Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

moduł komfortu świateł w aucie

moons 07 Lip 2011 22:31 1680 6
  • #1 07 Lip 2011 22:31
    moons
    Poziom 13  

Czy da radę zrobić taki moduł bez Atmela.
    chciałbym żeby to działało następująco:
    przekręcam kluczyk i jeśli nie są włączone światła to po kilku czy kilkunastu sekundach układ zaczyna mrugać (najlepiej wolną kontrolką w liczniku którą łatwo sterować przez podanie masy)
    Jeśli to mnie nie zaalarmuje to po kolejnych kilku sekundach układ dodatkowo zaczyna bimbać jakimś brzęczykiem (najlepiej gdyby znowu to był sygnał przerywany wtedy mógłbym spokojnie go podłączyć pod buzer już zamontowany w aucie.)

Pozdrawiam

0 6
  • #2 07 Lip 2011 22:47
    polonez15
    Poziom 32  

Czołem Kolego z sąsiedztwa:) Oczywiście, że się da, sterowanie czasowe na przykład NE555, tylko po co to? Nie lepiej automatyczny włącznik po uruchomieniu auta?

0
  • #3 07 Lip 2011 23:11
    moons
    Poziom 13  

Sterownik może mieć każdy:) A mój pomysł choć dużo bardziej skomplikowany wydaje mi się lepszym rozwiązaniem, wolę jednak mieć kontrole nad tym co się włącza w aucie.
    A jakiś może choć krótki opis co mniej więcej do tego było by potrzebne.
    Pozdrawiam

0
  • #4 07 Lip 2011 23:23
    polonez15
    Poziom 32  

2 układy NE555, załączanie czasowe, choć zaraz za to zapewne zostanę zlinczowany na rzecz uC :) Najpierw po danym okresie czasu załącza się pierwszy wysyłając impulsy świetlne, gdy nie pojawi się napięcie wyłączające go startuje drugi (odcinany tym samym napięciem) który informuje również dźwiękowo... Ja bym zastosował jednak przekaźnik podpięty cewką pod alternator, który sam by włączył światła, i puszczony przewód pod którąś niewykorzystaną kontrolkę...

0
  • #5 10 Lip 2011 11:42
    moons
    Poziom 13  

ha tyle to i ja wiem, ale może choć jakiś zarys schematu jak to powinno wyglądać wystarczy tylko jeden poziom bo przecież drugi będzie taki sam tylko czas po którym ma się załączyć musi być dłuższy.
    Pozdrawiam

0
  • #6 11 Lip 2011 00:05
    Fredy
    Poziom 27  

Zainteresuj się selektorem 1 z N - przykładowo CD 4017.
    Wtedy robisz sobie generator który wysterowuje taką przesuwającą się linijkę. I podpinasz pod kolejne wyjścia co chcesz. Możesz wtedy zrobić dużo bajerów. Np, najpierw świeci 1 LED potem 2 i trzeci. Następnie gasną i sią włacza buzzer cichy, potem buzzer głośny.
    Masz tam 10 wyjść więc możliwości jest mnóstwo.

zobacz na to :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic816391.html

Pozdrawiam

0
  • #7 14 Lip 2011 23:33
    kkknc
    Poziom 42  

Automatyczny włącznik świateł kosztuje 35zł. Chcesz mieć kontrolę to podłącz go przez wyłącznik lub podaj mu masę przez postojowe dzięki temu po włączeniu postojówek zgasną prądożerne światła mijania.
    Automatyczny włącznik świateł

0