Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna Bosch PIE875 e0 po załączeniu pól na lewym module foto

Pawel1812 07 Lip 2011 22:39 5313 0
  • #1 07 Lip 2011 22:39
    Pawel1812
    Poziom 26  

Witam
    Mam płytę Bosch PIE 875, w której nie działają dwa lewe pola. Objaw jest następujący: po załączeniu pola sensorem dotykowym załącza się przekaźnik, na mostku głównym pojawia się prawidłowo 320V DC, na wyświetlaczu danego pola miga błąd e0 po czym przekaźnik się otwiera a błąd miga jeszcze chwilę. Przekaźnik jest załączony około sekundy.
    Wymieniłem wylany elektrolit na prawym module. Sprawdziłem napięcia z zasilacza - prawidłowe 5V i 24V. Podobnie jak i napięcia po stronie bez izolacja galwanicznej służące do przeładowywania bramek IGBT - poprawne 17V i -20V. Ponieważ zasilanie do modułu sterującego jest brane z modułu prawego, odłączyłem przewód sygnałowy pomiędzy modułem sterującym i lewym modułem mocy aby sprawdzić czy jest komunikacja.
    Pomiary tej płyty są bardzo utrudnione z racji tego, że trudno jś tak ułożyć aby była pod napięciem i wykonywać pomiary od spodu.
    Oczywiście moduły IGBT SGH80N60UFDTU na zwarcie zostały sprawdzone, płyta nie wybija bezpieczników.

Zachowanie płyty sugerowało na uszkodzenie w obwodzie kontroli napięcia w szynie DC 320V, zaraz po załączeniu błąd i wyłączenie. Cała płyta jest wykonana z pełną izolacja galwaniczną. Fotografia przedstawia transoptor układu kontroli tego napięcia.
    Wykonałem pomiary porównawcze pomiędzy sprawną płytą a niesprawną w obwodzie kontroli napięcia stałego 320V
    Skontrolowałem oscyloskopem impulsy po stronie procesora z transoptora UBUS i zarówno na sprawnym jak i na niesprawnym module są one identyczne, podobnie jak impulsy z transoptora przejścia sieci przez zero.
    Również oscyloskop był podłączony pod wejścia transoptora sterującego modułem IGBT, a także pod przekładnik prądowy.

Sprawdziłem wszystkie elementy w okolicy procesorów - bez rezultatu, zmierzyłem pojemność wszystkich kondensatorów.

Oba moduły wyglądają na identyczne - zastanawiam się nad odpaleniem płyty po zamianie modułów aby się upewnić co do sprawności modułu sterowania oraz pół grzewczych.

Mimo dołożenia wszelkich starań nie udało mi się zlokalizować usterki.

Dodaję fotki aby było widać o jakiej indukcji piszę.
    Gdyby ktoś się spotkał z podobnym problemem, wiedział co oznacza ten błąd, ewentualnie miał jakieś sugestie byłbym bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam
    Paweł

1 0
  • Relpol
  Szukaj w 5mln produktów