Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulowanie wentylatora Amilo Pi 2540

bercikzb 07 Lip 2011 00:04 5335 16
  • #1 07 Lip 2011 00:04
    bercikzb
    Poziom 20  

Witam da się jakoś regulować wentylator w laptopie FCS Amilo Pi 2540 ? Chodzi o to ,że gorące powietrze w laptopie stoi a wentylator włancza się dopiero przy 65-70 *C.No i te gorące powietrze grzeje Gpu,Cpu,Ram itd co generalnie powoduje skrócenie żywotności sprzętu.Dodam ,że nie działa speed fan.Myślałem czy by nie dało się zmniejszyć temperatur przy jakich włącza się wentylator, na niższe oczywiście np w NHC.Ma ktoś może gotowy skrypt do NHC do Amilo Pi 2540 ?
    Pozdrawiam

0 16
  • Pomocny post
    #2 08 Lip 2011 23:11
    lukasixthm
    Poziom 23  

Ten sam problem miałem z moim laptopem Fujitsu Siemens Amilo Pa 2548. Udało mi się dostosować skrypt pod tego lapka ale nie potrafił zmienić obrotów. Wywaliło tylko błąd że cudem laptop się uruchomił. Teraz to i tak to bez znaczenia bo ta temperatura go zabiła. 5x w naprawie, reballing GPU. Robiłem to według tej instrukcji:

http://www.nhl.pl/index.php?showtopic=12091

Może się przyda.

0
  • Pomocny post
    #3 09 Lip 2011 22:13
    mcpolska
    Poziom 9  

Chyba we wszystkich laptopach da sie zmienic kiedy wentylator sie ma wlaczac ustawiane jest to w bios. Zaraz po wlaczeniu laptopa trzeba wcisnac jeden klawisz przy logo powinno wyswietlic jaki cos w rodzaju: F1, F2, F12, ESC, Delete, trzeba znalesc opcje w bios ze slowem Fan najprawdopodobniej bedzie trzeba mienic z Disable na Enable.
    Disable - Wylaczony wentylator wlacza sie tak jak napisales przy 60 - 70 stopni ustawienie fabryczner dla ludzi lubiacych cisze
    Enable - Wlaczony wentylator pracuje non stop

0
  • #4 09 Lip 2011 22:58
    bercikzb
    Poziom 20  

Tak ale Ty,lukasixthm chyba miałeś nVidię ? Prawda ?
    mcpolska - w moim biosie nie ma słowa "Fan"
    Myślałem o jakimś skrypcie ale to jest problem

0
  • Pomocny post
    #5 11 Lip 2011 23:23
    lukasixthm
    Poziom 23  

Tak nVidia 8400M GS. W laptopowych biosach nie ma tak różowo. U mnie można było zmienić datę, rozruch i jakieś głupoty z USB itd. Wentylator to już poważna sprawa, nie mówiąc o OC. Jeżeli nie grasz na laptopie to obniż taktowania grafiki. Ja tak zrobiłem i temp poszła ostro w dół. Miałem 400/800MHz, a zrobiłem 75/150MHz :) Do grafy riva tuner, a do procka RMClock. Można nawet napięcie obniżyć. Po tych zabiegach pracowałem 20 min dłużej na baterii. No chyba że potrzebujesz pełnej mocy laptopa...

0
  • #6 12 Lip 2011 13:10
    bercikzb
    Poziom 20  

No tak 8400 -wadliwa seria.Naprawili to dopiero w kartach po +09.Grafikę skręciłem ile się dało,i zrobiłem własną podstawkę chłodzącą + zdjąłem tylną klapkę.Efekt :
    Regulowanie wentylatora Amilo Pi 2540

0
  • #8 17 Lip 2011 18:35
    bercikzb
    Poziom 20  

Taki mały niedosyt bo ta podkładka jest zrobiona własnoręcznie i trochę "gryzie po nogach" a dodatkowo wentylator w podkładce jest podpięty w miejsce dysku przenośnego który to musi być podpięty do gniazdka więc potrzebuje 2 kontakty.Wentylator podpięty pod USB dostaje 5v i się rozwija do powiedzmy 50% a ten podpięty do dysku przenośnego dostaje 12v i pracuje na 100 % moich potrzeb.Gdzie tu znaleźć 12 v w laptopie ? 2x USB ?

