Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prośba o pomoc przy przetrojeniu"murzynka"

Piter K. 18 Lis 2004 15:43 1339 6
  • #1 18 Lis 2004 15:43
    Piter K.
    Poziom 23  

posiadam murzyna na okolo 40 MHz chcialem go przestroic na 30 MHz,zmienilem kwarce i ruszalem rdzeniem ale nic z tego,czy ktos mogl by mi powiedziec czego jesze nie zrobilem?
    oczywiscie temat dotyczy tylko odbiornika,nadawanie mnie nie interesuje na tej czestotliwosci.

0 6
  • #2 20 Lis 2004 02:32
    Kryptoman
    Poziom 19  

Po pierwsze musisz mieć podstawowe wyposażenie typu częstotliwościomierz, sonda w.cz. , generator dający sygnał w.cz. z możliwością jego zmiejszenia do poziomu pojedyńczych mikrowoltów.

Wstawiasz właściwy kwarc , stroisz obwód generatora na max sygnału na sondzie w.cz. , dostrajasz czestotliwość kwarcu ("wciągasz" w kanał).
    A potem to już podpinasz generator sygnałowy ustawiony na właściwą częstotliwość i poziom ok. 1mV i dostrajasz po kolei wszystkie kubki w wzmacniaczu w.cz radia, potem zmniejszasz sygnał z generatora do ilu się da go jeszcze usłyszeć i korygujesz zestrojenie obwodów.
    Może zaistnieć konieczność równoległego dolutowania do obwodów pojemności rzędu kilkunastu pF jeśli zauważysz że "brakuje" Ci rdzenia aby uzyskać maximum sygnału - podczas strojenia kubka musi to maximum wystąpić w 2 punktach - jeśli będzie tylko w jednym to znaczy że ten obwód LC nie schodzi na właściwą częstotliwość.

Pewnie 31.150 będziesz chciał obsłuchać? ;)

0
  • #3 20 Lis 2004 03:25
    Piter K.
    Poziom 23  

ma to byc nastepana(moj poprzedni"muzynek"zachorowal) posrednia do odbiornika z glowicy tv,wiec nie zalezy mi narazie czy bede w kanale czy nie,waznym jest dlamnie zeby byc w przedziale 31.700MHz-37.700MHz(gwarantuje mi to pokrycie 47-480MHz przy posredniej o czulosci 0,3µV).
    przyznam sie ze odwalilem partyzantke...bo stroilem"na sluch" bez generatora...tylko na sygnal z glowicy tv.porownalem konstrukcje obydwoch roadmorow i zauwazylem ze roznia sie tylko zastosowanymi kwarcami i ulozeniem rdzeni(nie sa w kubkach),wiec myslalem ze wstepnie moge podstroic generator(heterodyne) tak zeby "wstal"(przy podlaczonej glowicy tv powinien byc wyrazny przyrost szumu i mozliwosc wstrojenia sie w bardzo silne stacje),zakladajac ze heterodyna pracuje powinienem zawsze cos uslyszec(glowica tv "nadaje"bardzo szeroko,telewizor pozniej dopiero separuje sygnaly i tlumi czest.okolo34MHz).w moim przypadku nic nie slysze jakby heterodyna byla martwa...jednak kiedy podaje sygnal bezposrednio na mieszacz cos zaczyna slychac(sugnal wizji programow tv,radiofonia),moze to swiadczy otym ze generator jednak przcuje,tylko slabo lub walniety jest tranzystor na wejsciu glowicy radmora,jednak slyszalem ze radiotelefon pracowal do konca...
    wiem ze porywam sie z motyczka na ksiezyc bo nie mam generatora a miernik czestotliwosci,ktory posiadam bardziej nadaje sie do pokazywania niz do uzywania(dlatego na sluch,pozniej z pomiarem poziomu sygnalu na m.cz.).
    pozdrawiam i dziekuje za wskazowki

0
  • #4 20 Lis 2004 10:27
    IjeSJot
    Poziom 27  

Kryptoman napisał:
    Pewnie 31.150 będziesz chciał obsłuchać? ;)

A co jest na 31.150??? To ze w Twoim miescie tam sie cos dzieje to nieoznacza ze u Pitera w Świdniku tez bedzie to pracowalo na tej czestotliwosci. ;)

0
  • #5 20 Lis 2004 20:17
    Kryptoman
    Poziom 19  

To chyba ogólnopolska częstotliwość harcerska - w Białej też powinno coś być słychać - w końcu do Łosic nie jest daleko...

0
  • #6 20 Lis 2004 20:43
    IjeSJot
    Poziom 27  

Niestety ale w Łosicach nie ma juz tej jednostki....

0
  • #7 21 Lis 2004 05:39
    Piter K.
    Poziom 23  

PANOWIE!!!bede warczal!!....ok-lubie posluchsc,posluchac czasem r105(wiem 36-46MHz-ale wojo to nie wszystko!)...ale pytam o "murzyna"!!!!!zalezy mi....

0