Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Take Me model: take me 350 - identyfikacja elementu czy to termistor?

see38 07 Lip 2011 16:28 2983 10
  • #1 07 Lip 2011 16:28
    see38
    Poziom 11  

Take Me model: take me 350 - identyfikacja elementu czy to termistor?
    Witam wszystkich forumowiczów. Otóż potrzebuję pomocy w identyfikacji parametrów "kondensatora ceramicznego" (spalony mi się skruszył).

Na forum znalazłem schemat, aczkolwiek nie jest on dokładnie do tego zasilacza i nie znalazłem oznaczeń. Być może ktoś z Was posiada taki model.
    Pozdrawiam

Take Me model: take me 350 - identyfikacja elementu czy to termistor? Take Me model: take me 350 - identyfikacja elementu czy to termistor?

0 10
  • #2 07 Lip 2011 17:18
    darpajdp
    Poziom 22  

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że to był termistor. Jak tak się spalił to wygląda, że coś robi zwarcie w obwodzie za nim. Ja bym nie naprawiał tego zasilacza, ale jak chcesz to najpierw sprawdź diody w mostku, tranzystory-klucze przetwornicy głównej i pomocniczej, duże kondensatory elektrolityczne a dopiero jak uruchomisz zasilacz z włączoną w szereg żarówką 60W na 230V możesz szukać termistora na wymianę.

0
  • #3 07 Lip 2011 18:08
    see38
    Poziom 11  

Być może był to termistor. Nie wiem bo po prostu w palcach mi się rozkruszył. Jeden kondensator elektrolityczny na pewno do wymiany. Jest napuchnięty. Drugi wygląda na dobry. Diody w porządku i tranzystory dobre.

0
  • #4 07 Lip 2011 18:31
    darpajdp
    Poziom 22  

Wymień oba kondensatory elektrolityczne naraz bo one współpracują razem. Jak je wymienisz podłącz żarówkę zamiast termistora i załącz do sieci jeśli żarówka błyśnie i zgaśnie sprawdź obecność +5V stand-by na fioletowym.

Jeśli będzie połącz przewód zielony z czarnym we wtyczce i sprawdź pozostałe napięcia. Jak żarówka nie zgaśnie szukaj dalej przyczyny zwarcia.

0
  • #5 07 Lip 2011 19:15
    see38
    Poziom 11  

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Mostek mierzyłem pod kątem przepalenia, a nie zwarcia. Po odlutowaniu diod za mostkiem zwarć nie ma.
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #6 07 Lip 2011 21:13
    darpajdp
    Poziom 22  

Co do termistora to może ten postu ci pomoże Link.

0
  • #7 07 Lip 2011 21:48
    see38
    Poziom 11  

Aktualnie nie posiadam takich kondensatorów. Jak kupię i wymienię to napiszę co się będzie dziać. Pozdrawiam.

0
  • #8 07 Lip 2011 22:37
    darpajdp
    Poziom 22  

see38 napisał:
    Aktualnie nie posiadam takich kondensatorów.

To nie kondensator tylko termistor!
    Możesz wymontować z jakiegoś zepsutego zasilacza, a te termistory aż tak często się nie psują.

0
  • #9 07 Lip 2011 23:26
    popaw1
    Poziom 19  

Bardzo dziwne, że termistor tak zagrzał płytkę. Musiał być wadliwy lub źle dobrany. Przy zwarciu powinien zadziałać bezpiecznik a nie termistor.

see38 zostałeś poproszony o podłączenie żarówki zamiast termistora, zrób to i opisz efekty.

W tego typu zasilaczach (jakości zasilaczach) spotykałem się ze zworą zamiast termistora, ale oczywiście termistor być powinien.

0
  • #10 08 Lip 2011 08:24
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

see38 napisał:
    Aktualnie nie posiadam takich kondensatorów. Jak kupię i wymienię to napiszę co się będzie dziać. Pozdrawiam.
    Zacznij od wymiany diod mostka, zastąp termistor żarówką (jak radzą Koledzy).
    Na razie możesz próbować na starych kondensatorach elektrolitycznych, choć kwalifikują się do wymiany, a rozrzut ich pojemności nie jest krytyczny.
    Rzecz w tym, że nie jest to zasilacz "wysokich lotów", po co masz w niego ładować nie mając pewności czy to wszystkie jego bolączki.

0
  • #11 08 Lip 2011 10:00
    TONI_2003
    Moderator

Taki termistor powinien tam być (zdjęcie nr. 1), ale odlutuj oba kondensatory elektrolityczne te duże bo mogą tak wyglądać jak ten na zdjęciu nr. 2... :D
    Take Me model: take me 350 - identyfikacja elementu czy to termistor? Take Me model: take me 350 - identyfikacja elementu czy to termistor?

0