0
  • #9 20 Lip 2011 14:48
    lukasixthm
    Poziom 23  

U siebie wyciąłem dziurę w obudowie centralnie nad radiatorem stykającym się z grafiką. Szczelnie dopasowałem wentylator, obkleiłem dookoła, dałem osłonkę. A zasilanie wentylatora przylutowałem do takiego sporego kondensatora na płycie głównej :D :D :D było tam coś ponad 10,5V :D i działało :D rozkręc i poszukaj :) problem był taki że jak miałem włączonego laptopa i jednocześnie podpiętego do ładowarki to po wyłączeniu systemu wentylator się kręcił :D dopiero wypiecie i ponowne wpięcie ładowarki go wyłączało :)

0
  • #10 20 Lip 2011 15:08
    bercikzb
    Poziom 20  

Nie znam się na elektronice ale pomysł dobry.Zaraz sprawdzę ile jest prądu na wyjściu od ładowania bateri.Z baterii nie korzystam bo już nie działa a właśnie tam powinno byc 12 v.

0
  • #12 01 Sie 2011 15:35
    Czekan
    Poziom 12  

Generalnie w PI 2540 z chłodzeniem nie jest dobrze, komputer działa jak odkurzacz a raczej filtr powietrza.
    Co jakiś czas gdy poczuję wzrost temp czyszczę radiator po wykręceniu go i to pod bieżącą wodą. A potrafi nabić się do niego dziadostwa na grubość prawie 1 cm. Po wyczyszczeniu problem chłodzenia ustępuje.
    Wentyl włącza się bardzo bardzo rzadko.

0
  • #13 01 Sie 2011 22:39
    bercikzb
    Poziom 20  

No jest problem z temperaturą a ona jak wiadomo uszkadza sprzęt a w szczególności karty graficzne.Ja osobiście korzystam z podkładkami którą sam zrobiłem ale to tylko w domu bo poza to nie ma jak za bardzo.Sprawdzał ktoś skrypty do NHC z reszty modeli Li Xi Pi ?Tak teoretycznie to wystarczyło by zmienić temperatury w jakich ma się załączać wentylator.

0
  • #14 01 Sie 2011 22:46
    Czekan
    Poziom 12  

ja nie mam takiej podkładki, mój komp nie raz był tak gorący że w kolana parzył ale to było jak był w nim T2330 teraz jest ok ważne jest dbać o radiator no i dobra pasta (ja używam ceramiczną)

0
  • #15 02 Sie 2011 15:51
    bercikzb
    Poziom 20  

Czekan napisał:
    ja nie mam takiej podkładki, mój komp nie raz był tak gorący że w kolana parzył ale to było jak był w nim T2330 teraz jest ok ważne jest dbać o radiator no i dobra pasta (ja używam ceramiczną)

To jaki procek teraz w nim masz ?

0
  • #17 07 Sie 2011 20:37
    bercikzb
    Poziom 20  

Widzę ,że problem jest większy niż myślałem (prawie 500 wyświetleń).A więc da się włączyć na stałe wentylator.Trzeba do wentylatora do kabelka czarnego i czerwonego podać 5 V czyli w sam raz na USB.No ale wtyczka wystająca z obudowy podpięta do laptopia nie wygląda dobrze.Na razie trzeba rozwiązać problem możliwości regulacji dotaczanego prądu bo na USB dość mocno szumi (idzie na max RPM) a potem się zajmiemy szukaniem zasilania w obudowie albo podciągniemy z jednego portu USB.Pomożecie ?

0