Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alhambra 1.9TDI AFN 1999r wycieraczki przód działają tylko na najwyższym biegu

06 Jul 2011 16:42 10649 12
 • Level 9  
  Witam, mam problem jak w temacie, wycieraczki od jakiegoś czasu działają tylko na najwyższym biegu, raz przez jakiś czas działały wszystkie biegi. W czym może tkwić problem?? Przekaźnik wydaje się być OK, sprawdziłem napięcia na poszczególnych pinach gniazda przekaźnika, pin1 to masa pin2,3,4 to około +12V.
  Sprawdziłem także prąd na kostce od modułu wycieraczek, tego przy silniku od wycieraczek, niezależnie od położenia pająka przy kierownicy napięcie na poszczególnych pinach jest takie same, pin1 ~ 12V, pin2 - 0V, pin3 ~12V, pin4 - 0V, pin5 - masa. Napięcie zmienia się tylko na najwyższym biegu, w tedy kiedy wycieraczki działają, na pinie 2 pojawia się w tedy około 12V.
  W czym tkwi problem? Wydaje mi się że leży gdzieś przed modułem.
 • Level 34  
  Problem masz w samym silniku, skończyła się szczotka na komutatorze- ta od wolnego biegu.
 • Level 37  
  Chwila! To ten ze skrzynką bezpieczników z VW, prawda? To uszkodzony/poluzowany przekaźnik 19 lub 99 w zależności który fabryka dała
 • Level 9  
  Silnik i moduł był jakiś czas temu wymieniany, nie mam przekaźnika o takim nr, ten o którym pisze ma nr 100, wydaje mi się że powinien być od wycieraczek bo po wyciągnięciu go nie działają na najwyższym biegu i spryskiwacz też nie działa.
  Co z napięciami na kostce od modułu, są prawidłowe? Nie powinny się zmieniać w zależności od zmiany biegu??


  Tak przy okazji, mam od kilku dni problem ze światłami, działają tylko postojowe, mijania się nie włączają, drogowe także(świecą tylko gdy trzymam ''wajche'', jak puszcze to gasną). Sprawdziłem włącznik, styki są ok, płytka na oko w porządku. Nie wiem w czym problem, czy jest gdzieś przekaźnik świateł??
 • Level 37  
  Ach nie, to padł styk "X" w stacyjce (dokładnie, kostce stacyjki).
  Przekaźnik 100 (odpowiednik 18 w starszych wozach VW) odpowiada za włączanie dużych odbiorników prądu. Wycieraczek, grzania szyby, dmuchawy i td.
  W/g katalogu powinien być. Moze to już pozmianowa Alhambra i ma układ z Golfa IV, wówczas przekaźnik wycieraczek ma numerek na 3... (377, 378).
  A sam moduł mógł być marnym zamiennikiem.
  Napięcia nie mierz, Kolego, miernikiem a żarówką! (swoją drogą, co ludzie z tymi miernikami - przecież zarówka z dwoma kablami jest i tańsza i lepsza w badaniach)
  Napięcia muszą się zmieniać - czyli jeśli już na wejściu jest bez zmian - diagnoza słuszna - usterka "wcześniej" na układzie.
  Na najwyższym biegu prad omija układ regulacji (przekaźnik, taki czy inny), biegu pierwszego - więc stąd efekt. Zawsze można podać napięcie z akumulatora na pin biegu pierwszego - czy to szczotka, czy układ?
 • Level 9  
  Czyli jak bo się pogubiłem, uszkodzona kostka stacyjki? Co do przekaźnika 100 to racja, sprawdziłem, dmuchawa, podgrzewanie itp nie działa bez niego.
 • Level 37  
  No jak on się nie włącza, i nie włączają sie też reflektory - to kostka stacyjik, styk X. Kolor w kostce w VW to czarno-żółty, nie pamiętam czy Seat też taki dał.
  Jak przekaźnik nie działa ale są reflektory - uszkodzony tylko przekaźnik.
 • Level 9  
  W tej chwili są światła postojowe i mijania także?!
  Nie wiem dlaczego, za to w dalszym ciągu nie można włączyć ''długich'', ze światłami mijania mam problem od jakiegoś czasu i zawsze za którymś razem ''załapały'' i w tedy też można było włączyć ''długie'', teraz nie. Wycieraczki uszkodziły się 2 dni temu, nie wiem czy to może mieć jakiś związek.

  Gdy przekaźnik nr 100 jest włożony to wycieraczki działają na najwyższym biegu, światła długie świecą gdy przytrzymam, dmuchawa działa więc przekaźnik chyba sprawny.
 • Level 37  
  antique.monuments wrote:
  nie mam przekaźnika o takim nr,

  Może to jest przyczyna. Gniazdo nr 8, tam ma być.
 • Level 9  
  Gniazdo nr 8 mam puste, nic tam nie ma i nie było, silnik i moduł wymieniałem sam około roku temu, przez ten czas wycieraczki chodziły bezawaryjnie.
 • Level 37  
  To nie możliwe. W Alhambrze jest kilka skrzynek bezpiecznikowych, Kolega poszuka lepiej - może bardziej przed lewym kolanem kierowcy:
  Alhambra 1.9TDI AFN 1999r wycieraczki przód działają tylko na najwyższym biegu
  Zrzut z VAG CAT'u, musi tam być ten przekaźnik.
 • Level 9  
  Hmm, dziękuję, jutro rano jeszcze raz sprawdzę :)
 • Level 9  
  Witam, sprawdziłem raz jeszcze, nie mam takiego przekaźnika, skrzynkę też mam inną, taką jak w załączniku ale przekaźnika o nr 53 brak.

  Alhambra 1.9TDI AFN 1999r wycieraczki przód działają tylko na najwyższym biegu

  Czy reflektory mają osobny przekaźnik, jeśli tak to gdzie bo nie widzę?