Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świetlówki i wielkie rachunki

07 Lip 2011 15:31 3373 18
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam pytanie skąd biorą się takie wielkie różnice między obliczeniami, a praktyką.
    Na hali znajomy ma 200 sztuk lamp po 2 świetlówki 56W, czyli jedna lampa 112W.
    Według obliczeń powinnien koszt energii wyjść w granicach 16000zł na rok, przy założeniu, że za 1kWh płaci 8gr.
    Rachunek za energię wynosi 18000 na miesiąc!
    Może mi ktoś wyjaśnić co jest nie tak?

Dzięki z góry.
    Pozdrawiam
    Tomek
  • Specjalista elektryk
    8 gr za kWh? A z jakiej racji? Prędzej 55 gr...
  • Poziom 10  
    nawet licząc 55gr to wychodzi 9000zł na miesiąc, a nie 18000zł
  • Moderator - Elektryka
    Myler napisał:
    Rachunek za energię wynosi 18000 na miesiąc!

Poczytaj ten rachunek, tam jest wszystko wyszczególnione, również ilość zużytych kWh. A 8gr/kWh to pewnie tylko jakiś składnik ceny.
  • Poziom 10  
    Tak jak pisałem wcześniej nawet licząc 55gr przy pracy 24h wychodzi 9000zł na miesiąc, a nie 18000zł
  • Poziom 21  
    Myler napisał:
    Witam,
    Na hali znajomy ma 200 sztuk lamp po 2 świetlówki 56W, czyli jedna lampa 112W.

A statecznik ?? Poza tym rura ma 58 anie nie 56W
  • Moderator - Elektryka
    Myler napisał:
    Tak jak pisałem wcześniej...

A ja pisałem wcześniej, żebyś sprawdził ilość kWh na rachunku. Sprawdź najpierw czy to zgadza się z Twoimi obliczeniami.
  • Poziom 17  
    Tak świetlówki mają po 56W i taka moc jest do nich dostarczana. Pytanie brzmi jaką sprawność mają Stateczniki do tych świetlówek czyli ile watów musisz wpompować do statecznika żeby dostać 56W na świetlówce. Przy takiej ilości lamp mogą być spore różnice.
  • Specjalista elektryk
    Jeśli w ramach opłaty są rachunki za energię bierną, to to co napisał Suchy może mieć niebagatelne znaczenie.
  • Poziom 43  
    Suchy napisał:
    Tak świetlówki mają po 56W i taka moc jest do nich dostarczana. Pytanie brzmi jaką sprawność mają Stateczniki do tych świetlówek czyli ile watów musisz wpompować do statecznika żeby dostać 56W na świetlówce. Przy takiej ilości lamp mogą być spore różnice.

Sprawność ?? To nie o sprawność chodzi, a o drastyczne zaniżanie wartości cos φ przez takie dławiki (0,47 wartość typowa) więc gdy te lampy nie mają wbudowanych kondensatorów do wyrównania pow. parametru, to jak najbardziej przy tej ilości lamp
    taki efekt (finansowy) może wystąpić. A sądzę, że ma zainstalowany pomiar energi biernej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    Kalkulator rachunków w Vattenfall dla zużycia miesięcznego 18000kWh i licznikiem 3 fazowym podaje całkowity koszt miesięczny w wysokości 8290zł.

Świetlówki i wielkie rachunki
  • Poziom 21  
    Powróżmy:
    Brak kompensacji mocy biernej
    Podłączone inne obwody
    Zła izolacja - niepełne zwarcie
    Kiedyś magnes na liczniku
    Źle wpisany mnożnik do faktury

Tyle zobaczyłem w szklanej kuli... Jak coś więcej napiszesz, załączysz, to może się więcej ukaże...
    Zrób pomiary P,I cos fi, izolacji, wstaw wyniki i faktury bez danych obiektu, to wtedy będziemy mogli rzeczowo porozmawiać i ewentualnie pomóc. Teraz rozmawiamy jak politycy z sejmu.
    Konrad
  • Poziom 35  
    serwisdomowy napisał:
    Ja myśle,że w tych oprawach są zamontowane stateczniki elektroniczne, tam cosφ wynosi 0,99.

Moim zdaniem dla takiej ilosci lamp jest to nie oplacalne. Dlawi elektroniczny jest drozszy, nie popracuje wiecej niz 3 lata (zazwyczaj siadaja klucze lub inne elementy a czesto taki dlawik jest zalany masa, male przepiecie w sieci i pach nie mamy 10 dlawikow )
  • Poziom 38  
    serwisdomowy napisał:
    Ja myśle,że w tych oprawach są zamontowane stateczniki elektroniczne, tam cosφ wynosi 0,99.

Moim zdaniem dla takiej ilosci lamp jest to nie oplacalne. Dlawi elektroniczny jest drozszy, nie popracuje wiecej niz 3 lata (zazwyczaj siadaja klucze lub inne elementy a czesto taki dlawik jest zalany masa, male przepiecie w sieci i pach nie mamy 10 dlawikow )

Święta prawda u mnie jest 40 opraw po 2*58W i niestety zdarza się że padają stateczniki elektroniczne. W to miejsce zakładam zwykłe stateczniki. Pytanie jak wylicza się wartość kondensatora przy stateczniku. Ja akurat nie mam mocy biernej naliczanej a może to jest bez sensu w moim przypadku?
  • Poziom 15  
    Układ świetlówka + dławik pobiera moc około 80W. Robiłem kiedyś oświetlenie do akwarium na świetlówce 13W a układ z jedną świetlówką pobierał taką moc.
  • Poziom 14  
    Proponuje założyć podlicznik i zrobić pomiar jednej lamy przez 10 godzin i wyliczyć średni pobór prądu. Co do stawki za kWh to lepiej sprawdzić na rachunku. Przemysłowe zakłady mają inną stawkę za kWh niż odbiorca indywidualny.
  • Poziom 25  
    "Układ świetlówka + dławik pobiera moc około 80W. Robiłem kiedyś oświetlenie do akwarium na świetlówce 13W a układ z jedną świetlówką pobierał taką moc."
    To jest nieprawdopodobne. Natężenia prądu statecznika 13W wynosi około 175 mA, co przy napięciu 230V daje moc pozorną około 40W. Układ wymaga kondensatora 2uF dla poprawy współczynnika mocy, który znacznie obniży moc bierną i tym samym prąd zasilania.
    A w temacie głównym - niczego się nie dowiemy bez faktury... Pozdrawiam.

Moderowany przez Łukasz-O:

Kolega nie zauważył, że temat jest sprzed czterech lat? Autor dawno zapomniał o problemie. Zamykam.