Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chciałbym zamontować webasto z pilotem - Volvo 850 2.5 TDI

blankito111 08 Jul 2011 12:06 3837 4
 • #1
  blankito111
  Level 10  
  Witam.
  Po ostatniej ciężkiej zimie (problemy z odpalaniem, zamarznięte szyby, zmarznięte nogi,itp) wpadłem na pomysł zamontowania sobie w aucie webasta na pilota.
  Chciałbym na 20 minut przed wyjściem do samochodu włączać ogrzewanie, żeby auto było już nagrzane i gotowe do jazdy.
  Samochód to Volvo 850 2.5 TDI.
  Z tego co się orientuję takie webasta (mokre-ogrzewają wodę w aucie oraz nadmuchują ciepłe powietrze do środka) kosztuja ok 2000zł.
  Czy ktoś z Was się orientuje w tej kwestii?
  Chciałbym kupić taniej używkę.
  Prosiłbym o porady/informacje w tej sprawie.
  Pzdr.
 • #2
  Gerri
  Mercedes specialist
  Jest teraz sporo takich ogrzewaczy - polecam jednak "kompakta" (np. Termo Top) gdyż jest łatwy w montażu - większość elementów składowych jest umieszczona wewnątrz jednego urządzenia. Jeżeli będziesz kupował na aukcji internetowej to musisz zwrócić uwagę na sposób sterowania. Zewnętrznie będą wyglądać tak samo, ale jedno będzie mieć sterowanie poprzez linię CAN (jest dużo tańsze, ale mniej przydatne) natomiast drugie będzie odpalane impulsem elektrycznym i jest dużo bardzie przydatne do amatorskiego montażu. Bez problemu można do niego dokupić sterowanie pilotem lub zegar programowy.
  Zwrócić jednak trzeba uwagę na inną rzecz: takie ogrzewanie trochę prądu bierze - jeżeli do pracy nie masz daleko może się okazać, że po pewnym czasie niedoładowany akumulator odmówi posłuszeństwa. Wtedy trzeba kombinować ze skracaniem czasu grzania lub podgrzewaniem tylko silnika lub tylko kabiny - zależnie od stanu w jakim jest silnik któraś z tych opcji jest zawsze ważniejsza :)
 • #3
  kkknc
  Level 43  
  Komplet mokrego ogrzewania kupisz od 600 zł za używkę. Prądu bierze tyle co nic, najwięcej prądu bierze dmuchawa samochodu służąca do podgrzania wnętrza ( przy słabym akumulatorze można ją odłączyć ). Kompakt fajny ale bardziej zawodny, naprawa często nie opłacalna i trzeba brać kolejną używkę, ale są tańsze. Pilot to nie problem, no i trzeba uważać jak zauważył kolega na CAN.
 • #4
  ronstan
  Level 2  
  Ja zakupiłem Webasto analogowe i również przymierzam się do montowania.
  Całość (z nowym zegarem) kosztowała mnie jakieś 900zł. Zamierzam również do niego dołożyć zdalne sterowanie na komórkę.

  Na Allegro wygrzebałem taki przekaźnik na bazie starej Nokii. Dzwonisz 'do przekaźnika', on po trzech dzwonkach odrzuca połączenie i zwiera styki. Ponowne wybranie numeru odrzuca po jednym dzwonku i rozłącza styki. Zrobiony dobrze, bo reaguje tylko na kilka nr które zapiszesz na karcie SIM. Zasilanie jest stałe 12V, pobór prądu praktycznie zerowy.
  Przekaźnik taki trzeba odpowiednio podpiąć w kabelek między piecem a zegarem Webasta (podaje +12V). Ja zamierzam użyć przełącznika dwupołożeniowego abym miał pewność, że nie uszkodzę zegara po podaniu napięcia z dodatkowego źródła, a przy okazji będę miał do wyboru czy używam zegara czy też sterowania z komórki.
  Zastanawiam się jeszcze nad zabezpieczeniem pieca przed długą pracą. Albo wplotę tam jeszcze jeden przekaźnik czasowy albo po prostu podepnę dwie żaróweczki które będą informować odpowiednio o stanie pieca i przekaźnika.

  PS. Oczywiście można też dokupić oryginalne zdalne sterowanie Webasto, ale jest to spory wydatek...
 • #5
  FRIDAY81
  Level 1  
  Witam ronstam a możesz podać mail do siebie mam parę pytań czy udało Ci się już zamontować sterowanie pilotem do swojego webasto?
  Pozdrawiam