Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobór prądu przez PC

18 Lis 2004 17:22 4220 5
  • Poziom 11  
    Witam
    Zaciekawiła mnie pewna sprawa.
    Przeczytałem ostatnio, że komputer klasy PC ma naprawdę niewielki pobór prądu. Chciałbym to jakoś sprawdzić, ale nie mam żadnego watomierza.... Ciekawi mnie ile prądu pobiera komputer pracujący 24/h nonstop. A może ma ktoś z Was jakieś dane statystycze.
    Proszę o rozważenie tego tematu....
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 24  
    Pomiar możesz zrobić samym amperomierzem i pomnożyć przez 230V zakładając cos(fi)=1.

Robiłem takie pomiary cyfrowym miernikiem energii:
    50W - PC (dla bardzo rozbudowanego będzie więcej)
    50W - monitor 15 cali
    5W - skaner (stan jałowy)
    3W - drukarka laserowa (stan jałowy)
    5W - głośniki (cicho)
    10W - UPS

Po tych pomiarach włączam tylko to, co jest potrzebne w danej chwili.
    Średni pobór mocy można przyjąć - około 100W w czasie pracy i około 20-50W, gdy na nim nie pracujemy (wygaszony monitor).
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 11  
    aha...
    skoro komputer pobiera tak średnio ze 100W to po co są zasilacze po 300W. Czy dużo pobiera prądu procesor i jakaś karta graficzna w czasie maksymalnego obciażenia?
  • Poziom 26  
    mój komputer pobiera bez włączonego monitora 120W ,ale zasilacz jest
    400 wat+2 wentylatory, grafika Gforce 4 TI-4200, 2X256mb ramu dysk
    80 gb 7200 maxtor płyta gigabyte n-force 2,dvd, do tego monitor 17 cali
    i wychodzi wszystko jakieś 180 wat.
  • Poziom 24  
    Częściowo sam odpowiedziałeś na pytanie po co zasilacz 300W.
    Te 50W, to komputer minimalny do internetu, 300W to rezerwa na dodatkowe karty, pracę napędów, USB i intensywne obciążenie komputera.
  • Poziom 17  
    Zawsze zasilacze buduje się z pewnym zapasem mocy. W tym przypadku moc jest tak duża gdyż komputer w czasie np. startu CD, odczytu danych z dysku pobiera chwilowo bardzo duży prąd, a procesor musi mieć bardzo stabilne zasilanie - chwilowe wahnięcie napięcia powoduje zawieszenie go.
    Udar prądowy powoduje spadek napięcia i komp. wisi. Ponadto zasilacz ma większą moc na wypadek rozbudowy komputera. Jeśli zasilacz jest dobrej firmy to napis na nim np. 300W znaczy że ma na pewno tyle, ale w większości tanich zasilaczy napis swoje, a życie swoje. Dobry zasilacz niestety kosztuje 100zł i więcej.