Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wiertarka bosch psb 500 re - problematyncza wymiana uchwytu wiertarskiego

08 Jul 2011 13:24 25951 5
  • Level 9  
    Mam wiertarkę bosch psb 500 re. Jak na moje potrzeby była bardzo w porządku ale ostatnio uchwyt (ten szybkozaciskowy/ bez kluczyka) mi się zaklinował na pozycji otwartej i nie mam pomysłu jak go ruszyć. Lałem wd-40, tłukłem młotkiem, próbowałem nawet odpalać trzymając uchwyt żabką - nic nie pomogło - zdrapałem tylko trochę plastiku. Że uchwyt jest do wymiany pozostaje bez dwóch zdań ale nie mam pomysłu jak sie do tego zabrać. Śruba która trzyma ten uchwyt nie ma już nawet śladu gwintu - zdarzało mi się że wiertła mi się ślizgały lub mocniej przycisnąć do ściany. Patrzyłem na ten temat ale nie wiem jak u mnie zablokować wrzeciono. Z tego co wygooglałem to trzeba spróbować tą śrubę rozwiercić (mam do dyspozycji ekstratkory śrubek i wkrętarkę) ale wolę zasięgnąć radę mądrzejszych ode mnie, bo w sumie to lubię tą wiertarkę. Mogę też pożyczyć od kumpla szlifierkę jakby trzeba było uchwyt rozcinać. Jeżeli to coś pomoże po weekendzie mogę wrzucić fotki.

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. Proszę poprawić tytuł i pisownię postów. [retrofood]
  • Level 23  
    Śruba wewnątrz futerka ma lewy gwint (choć już po ptakach skoro masz zniszczony łepek jednak podczas rozwiercania może dojść do sytuacji że się wykręci:) ). Co do zdjęcia futra to już prawy gwint osobiście włożyłbym cały łeb do jakiegoś preparatu penetrującego na całą dobę. Następnie spróbowałbym odkręcać
  • Level 9  
    Jaki preparat sugerujesz?
    Póki co nawierciłem otwór w tej śrubie i próbowałem ekstraktorami śrub - nie bardzo cokolwiek łapią więc będę próbował skombinować lewe wiertło i zobaczymy czy to złapie.

Macie może pomysł gdzie mogę znaleźć schemat tej wiertarki? Na stronie boscha znalazłem tylko ogólną instrukcję użytkowania, a nie chce się przewiercić za głęboko.
  • Level 23  
    Myślałem o prostym WD40 . Śruba ma lewy gwint także odkręca się w prawo stosujesz normalne wiertło choć wątpię aby się odkręciła (ma ona długość 27mm). Sam łepek śruby trzyma tylko to futerko. Włóż cały uchwyt wiertarski do WD40 na jedną noc następnie w imadło i lewe obroty musi zejść. Poniżej schemat.

https://obrazki.elektroda.pl/5392405300_1310576825.gif

Dodano po 6 [minuty]:

Możesz jeszcze wyjąć cały element 836 i trzymając w imadle za część 38 wykręcić uchwyt
  • Level 9  
    @Jacek1983rr: Wielkie dzięki za schemat! W końcu wiem co robię ;)
    Dziś jestem pierwszy dzień po urlopie i nie miałem czasu do niej usiąść i pewnie przed poniedziałkiem nie zdąrzę. Jeśli przy okazji wyjdzie coś czego nie było na forum na pewno napiszę.
  • Level 9  
    Ostatecznie uchwyt nie zszedł. Próbowałem tak jak mówisz - lewe obroty ale zacząłem czuć jak silnik się grzeje i odpuściłem bo nie chciałem jej spalić.
    Natomiast kąpiel w wd-40 przez 4 doby i złapanie żabkami części 36 oraz uchwytu pomogło i znowu się zamyka i otwiera normalnie. Wychodzi na to że niepotrzebnie rozwiercałem, ale śruba trzyma dalej więc póki co zostawię jak jest.

Na zakończenie trochę laickie pytanie - przy okazji kombinowania jak dobrać się do śruby starłem trochę smaru z zębatki 37 - trochę zostało ale dużo mniej niż było. Czym warto przesmarować żeby mieć pewność że wszystko będzie ok i nie zacznie mi się nagle mocno zużywać?