Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony GDM-5001PT (chassis N3) - trapez

movzx 07 Lip 2011 22:52 7693 4
  • #1 07 Lip 2011 22:52
    movzx
    Poziom 39  

Witam,
    Monitor jak w temacie - słynne chassis N3 z CXA2043.
    W pewnym momencie obraz zrobił się trapezowaty i przesunięty w dół (zaczyna się od połowy kineskopu i widoczna jest tylko połowa). W losowych momentach (po włączeniu) zdarza się że zamiast tego jest symetrycznie zmniejszony na wysokość (1/4 normalnej) i z poduszką po bokach.
    Geometria daje się regulować na wszystkie strony, ale oczywiście nie da się doregulować do normalnego. Kolory normalne.
    Napięcia raczej w normie (+14,5V, -14,4V, +79,5V, +198V).

Pytanie: czy warto sprawdzać / wymieniać jakieś inne elementy, czy zgodnie z tym co już wyszukałem wymieniać CXA2043? Nie ukrywam że koszt sprowadzenia jest spory i wolałbym mieć pewność.
    Pojęcie o elektronice mam, chociaż niekoniecznie w naprawach monitorów.

Z góry dziękuję za pomoc.

• Pomocny post
    #2 04 Lut 2012 15:33
    Awdeg
    Poziom 26  

Na 99% do wymiany CXA 2043

• #3 24 Kwi 2012 01:02
    movzx
    Poziom 39  

Po bardzo długim czasie wreszcie zabrałem się za mój zabytek.
    Wymieniłem układ CXA2043. Dodatkowo udało mi się zetrzeć część grafitu w okolicy anody - w tym miejscu nie jest to twarda farba, ale miękka pasta - o czym się na własnej skórze przekonałem ;)
    Zrobiłem więc własną pastę ze smaru silikonowego i grafitu (szczotka silnikowa) i uzupełniłem ubytek.

Wygląda na to że monitor działa - obraz jest, iskier ani przebicia (od mojej twórczości anodowej) nigdzie nie widać.

Mam jeszcze wątpliwości czy przyczyna uszkodzenia układu nie tkwi w innych elementach, np. wyschniętych elektrolitach - ale wolę nie leczyć zdrowego i nie wymieniać w ciemno porządnych (jak zakładam) elementów na obecnie dostępny w sklepach szmelc.
    Jeśli jednak powinienem jeszcze coś zrobić lub wymienić, będę wdzięczny za podpowiedź.

• #4 24 Kwi 2012 07:24
    Awdeg
    Poziom 26  

Nie tkwi ,już taki był urok tych układów. Myśle,że pomogłem ,prawidłowo zdiagnozowałem przyczyne.. kliknij pomógł

Moderowany przez Dzimi:

Proszę nie uprawiać "żebractwa punktowego".

• #5 20 Maj 2012 21:51
    movzx
    Poziom 39  

Monitor od kilku tygodni działa prawidłowo, więc najwyraźniej problem tkwił tylko w układzie scalonym.
    Kolega Awdeg dostał jakże ważne "pomógł" od razu na początku, ale pozwolę sobie dodać też zwykłe "dziękuję".
    Koniec tematu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME