Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic DMC-TZ5 nie wysuwa się obiektyw

07 Lip 2011 18:12 2547 2
  • Poziom 22  
    Witam
    Aparat Panasonic DMC-TZ5 nie wysuwa się obiektyw. Prubuje, wysunie się na 5mm i chowa. Tak sprubuje ze 3 razy i jest komunikat "wyłącz i włącz aparat". Wyjąłem obiektyw, odkręciłem silnik, ręcznie, trybem silnika, otworzyłem i zamknąłem obiektyw. Ma trochę opór przy otwieraniu i zamykaniu, ale wydaję się, że silnik powinien sobie poradzic. Złożyłem, ale jest bez zmian. Obiektywu na części nie rozbierałem, poza odkręceniem góry z matrycą. Pytanie, czy obiektyw recznie powinien otwierać się leciutko, bez oboru, czy raczej ten opór moze być i nalezy rozebrać na części i oczyścić obiektw? Może ktoś ma Service Manual do tego aparatu lub fragment jak się rozbiera obiektyw. Dzięki za pomoc.
  • Poziom 32  
    Jak już zdemontowałeś moduł obiektywu to trzeba było sprawdzić obiektyw podpinając do silniczka zewnętrzne źródło zasilania. Oczywiście czujniki wtedy nie działają więc trzeba robić to ostrożnie żeby nie zdemolować przekładni. Poza tym pisałem już wcześniej że w Panasonicach komunikat "wyłącz i włącz aparat" jest najczęściej spowodowany nieprawidłową pracą modułu AF w obiektywie, i to też radziłbym sprawdzić.
  • Poziom 10  
    Obiektyw ogólnie bardzo prosty, trzeba uważać aby przy odlutowaniu nie uszkodzić fleksa.
    Prawdopodobnie masz zanieczyszczony ten obiektywik, rozebrac wyczyścić złożyć i jazda. Bez wyczuwalnego większego oporu musi się wysuwać.