Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

hp dv7 - problem po awarii zasilacza, problem z zasilaczem

leonheart 06 Jul 2011 18:52 9196 9
    leonheart
    Level 13  
    Witam.

Posiadam laptopa niestety hp, dv7. Po ok. 2 latach nastąpiła awaria zasilacza. Zasilacz zaczął cykać. Laptop nadal bez zarzutu pracował na baterii (całe 15 min ;P ).

Zasilacz daje 19.5 V, 4.72 A i 95 W. podłączyłem podobny, sprawny zasilacz od della, ta sama wtyczka, 19v, 4.62 A, niestety bez efektu. Zabrałem się za naprawę zasilacza. Po rozebraniu okazało się, że kable wychodzące z zasilacza po stronie laptopa są przetarte. Kable są trzy. Dwa zewnętrzne były połączone razem we wtyczce, ale osobno podłączone do płytki (masa). Po zarobieniu końcówki na nowo i wlutowaniu tak jak było, zasilacz nadal cyka. Wlutowałem więc + oraz jedną masę (zewnętrzną, chociaż i tak nadal są zwarte we wtyczce ). Na wyjściu pojawiło się około 15 V, zwarcia brak. Niestety laptop nadal milczy.

Czy któryś z bardziej doświadczonych kolegów może wyjaśnić mi sprawę tych zwartych mas, ew czy poprawnie to wszystko złożyłem. Warto dodać, że w dniu awarii była w użyciu spawarka i były spadki napięć. Małżonka zaobserwowała również wystąpienie zwarcia kilka dni temu, jednak po chwili ustąpiło.

Jeśli uszkodzeniu uległa płyta, ew. sama płytka z wtyczka zasilacza, to na co zwrócić uwagę ? Laptop nadal działa i startuje z baterii.

Dodam jeszcze, że z włożoną, rozładowaną baterią, po wciśnięciu guzika powek lampka przy wtyczce zasilacza raz mruga, bez baterii niestety nie.
    M@rek
    Level 17  
    W zasilaczach HP masz dwa napięcia: +18.5V i napięcie na pinie okolo +15V. Po napieciu na pinie plyta glowna rozpoznaje ze podlaczono oryginalny zasilacz HP i tylko z takim bedzie dzialac.
    Jak mierzysz, to we wtyczce masa jest po zewnętrznej części wtyczki, +18.5V wewnętrzna część wtyczki, zaś na pinie masz miec okolo +15V
    Jesli dobrze pamietam, w w przekroju przewodu zasilającego masz podlaczone tak: srodkowa zyla - pin. Na to nawinięty jest gruby oplot (przedzielone oczywiscie izolacja) - to jest plus. Na to wszystko kolejny oplot - masa. Po wylutowaniu kabla z zasilacza NIE moze byc zwarcia miedzy masa, plusem czy pinem. Jesli jest, to kabel ma gdzies przetarta izolacje miedzy zylami.
    leonheart
    Level 13  
    Po rozebraniu końcówki kabla, byłem niemal pewny, że dwa zewnętrzne oploty są zwarte, ale stan wtyku był bardzo zły. Podłączę to jak sugerujesz o zobaczymy. Przekrój kabla pinu wydawał mi się dyskusyjny ;P
    M@rek
    Level 17  
    Zanim podlaczysz do laptopa, sprawdz omomierzem czy nie masz zwarcia meidzy zylami, czy ktoras zyla nie jest przelamana. Pozniej odpal zasilacz z wylutowanym kablem i sprawdz czy daje odpowiednie napiecia. Po przylutowaniu przewodu zasilajacego jeszcze raz sprawdz woltomierzem, czy na wtyczce sa wszystkie napiecia jakie powinny byc. Po takiej procedurze nie powinno byc problemu z uruchomieniem. Lepiej 10x sprawdzic niz potem miec problem:PP Powodzenia.
    leonheart
    Level 13  
    Mam dwa napięcia bezpośrednio na płycie, około 19 V i 19.5 V. Są one prawidłowe ? zakładam, że to niższe to napięcie na pinie.
    jgx
    Level 12  
    M@rek wrote:
    19V na pinie to za duzo.
    Znalazlem ciekawy temat odnosnie funkcji pinu w zasilaczach HP. Po przeczytaniu bedzie wszystko jasne. http://forum.elvikom.pl/viewtopic.php?f=0&t=7310&p=28505

witam
    zasilacz (zamiennik) do HP Pavilion dv7 moc 90W - wtyk zasilania lapka jest obecnie odlutowana - kabel ma trzy zyły - minus(bialy), 19,5V(czerwony) i 19V(czarny) - w linku powyzej ktoś pisze:
    > W kwestii zasilacza do HP przynajmniej na podstawie DV7 można jeszcze dodać, że napięcie na środkowym pinie służy do identyfikacji mocy zasilacza, tak więc na 90W ( o ile pamiętam ma on ok. 19V na środkowym pinie ) odpalimy większość sprzętu, aby użyć 65 W należało by wymienić rezystor wg. poniższego zdjęcia.

czy zatem te 19v(czarny) u mnie bedzie faktycznie odpowiednim napieciem na środkowy pin? Bo mozna znależc duzo wypowiedzi ze na nim powinno być duzo mniejsze napiecie (inne modele) ale powyzej piszą ze w dv7 jest wlaśnie 19V - czy może ktoś pomóc?
    Gregyyy
    Level 17  
    Mam identyczny problem jak jgx, czy ktoś rozwiązał go już?
    jgx
    Level 12  
    witam
    z tego co pamietam to dałem te 19V na środkowy (czarny) pin i wszystko było OK - sprzęt chodzi do dziś więc moge potwierdzić - DV7 pin środkowy to 19V
    weekendman
    Level 9  
    A nie łatwiej kupić nowy zasilacz, np tu:
    laptop-power.pl/pl/p/Zasilacz-ladowarka-do-laptopa-HP-Pavilion-DV7-DV7-4192SF-19V-4%2C74A-90W/53769
    nie kosztuje majątku a czas spędzony na rozkminianiu można przeznaczyć na coś znacznie ciekawszego.