie 20 lat DOMOFON - jak na zdjęciu :

Zależy mi na schemacie i określeniu co to takiego ...

Pozdrawiam SIEKIER'A

0 16
  • #2 06 Lip 2011 14:29
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie spotkałem się z nim "na żywo" ale podejrzewam, że jest to Radbit. Gdybyś jednak podejrzał co jest w unifonie, to mógłbym potwierdzić lub zaprzeczyć, że jest to w/w Radbit.

0
  • #3 06 Lip 2011 17:25
    karl102
    Poziom 27  

To nie Radbit. Nie znam producenta. Schematu nie posiadam, ale płytka konstrukcyjnie dość prosta i przy odrobinie dobrych chęci można sobie rozrysować (mnie się nie chciało). Nietypowe otwieranie rygla przez podanie napięcia mikrofonu na przewód wywołania. Elektronika nie do zastąpienia przez aktualnie produkowane urządzenia.
    Nie wiem jak w Twoim przypadku, ale w urządzeniach które spotykałem słuchawki miały już mikrofony elektretowe, co jak na owe czasy było rozwiązaniem bardzo nowoczesnym.

0
  • #5 07 Lip 2011 11:58
    clouddancer
    Poziom 11  

Niestety nie mam schematu w plikach. Wymiana elektroniki (czy całej kasety) jest możliwa na bazie elektronik Mikrel, niektóre firmy np. Bomap są w stanie zrobić odpowiednie przeróbki.

0
  • #6 07 Lip 2011 13:57
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Dzięki za info. Instalacja jest 4-ro przewodowa ,3 wspólne +1 od każdej słuchawki.
    Problem narodził się gdy zaczęły padać mikroprzełączniki w słuchawkach podobne do tych (z inną konfiguracją styków) :
    Po jakimś czasie DOMOROŚLI elektrycy zaczęli kupować w Kastoramach i innych Lirojach słuchawki różnego typu i podłaczać na własną rękę. Efekt to buczenie w centralce, piski a ostatnio .... spalony rezystor :

Nie upieram by naprawiać ten jak by nie było ZACNY domofon , który wytrzymał prawie lub ponad 20 lat. Jednak blok zamieszkują głównie emeryci ... i dodatkowe koszta dla nich to nie lada wyzwanie.
    Szukam więc sprawdzonego modelu domofonu na 10-ciu lokatorów , który da się zaadoptować do istniejącego okablowania. Dodam że od pionów do mieszkań dochodzą 6 przewodowe kable i nie byłoby chyba problemu z rozbudową pionów o dodatkowe 2 przewody.
    Pytanie co zamontować w granicach 800-1000 zł (centralka + 10 słuchawek) żeby miało ręce i nogi.
    Zdaję sobie sprawę że tak pancernej konstrukcji już nie znajdę ale szukam czegoś co nie rozleci się po miesiącu użytkowania.

Pozdrawiam SIEKIER'A
    :twisted:

0
  • #7 07 Lip 2011 14:58
    b3ck
    Poziom 18  

Ja bym polecił w takim wypadku domofon cyfrowy Laskomexa CP-2502 (takie jak tutaj).
    Całość powinna wynosić w granicach 1000zł. Bardzo fajnie się montuje właśnie przy wykorzystaniu starych instalacji, ponieważ potrzeba tylko dwóch żył do unifonów.

0
  • #8 07 Lip 2011 15:31
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Rozumiem że potrzebuję :
    - Cyfrowy system domofonowy
    - Kasetę elektroniki
    - 10 x UNIFON
    - Zasilacz do systemu
    Czy coś jeszcze... ??
    Pytanie jak wygląda połączenie między panelem a elektroniką ( system - kaseta) i jaka max odległość?? Nie wiem czy zmieszczę gdzieś blisko tą kasetę elektroniki.
    Zasadnicze pytanie - jak się konfiguruje taki system - czy potrzebny jest "MODUŁ KOMUNIKACYJNY" ?

A jaki "analog" może kolega polecić ??

Pozdrawiam SIEKIER'A

0
  • #10 07 Lip 2011 20:53
    clouddancer
    Poziom 11  

Również mogę polecić Laskomexa, Miwi Dual albo ACO. Jeśli w bloku tak jak mówisz mieszkają głównie emeryci, to mogą mieć problem z przestawieniem się na domofon cyfrowy i "wybieranie" numeru. W takim przypadku do rozważenia jest też moduł przycisków bezpośredniego wybierania do kaset ACO (typ 10NP, zobacz http://www.aco.com.pl/products,additional-modules.html ). Trochę zwiększy koszt, ale to ciekawe rozwiązanie.

