Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony potencjometr? Zanika jeden kanał.

afn110 07 Lip 2011 23:16 2461 12
  • #1 07 Lip 2011 23:16
    afn110
    Poziom 8  

witam,
    użytkuję wzmacniacz , ostatnio pojawił sie problem z zanikaniem jednego kanału, to znaczy słuchając muzyki (głośność na godzinie 9) po jakimś czasie ( rożnie 5,15, 20 min) niknie glosnosc w prawym kanale ( robi sie bardzo cicho , ale coś cicho gra), jak przekręcę gałkę, na godzinę 1 , 2 i krótkimi gwałtownymi ruchami poruszam miedzy 1 i 2 , troche po trzeszczy ( jak głos zaskoczy spowrotem jest to juz bardzo głośno) i glosnosc wraca, przestawiam znowu na godzinę dziewiątą żeby normalnie posłuchać, po jakimś czasie znowu głos zanika i tak w kółko. Czy ktoś miał podobny problem lub wie co może być przyczyna? Z góry dziękuje za pomoc.

0 12
  • #2 07 Lip 2011 23:26
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Lip 2011 23:29
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Jerzykowski napisał:
    Raczej na pewno będzie to wina potencjometru. Najlepiej wymienić na nowy. Są co prawda preparaty do potencjometrów ale jakoś nie bardzo wierzę w ich skuteczność.

.............Albo urwana końcówka do potencjometru lub ujawniło się tzw. ,,zimne lutowanie"

0
  • #4 07 Lip 2011 23:35
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 07 Lip 2011 23:49
    afn110
    Poziom 8  

Kupic nowy potencjometr to bedzie chyba ciezko, wzmacniacz z 1979roku, a i z tego co wiem jest tam jakis nie typowy.

Uszkodzony potencjometr? Zanika jeden kanał.

Czy z ewentualna diagnoza poradzą sobie w "przeciętnym" serwisie RTV?

0
  • #6 08 Lip 2011 10:50
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 08 Lip 2011 10:55
    neo_dc
    Poziom 32  

Jeśli masz zacięcie techniczne i umiesz lutować, to na początek sprawdź czy luty potencjometru są ok, najlepiej weź trochę kalafonii i przelutuj odpowiednie punkty. Jeśli sytuacja się nie poprawi to wina prawdopodobnie leży w samym potencjometrze.

0
  • #8 08 Lip 2011 11:03
    afn110
    Poziom 8  

Dzis zauważyłem, ze cala sytuacje można wymusić kręcąc potencjometrem balansu ( strasznie trzeszczy przy tym) L/R, natomiast nie da jej sie wymusić potencjometrem głośności ( nim tylko można "naprawić").

0
  • #9 08 Lip 2011 13:08
    djlj24
    Spec od car audio

Ja bym oczyścił przekaźnik od układu protect bo ewidentnie mi to wskazuje na ten problem. A potencjometry zakonserwował preparatem Kontakt i zostawił je w spokoju.

0
  • #10 08 Lip 2011 15:08
    afn110
    Poziom 8  

djlj24 napisał:
    Ja bym oczyścił przekaźnik od układu protect bo ewidentnie...

Czy jak zrobię foto to zlokalizujesz ten układ i czy dam rade to sam wyczyści? Czy udać się do "serwisu"
    A, możne to ważna informacja, jak kupiłem wzmacniacz to wyglądał jak jedna wielka pajęczyna, stal ponoć z 10lat na strychu nie używany i trochę zarósł brudem, przedmuchałem go sprężonym powietrzem :).

0
  • #11 08 Lip 2011 15:29
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 08 Lip 2011 15:52
    afn110
    Poziom 8  

Przekaźnik wiem jak wygląda, ale nie chce ryzykować ( sprzęt jak dla Mnie wyjątkowy) i dlatego pytlem o lokalizacje, bo samemu to samemu, serwisom jakoś nie do końca wirze, to ostateczność. A kolegami to chyba nie jesteśmy. Post wyjątkowo mało wnosi do tematu.

Moderowany przez Grzegorz Markowski:

Czym Kolega ryzykuje przy lokalizacji tego przekaźnika?
    Wypowiedzi ad personam proszę sobie darować.
    GM

0
  • #13 13 Lip 2011 19:38
    afn110
    Poziom 8  

Dziękuje za podpowiedzi,w sumie to rozkręciłem wzmacniacz i zastosowałem sie do powyższych rad naraz, prócz przekaźnika "protect", ponieważ jego umiejscowienie jest bardzo nie fortunne, miałem nadzieje ze jednak nie to i zostawię na sam koniec ( była to słuszna decyzja).
    Czyli generalnie pomogło sprawdzenie zimnych lutow i preparat do potencjomertow ( to chyba wynik ze długo stal nie użytkowany) . Sprzęt gra teraz bez żadnych trzasków i zanikań sygnału.
    Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc i przepraszam moderatorów za niewielki zgrzyt.

0