Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

radio mp3 9016 nie zapamiętuje ustawień

giegur 07 Jul 2011 22:42 32381 14
    giegur
    Level 9  
    Witam,
    Mam problem z moim radiem. Radio sprawuję się bardzo dobrze lecz nie zapamiętuje ustawień , godziny czy stacji . Problem pojawia się wtedy kiedy wyjmę kluczyk ze stacyjki , jest to bardzo uciążliwe bo zawsze muszę wszystko od nowa szukać i programować.

Pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    vitorio
    Level 17  
    Źle podłączone do instalacji - kabelek potrzymania pamięci musi być podłączony do akumulatora, tj. punktu bez odcięcia napięcia. Zazwyczaj jest to kabelek koloru żółtego.
    kreslarz
    Level 35  
    Jeden z przewodów w wyprowadzeniach radia powinien być podłączony do "stałego plusa". Jest to miejsce, gdzie napięcie +12V występuje niezależnie od położenia kluczyka w stacyjce.
    Ten przewód to podtrzymanie pamięci i ustawień zegara. Kolor kabelka zazwyczaj żółty. W normalnej kostce ISO jest to złącze nr 4.
    giegur
    Level 9  
    Ale chyba tak jest,tzn jest tak że kabel czerwony wraz z żółtym jest podłączony do zasilania tak mi się wydaje. Poniższe zdjęcie przedstawia sposób podłączenia.
    SP8JZ
    Level 33  
    przecież masz przed sobą naklejkę, na której wszystko jest i do tego po polsku

Dodano po 2 [minuty]:

ups...my fault: Kolego wrzuć proszę foto tej najklejki
    coś z nią tak :D
    giegur
    Level 9  
    No okej. widziałem ten temat i nie wiem jak ruszyć.
    żółty (Kontrola anteny ) jest do jej wysuwania bo mam elektryczną a czerwony to bateria + i wszystko jest podłączone do zasilania. Jedyny problem to nie wiem który kabel mam podłączyć aby było podtrzymywanie ustawień. O którą dokładnie chodzi tu kostkę ?

Dodano po 11 [minuty]:

Słuchaj , wiem że po polsku :) Ale nie wszystko można umieć,dlatego też proszę o pomoc.

SP8JZ
    Level 33  
    Skośnookie tłumaczenie z angielskiego na polski i szary user ma pozamiatane.
    Otwórz sobie 3-ci link od góry i przetłumacz sobie rozpiskę na język polski: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum211.html

Zakładka ISO, bo inaczej....BEZ EFEKTU :D

Dodano po 5 [minuty]:

Kostka od str. auta wygląda na KIA, albo hyundai na stronie Leszka powinna być. Trzeba wziąć do ręki lampkę probierczą 12V, zidentyfikować stały plus (j/w), natomiast plus po stacyjce = ignition przełącznika podłączonego =na foto: czerwony
    może być też przepalony bezpiecznik od podtrzymania pamięci
    giegur
    Level 9  
    Tak,jest to kostka w samochodzie KIA Sephia.
    Co do strony Tej,widziałem nie jednokrotnie nią i wszystko się zgadzało z podłączeniem (oczywiście mogę się mylić ) . Niestety nie mam tej Lampki więc nie mam jak tego sprawdzić.chyba że istnieje jakiś inny sposób ?Jeśli to byłby przepalony bezpiecznik to gdzie go to mam sprawdzić?
    SP8JZ
    Level 33  
    To leć na CPN i sobie kup :D
    Próbówka kosztuje 5zł
    giegur
    Level 9  
    Heh,okej ;d
    I Jak już zakupię,na pewno jutro( bo dziś to mój stan wyklucza zakup) to rozumiem że mam sprawdzić tą kostką do której są podłączone 3 przewody i jak wykaże stały plus to mam przemienić kable z kostki od radia ? dobrze rozumiem
  • Helpful post
    SP8JZ
    Level 33  
    Na foto widać niezbyt wyraźnie, że kabel od podtrzymania pamięci leci na pomarańczowy (podświetlenie panelu) w kostce ISO-A. Z kolei czajna-tajwan polish na naklejce podaje, że jest to BEZ EFEKTU (nie wykorzystany chyba jest) i trzeba by przerzucić żółty+czerwony na kabel od podtrzymania - tak wynika z foto, że czerwony+żółty są skręcone do kupy (radio bez zapłonu)

poprawka:
    kia sephia bezpiecznik F16: 15A AUDIO 3-ci od lewej w górnym rzędzie (autodata) sprawdź bezpieczniki
    giegur
    Level 9  
    Bezpieczniki są dobre .
    Właśnie dziwiłem się czemu ten kabel jest bez użyteczny. Czerwony i żółty są skręcone.czyli mam rozumieć że czerwony + żółty mam przenieś na ten pomarańczowy i wszystko razem połączyć ?

Dodano po 52 [sekundy]:

jeśli jest potrzeba to mogę zrobić dokładniejsze foto
  • Helpful post
    kreslarz
    Level 35  
    Według mojej wiedzy:
    czerwony na plus po stacyjce
    żółty na stały plus, reszta bez zmian
    Można to prosto sprawdzić:
    rozłącz czerwony z żółtym, podłącz je niezależnie do "plusa", zaprogramuj jakąś stację, następnie pozostawiając żółty w "plusie" odłącz na kilkanaście sekund czerwony. Jeżeli po tej operacji radio "pamięta" ustawienia, to podłączenie jest prawidłowe.
    vitorio
    Level 17  
    kreslarz wrote:
    Według mojej wiedzy:
    czerwony na plus po stacyjce
    żółty na stały plus, reszta bez zmian
    Można to prosto sprawdzić:
    rozłącz czerwony z żółtym, podłącz je niezależnie do "plusa", zaprogramuj jakąś stację, następnie pozostawiając żółty w "plusie" odłącz na kilkanaście sekund czerwony. Jeżeli po tej operacji radio "pamięta" ustawienia, to podłączenie jest prawidłowe.

Ja także skłaniam się do takiego podłączenia i stosowania do opisu zawartego na nalepce radyjka. Dodam. że wiązka łącząca to radyjko z instalacją pojazdu nie musi być zgodna z wymaganiem radyjka. Stąd też problemy z podtrzymaniem pamięci. A to może zdarzyć się każdemu. Uważam również, że na nalepce radyjka celowo pominięto kolory, aby uniknąć niezgodności w podłączeniu. Przyjęto zasadę prawidłowego opisu złącza w radyjku i to do niego należy przystosować wiązkę łączącą radyjko z instalacją pojazdu.
    giegur
    Level 9  
    Problem został rozwiązany :) Skorzystałem z tego że rozłączyłem te 2 kable i dałem je oddzielnie . Dokładnie nie umiem tego opisać ,ale działa :) Dziękuje za pomoc :)