0
  • #11 08 Lip 2011 15:02
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Wybór padła na Laskomexa CP-2502 w wersji ze spisem lokatorów i czytnikiem RFID.
    Mam kilka pytań odnośnie programowania. Czy potrzebny jest mi specjalny kabel ??
    Wiem że słuchawki są programowane Jumperami, - jak doprogramowuje się słuchawki pod określony numer (abonenta) oraz jak i ile mogę zaprogramować kluczy RFID. Ponadto interesuje mnie schemat nawet blokowy (odręczny) połączeń: panel - elektronika - słuchawki z podaniem ilości żył kabla i ew. max długości jeśli występują jakieś duże ograniczenia.

Pozdrawiam SIEKIER'A

0
  • #12 30 Lip 2011 22:01
    kris185
    Poziom 13  

SIEKIERA_666 napisał:
    Wybór padła na Laskomexa CP-2502 w wersji ze spisem lokatorów i czytnikiem RFID.
    Mam kilka pytań odnośnie programowania. Czy potrzebny jest mi specjalny kabel ??
    Wiem że słuchawki są programowane Jumperami, - jak doprogramowuje się słuchawki pod określony numer (abonenta) oraz jak i ile mogę zaprogramować kluczy RFID. Ponadto interesuje mnie schemat nawet blokowy (odręczny) połączeń: panel - elektronika - słuchawki z podaniem ilości żył kabla i ew. max długości jeśli występują jakieś duże ograniczenia.

Pozdrawiam SIEKIER'A

Linia słuchawek to dwie żyły "+ -" linie podłączasz do elektroniki, panel -elektronika to w sumie 10 żył w tym 6 żył to od k1-k6, rygiel 2 żyły i czytnik RFID.
    Jak masz cały komplet to w instrukcji jest idealnie opisane.

0
  • #13 31 Lip 2011 13:08
    SIEKIERA_666
    Poziom 20  

Schemat już znalazłem taki:
    Natomiast dalej mam pytanie co do programowania.

Pozdrawiam SIEKIER'A

0
  • Pomocny post
    #15 31 Lip 2011 22:18
    tomeye
    Poziom 19  

Nie wiem czy analogowy nie byłby tańszy ...? wyśle na pw symbole i szacunkowe ceny osprzętu w zależności od rejonu polski mogą odbiegać od podanych .

0
  • #16 01 Sie 2011 09:58
    tomeye
    Poziom 19  

Tylko w sprawie RADBIT Elektronik kolega wspomniał:

karl102 napisał:
    To nie Radbit. Nie znam producenta. Schematu nie posiadam, ale płytka konstrukcyjnie dość prosta i przy odrobinie dobrych chęci można sobie rozrysować (mnie się nie chciało). Nietypowe otwieranie rygla przez podanie napięcia mikrofonu na przewód wywołania. Elektronika nie do zastąpienia przez aktualnie produkowane urządzenia.
    Nie wiem jak w Twoim przypadku, ale w urządzeniach które spotykałem słuchawki miały już mikrofony elektretowe, co jak na owe czasy było rozwiązaniem bardzo nowoczesnym.

Odnośnie Radbitu podaję stronę dla zainteresowanych
    Radbit
    Części do starych ostatnio mieli (produkcja od 1987 roku), produkują nadal, kontakt jest tam również.

0
  • Pomocny post
    #17 11 Sie 2011 20:54
    MarKer717
    Poziom 13  

:D Witam i przekazuję info:

... Natomiast dalej mam pytanie co do programowania.

Więcej informacji na stronie producenta

Link 1: http://www.laskomex.com.pl/wsparcie.php

a do CD-2502 z RFID

Link 2: http://www.laskomex.com.pl/dokumentacja/cyfrowe/cd2502v68.pdf

Jeśli nie chcesz tego programować z tzw."palca" możesz zakupić takie sprytne urządzenie o nazwie ISD-02 i wszystkie ustawienia domofonu i dodanie kluczy, możesz zaprogramować w komputerze. Później wgrywasz tylko dane do elektroniki EC na obiekcie i problem z głowy. polecam już sprawdziłem jest OK.

Link 3: http://www.laskomex.com.pl/dokumentacja/cyfrowe/isd_02_pl_v11.pdf

Do instrukcji tego ISD-02 ułatwiającego programowanie i ustawienia.

:idea: pozdrawiam :D

0