Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie bojlera (wymiennika) wskazówki

06 Lip 2011 16:05 30792 16
 • Poziom 11  
  Witam zakupiłem wymiennik (bojler) poziomy dwupłaszczowy galmet 140L

  Podłączenie bojlera (wymiennika) wskazówki


  muszę podłączyć go do C.O instalacja bez pompki i mam kilka pytań:

  1) Wystarczy 1 zawór zwrotny na dojściu ciepłej wody?
  2) Wymiennik może być zainstalowany obok kotła tak mniej więcej w połowie wysokości kotła lub równo z nim? czy tylko i wyłącznie powyżej kotła?

  2a) Lepiej zainstalować bojler (wymiennik) w innym pomieszczeniu niż kocioł np tam gdzie jest bojler gazowy na lato i podciągnąć do niego C.O czy lepiej tam gdzie jest kocioł ?

  3) Na przyłączu zimnej wody z rurociągów zakładamy zawór zabezpieczający ciśnieniowy? (zabezpieczenie przed wysokim ciśnieniem)

  Podłączenie bojlera (wymiennika) wskazówki

  4) Jaką średnicę rur zastosować 3/4 tak jak gwint przy bojlerze wymienniku?
  5) oczywiście zawory kulowe na przyłączach do odcięcia

  Oczym jeszcze nie pomyślałem
 • Poziom 42  
  Witam.
  Ad.2 raczej wyżej ,ale (jeśli bez pompki),to powrót na kocioł ze spadkiem z wymiennika.
  Ad.3Po co komplikować jeśli masz miejsce to blisko kotła.
  Ad.3 Zabezpieczenie przed wzrostem ciśnienia w zbiorniku powodowanym grzaniem,a jednocześnie zawór zwrotny aby ciepła woda nie cofała się do zasilania Ad4.Przekrój rur pewnie taki jak wejścia do wymiennika (najkorzystniej).
  Ad5.Oczywiście wszędzie śrubunki.
 • Poziom 11  
  Ad3)
  miejsce koło kotła by było ale dopiero po wywaleniu pieca gazowego 25letniego w zasadzie bezużytecznego i wtedy mogę się podłączyć pod instalację co po nim zostanie a ciepłą wodę z wymiennika będę musiał podciągnąć nową rurą pod bojler gazowy który jest w drugim pomieszczeniu i tam się wpiąć pod krany.
  Nie przeraźcie się stanem i bałaganem dostałem niedawno ten dom i pomału dopiero się zabieram żeby to miało jaki taki wygląd.
  Jak wspomniałem bojler gazowy jest w drugim pomieszczeniu i radzicie wywalić piec gazowy i tam dać wymiennik czy lepiej zostawić go w razie czego np awarii kotła węglowego? a wymiennik wstawić obok bojlera gazowego?
  Te najgrubsze rury zaraz za kotłem mają 60mm średnicy te cieńsze 45mm cholernie grube przymierzał się będę do ich wymiany ale to temat na następny rok

  Podłączenie bojlera (wymiennika) wskazówki
 • Poziom 42  
  Oba kotły są pewnie jednakowo stare,ale zawsze to jakaś rezerwa(tak mi się wydaje).Jak masz miejsce w drugim pomieszczeniu ....to może jednak tam.?
 • Poziom 11  
  no właśnie mam małą myślenice w głowie co będzie lepiej
 • Poziom 42  
  Jeśli nie ma większego problemu z zasilaniem z co, to zamontuj wymiennik w drugim pomieszczeniu.
 • Poziom 11  
  Tzn. w drugim pomieszczeniu nie ma zasilania CO musiałbym je dopiero podprowadzić :-)
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Decyzja należy do Ciebie . Zrób tak jak uważasz,że będzie łatwiej,prościej.
 • Poziom 11  
  ok wszystko śmiga bojler na miejscu starej gazówki. Temperatura po zakręceniu obiegu na CO w ciągu 15 min od zapalenia na piecu 50 stopni woda a gorąca jest przez 24 godz w bojlerze rewelacja. Jedyny problem to możliwość zagotowania wody w zbyt krótkim czasie i praktycznie bez mojej wiedzy bo jak jest obieg CO otwarty to w kaloryferach słychać gotującą się wodę natomiast obecnie mam zamknięty obieg CO i wczoraj gotowała mi się woda a nic o tym nie wiedziałem. Dlatego wymyśliłem zabezpieczenie posiadam czujnik (sterownik)Podłączenie bojlera (wymiennika) wskazówki  do włączania pompy z regulatorem temp do niego zamiast pompy załączę jakąś syrenę albo dzwonek jeszcze nie wiem ustawię temp na 90 Stopni i po przekroczeniu zadanej temp czujnik przekaże napięcie zamiast do pompy do syreny

  Chyba że ma ktoś inny pomysł?
 • Poziom 42  
  Ja założyłem termometr z pomiarem na bojlerze ,a odczyt w kuchni.W każdej chwili wiem czy jest woda ciepła w zapasie. Jeśli widzę że spada temp. wody w bojlerze w odpowiednim czasie mogę zareagować i dołożyć do pieca.
 • Poziom 11  
  Dobry pomysł tylko termometr trzeba obserwować ja muszę być alarmowany o tym a często mnie nie ma a jest brat który mieszka na parterze wiec syrena musi dosyć głośno wyć żeby usłyszał. A jaki termometr podpiąłeś bezprzewodowy z czujką?
 • Poziom 42  
  Termometr,tak zwana stacja pogodowa,z supermarketu,za kilkanaście zł. Ma czujkę przewodową(jakieś 2-3 m przewodu).
 • Poziom 11  
  Witam szanownych hydraulików. Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego bojlery z płaszczem wodnym (tzw. dwupłaszczowe) przeznaczone do pracy w poziomie nie mogą w/g producentów pracować w pozycji pionowej? Bo ja nie widzę przeciwwskazań, ale specem w tym temacie nie jestem...
 • Poziom 11  
  No niech mi ktoś odpowie..., bo zbliża się zima, a ja wolałbym mój bojler zamontować pionowo ;) ze względu na brak miejsca, a nie poziomo, jak tego chce producent... Myślę, że jak nikt ni nie odpowie to i tak zamontuję go pionowo. Cóż... raz się żyje. Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  Nie montuj w tej pozycji , będą problemy z zapowietrzaniem instalacji, moc grzewcza znacznie się zmniejszy. Kup poziomy i zamontuj,ewentualnie wymień się z kimś.
 • Poziom 42  
  Broniu77 napisał:
  Gdzie mogę kupić taki termometr albo syrene +termometr?

  Choćby na "znanym " portalu aukcyjnym.