Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Młot udarowy zakłóca pracę AP

bartekb24 07 Jul 2011 11:09 2219 23
    bartekb24
    Level 18  
    Mam dziwny problem z siecią radiową ;/
    Dokładnie to sieć jest lokalna LAN, tylko samo wyjście WAN jest oparte na radiu.
    Pingi do rutera mam cały czas dobre.
    Problem zaczyna się przy następnym ruterze, czyli na radiu ;/
    Gdy ekipa prowadzi remont na parterze budynku 3-y piętrowego internet przestaje działać ;/

Antena umieszczona jest na dachu.

Co może być powodem awarii sieci?

Jak ekipa remontowa przestaje kuć wszystko wraca do normy.

Z góry dzięki za pomoc.
    bartekb24
    Level 18  
    Oni raczej nie wyłączają. Bo jak tylko przestaje słyszeć młot to wszystko wraca do normy.

A co do zakłóceń to jednak jest dwa piętra różnicy.
    No a co najważniejsze to co mam zrobić aby się poprawiło bo remont będzie chwilę trwał i mnie ludzie zjedzą że internet nie chodzi;/
    krzysiek12sos
    Level 27  
    Chyba wygląda na to że nic nie poradzisz skoro zakłóca młot, bo przecież nie pójdziesz do firmy i powiesz żeby zmienili sprzęt bo zakłóca neta. Pewnie by cię wyśmiali, a na to wygląda ze wprowadza zakłócenia bo skoro jeśli nie kują to działa.
    bartekb24
    Level 18  
    A może jest coś w rodzaju specjalnej listwy zasilającej, czy jakiś tani UPS?
    Bo chciałbym zapobiec takim sytuacją w przyszłości.
    Może się skończyć ten remont i ktoś sobie wymyśli następny ;/
    Musi być jakieś lekarstwo na to :(
    krzysiek12sos
    Level 27  
    Czyli jeszcze raz:
    Antena umieszczona jest na dachu, router na samej górze i wszyscy użytkownicy (a jest ich ilu) połączeni są przewodami do komputerów. Nie działa u wszystkich.
    A czy zasilanie routera podpiąłeś przez listwę zabezpieczającą?
    bartekb24
    Level 18  
    Tak antena umieszczona jest na dachu.
    Router jest na 1-ym piętrze.
    Użytkowników jest 20.
    Antena jest na dachu.
    Jak pinguję router na adres lokalny to wszystko jest ok cały czas, nawet jak kują.
    Router znajduję się w skrzynce na okablowanie.
    Przed routerem jest jeszcze switch.
    W momencie kucia wszyscy użytkownicy mają problem z internetem.
    bartekb24
    Level 18  
    I nikt już nie pomoże?
    To ludzie z bloku mnie chyba powieszą już ;/
    hermes-80
    Level 43  
    Może występuje spadek napięcia i router się restartuje lub nie potrafi się uruchomić.
    Jeżeli kabel od anteny jest stosunkowo krótki to nie powinno być zakłóceń.
    piterus99
    Level 43  
    Co to za urządzenia?
    Jeszcze raz, najlepiej rozrysuj co masz, gdzie masz, ile masz. Bo tu nagle jakiś switch, tu jakieś routery...
    W jaki sposób to jest zasilane - prosto z gniazdka czy PoE ?
    Może na dachu kują a Ty nie widzisz tego...

Ja bym UPS podłączył, jak idzie po zasilaniu to na UPSie się uspokoi. Albo przeczekaj remont i tyle.
    bartekb24
    Level 18  
    Router to Zyxel Zywall 35, a switch ProCurve Switch 2510B-24, oba urządzenia znajdują się w skrzynce na okablowanie. Jest tam też panel krosowy. To na pewno nie jest wina routera, bo w momencie awarii pingi na obie karty w ruterze nie odbiegają od normy. Kabel do anteny będzie miał kilka metrów. W momencie awarii ping nie przechodzi dopiero na kolejny router.
    Więc zakłócenia muszą być na radiu. Zasilane jest najprawdopodobniej PoE. A tak apropo UPS co byś radził kupić? Bo nie bardzo się na tym znam ;/
    Aha na dachu nie kują na pewno :)
    piterus99
    Level 43  
    Jakikolwiek powinien pomóc.
    Ew poproś elektryka o przepięcie sprzętu na inną fazę - jeśli to możliwe bez rozplombowania WLZ.
    bartekb24
    Level 18  
    Witam
    Zastanawiam się czy to na pewno jakieś zakłócenie elektryczne jest.
    Skoro tym samym źródłem zasilanie idzie do routera i do switcha zamontowanego w szafie i tam pingi są cały czas ok. Tylko coś się dzieje między zewnętrzną kartą rutera a anteną( jak ją pinguję kiedy chodzi młot to mam upłynął limit żądania co kilkanaście pingów)
    Może to jednak coś innego?
    Ma ktoś jeszcze jakieś inne pomysły? Czy raczej sądzicie że to jednak zakłócenia elektryczne?
    ciastex
    Level 24  
    Młot udarowy generuje zakłócenia w polu magnetycznym, może spróbuj odgrodzić jakąś blachą miejsce pomiędzy młotem udarowym a anteną. Narysuj położenie budynku i narysuj sprzęty typu routery itp.
    nuszek
    Level 29  
    Witam!
    Trochę z innej beczki, remont na czwartym piętrze, po włączeniu młota udarowego, zakłócenia przy odbiorze TV /praktycznie całkowity brak obrazu/ odbieranej z instalacji kablowej na pierwszym piętrze. Prawdopodobnie młot generuje fale elektromagnetyczne, które potrafią zakłócić sygnał TV w kablu.
    Instalacja elektryczna osobna - poprowadzona bezpośrednio z WLZ-tu / zamontowany podgrzewacz elektryczny./
    ciastex
    Level 24  
    Powiem wam tak , w pewnym bloku pionami tam gdzie były kabele telefoniczne, leciał sobie również kabel zasilania do wentylacji na dachu.
    Włączał się raz na jakiś czas i wtedy taka indukcja następowała, że wszyscy którzy byli połączeni Dialupem wtedy jeszcze z modemem telefonicznym, mieli skok który rozłączał wszystkim połączenia.
    kolejny przykład: dawniej przesyłane w radiu były pliki do komputera ATARI. Jakież było moje zdziwienie kiedy nie zawsze wczytywały się programy, zawsze przerywały się w jakimś miejscu i transmisja się urywała. Jaka była przyczyna ? - Lodówka włączała się w kuchni powodując zakłócenia na instalacji anteny mojego radia AMATOR 2 Stereo.

Ostatnio zauważyłem lekkie migotanie ekranu monitora, przez jakieś 5 minut a póżniej wszystko wracało do normy.
    Jaka przyczyna ? - Czajnik na wodę po włączeniu generował takie minimalne skoki napięcia które były widoczne na ekranie monitora.

Wniosek :
    Wszystkie urządzenia powinny mieć filtry, a najwięcej zakłóceń generują urządzenia prądożerne ;)
    bartekb24
    Level 18  
    Ciastex czyli obstawiasz że UPS pomoże i że to zakłócenia elektryczne??
    A pomiędzy anteną i młotem są dwa stropy i dach blaszany więc to powinno wystarczyć raczej gdyby to były zakłócenia elektromagnetyczne. Czy się mylę może??

Ale kupuję UPS to się dowiemy czy to zakłócenia elektryczne czy nie. Oby to było to.
    I dzięki że macie jeszcze cierpliwość do mnie i mojego problemu :)
    nuszek
    Level 29  
    Gdy jest normalne zasilanie z sieci, UPS działa tylko jako zwykły filtr tak jak acar, dopiero po zaniku zasilania przechodzi do pracy z akumulatorów - dla sprawdzenia pożycz UPS z jakiejś firmy - szkoda wydawać kasy?.
    hermes-80
    Level 43  
    No tak wystarczy odłączyć zasilanie i puścić przez UPS i jeśli problem występuje to znaczy, że przyczyną nie są wahania napięć ale fale emitowane podczas pracy młota.
    bartekb24
    Level 18  
    Poczytałem trochę u UPS i w związku z tym mam pytanie.
    Na pewno może być każdy UPS zastosowany do moich potrzeb?? Nie musi być przypadkiem online, lub mieć AVR?
    Hucul
    Level 39  
    bartekb24 wrote:
    Ciastex czyli obstawiasz że UPS pomoże i że to zakłócenia elektryczne??

Ja za to obstawiam, że UPS nie pomoże. Wydasz tylko niepotrzebnie pieniądze.
    Dobra antena kierunkowa może, ale nie musi poprawić sytuacji.
    hermes-80
    Level 43  
    Też tak coś mi się wydaje, że to nie przez prą, a wibracje jakie wytwarza młot.
    piterus99
    Level 43  
    Ja tam nadal stawiam na prąd.
    Hucul - a jak ma bazę to co ma zrobić ? 12 Yagi powiesić?

Obstawiam za pożyczeniem UPSa, ostatecznie można nawet wyciągnąć aku z samochodu i podłączyć(jeśli się zgada napięcie). Zanim zabierzesz się do sprawy, to remont się skończy.

EDIT: No w sumie ja patrze bardziej okiem dostawcy, ale to już zależnie od sytuacji;)
    Hucul
    Level 39  
    piterus99 wrote:
    ... Hucul - a jak ma bazę to co ma zrobić ? 12 Yagi powiesić?

No tak, tego nie wziąłem pod uwagę - ja patrzę na sieć od strony klienta, a nie dostawcy ;)